Namo Sveikata

Baltoji lazdelė – neatskiriama neregio palydovė

1720
0
DALINTIS

Spalio 15 d. minima Pasaulinė baltosios lazdelės diena skirta priminti mums, jog ne visi iš mūsų turi ir gali džiaugtis viena iš didžiausių dovanų- regėjimu. Pasauline baltosios lazdelės diena siekiama atkreipti dėmesį į tai jog greta mūsų gyvena ir toki žmonės, kurie turi regėjimo sutrikimų ar yra visiškai akli. Lietuvoje ši diena pradėta minėti nuo 1992 metų, kai Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga tapo Pasaulio aklųjų ir silpnaregių sąjungos nare. Baltosios lazdelės dienos pavadinimas kilo iš to, jog būtent baltosios lazdelės pagalba aklieji yra mokomi vaikščioti, pasirūpinti savimi ir bent kiek palengvinti savo buitį. Įgudusiose rankose baltoji lazdelė daro beveik stebuklus ir labai padidina neregio savarankiškumą, mobilumą, perspėja apie kelio paviršiaus nelygumus, o balta jos spalva – praeivius gatvėje, automobilių vairuotojus, kad kelyje aklas žmogus.

Šiemet minint spalio 15  (aklųjų dieną) didžiausias dėmesys skiriamas aklųjų ir silpnaregių švietimui. Praėjo 85 metai, kai duris atvėrė pirmoji Lietuvoje neregių mokymo įstaiga – Kauno aklųjų institutas. Tai buvo 1928 metų vasario 27 dieną. Nuo to laiko prasidėjo sistemingas aklųjų švietimas – jis turėjo didžiulę reikšmę tolesnei aklųjų ir silpnaregių ugdymo raidai šalyje. Buvusių mokinių žodžiais tariant, "institutas pažadino pačią svajonę – gražesnio, prasmingesnio gyvenimo supratimą". Šiandien regėjimo negalią turinčiųjų ugdymas, formalus ir neformalus švietimas yra valstybės švietimo ir mokslo sistemos dalis. 

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga (LASS) ištisus dešimtmečius pagal išgales rūpinosi neregių ir silpnaregių švietimu, skatino mokytis, siekti norimos profesijos bei užsiimti mėgstama veikla bei aktyviai dalyvauti visuomenės gyvenime.

Per pastaruosius dešimtmečius vyko naujų jaunosios kartos ugdymo krypčių paieška ir įvairių švietimo institucijų pertvarka. Keitėsi ir aklųjų ugdymo programos, tobulėjo metodikos, sparčiai skynėsi kelią naujos elektroninės technologijos, kūrėsi regos ugdymo centrai. Regėjimo negalią turintys vaikai drąsiau rinkosi integruotą mokymą.

Pagal LASS rajonų filialų ir regionų centrų ataskaitų statistikos duomenis, Lietuvoje priskaičiuojama apie 450 neregių ir silpnaregių vaikų, iš jų – apie 360 mokyklinio amžiaus. Jie mokosi specialiuose aklųjų ir silpnaregių ugdymo centruose, šalies bendrojo lavinimo mokyklose, kitose specialiose įstaigose bei namuose. 

LASS Vilkaviškio filialas šiuo metu metu vienija 113 regėjimo neįgaliųjų, bet, deja, tai tikrai ne visi šio rajono aklieji ir silpnaregiai. Todėl kviečiame visus Jus ar Jūsų pažįstamus, turinčius regėjimo problemų, įsijungti mūsų būrin, kad čia rastumėte užuovėją ir kartu lengviau įveiktume negalią. . Juk ne veltui sakoma, jog kartu pasidalintos bėdos sumažėja perpus, o pasidalintas džiaugsmas- padvigubėja. Tad laukiame Jūsų adresu: J. Basanavičiaus a. 11, Vilkaviškis (naujame pašte, II a., 203 kab.)

Visus visus dabartinius LASS Vilkaviškio rajono filialo narius ir visus tuos, kurie dar tik prisijungs prie mūsų, sveikiname baltosios lazdelės dienos proga ir linkime stiprios sveikatos, neblėstančio optimizmo, spinduliuojančios energijos dalyvaujant mūsų visuomeniniame gyvenime ir  tos paprastos lietuviškos laimės nepaisant gyvenimo negandų.

 

LASS Vilkaviškio rajono filialo informacija

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.