Namo Datos ir progos

Spalio 15 diena (priešpilnis)

639
0
DALINTIS

Humoras – tai gelbėjimosi ratas gyvenimo bangose“- Vilhelmas Rabė

Pasaulinė baltosios lazdelės diena – aklieji mokomi vaikščioti, naudojantis baltomis lazdelėmis, todėl jiems skirta diena pavadinta šiuo vardu. Pasaulinė baltosios lazdelės diena Lietuvoje pradėta minėti nuo 1992 metų, kai Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga tapo Pasaulio aklųjų ir silpnaregių sąjungos nare.

 

Daugelyje šalių šią dieną proga organizuojami įvairūs renginiai, kuriais siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į žmonių su regėjimo negalia problemas, informuoti apie regos sutrikimo priežastis, kad būtų galima iš anksto užkirsti kelią ligai.

Itin didelės reikšmės akliesiems turėjo Brailio rašto išradimas. Jį 1829 m. išrado aklas prancūzų pedagogas Luji Brailis. Ant popieriaus lapų išspaudžiamos įvairių kombinacijų šešių iškilių taškelių figūros, per kurias vesdami rankomis aklieji gali skaityti. 1837 m. išspausdinta pirmoji knyga Brailio raštu – „Prancūzijos istorija“.

Šiuolaikinė kompiuterinė technika gali padėti akliesiems ir skaityti, ir bendrauti. Speciali programinė įranga geba paversti ekrane matomą tekstą į garsą. Naudodamiesi tokiomis programomis aklieji gali naršyti ir po internetą. Sukurti ir specialūs Brailio rašto ekranai, leidžiantys „matyti“ tekstą. Naudojant skenerius, galima įvesti reikiamą informaciją, o Brailio spausdintuvai gali atspausdinti tekstą Brailio raštu.

Šv. Teresė – Šventoji Teresė garsi tuo, kad išgyveno daug mistinių regėjimų. Vienas iš jų – angelas ugnine strėle perveria jai širdį, o Jėzus, paduodamas taurę, sako: „ir toliau kaip sužadėtinė rūpinkis mano garbe“. Teresė gimė 1515 m. kovo 28 d. Ispanijoje, Aviloje. 1536 m. čia įstojo į karmeličių vienuolyną. 1562 m. Aviloje ji įkūrė Šv. Juozapo basųjų karmeličių vienuolyną, kuris visiškai atsiribojo nuo išorinio pasaulio, garsėjo asketiškumu (vienuolės rengėsi šiurkščiais drabužiais, turėjo duoti visiškos abstinencijos įžadus). Iš viso Teresė įkūrė dar 32 vienuolynus: 17 moterų ir 15 kunigų karmelitų.

Pasaulyje išgarsėjo dar viena Teresė (1910-1997), įsteigusi albanų kilmės religinį ordiną. Pagal Motinos Teresės ordino nuostatus, seserys negali dirbti turtingiesiems ir už pinigus. Jos privalo rūpintis valkataujančiais Kalkutos kvartalų vaikais, alkstančiais, ligoniais ir mirštančiais. Motina Teresė steigė mokyklas skurstantiems, raupsų gydymo centrus, tuberkuliozės klinikas. Ji keliavo po pasaulį mokydama žmones.

 

Šiandien Lietuvoje:

 

Įvykiai:

2007 – Kauno „Žalgiris“ pirmą kartą Lietuvos krepšinio istorijoje sužaidė rungtynes su NBA komanda – „Golden State Warriors“.

 

Gimimo dienos:

1928 m. Kybartuose, Vilkaviškio apskrityje gimė Šulaitis Edvardas – žurnalistas, sporto veikėjas.

 

Išmintingi patarimai (beveik rimtai)

–         Darbo diena atrodys trumpesnė, jeigu į darbą ateisite po pietų.

–         Jeigu jums atsibodo ant sienos kabantis laikrodis su gegute, pabandykite gegutę atsukti į sieną. Bus laikrodis su geniu.

–         Jeigu parašiutas neišsiskleidė, pasistenkite pasimėgauti skrydžio žavesiu. Daugiau tokios galimybės gali nepasitaikyti.

–         Jeigu iš komandiruotės norite grįžti vėliau, perspėkite viršininką, jeigu anksčiau – žmoną.

–         Jeigu moteris į tave nežiūri, tai nereiškia, kad ji tavęs nemato.

–         Nevairuokite automobilio viena ranka, kita apkabinęs draugę. Tegul geriau vairuoja draugė, tuomet galėsite ją apsikabinti ir abiems rankomis.

–         Jeigu jums nepasisekė su žmona, atminkite, kad yra ir kitų moterų. Jeigu jums pasisekė su žmona, žinokite, kad yra ir kitų vyrų.

–         Jeigu pereinant gatvę automobilis jus aptėškė purvinu balos vandeniu, nenusiminkite, susiraskite švaraus vandens balą ir laukite kito automobilio.

–         Jeigu pamatėte vaiduoklį, įgnybkite sau. Jeigu vaiduoklis išnyko, įgnybkite vaiduokliui.

–         Jeigu namo grįžote anksčiau, prieš pradarydami spintą, iš pradžių geriau pasibelskite.

–         Jeigu nusprendėte pertraukti kalbančia moterį, tai sakykite tik tokius žodžius: „nupirksiu“, „myliu“, „taip, aš kvailys“.

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.