Namo Aktualijos

Kas atsakys už savivaldybės pradėtas statybas, neturint pinigų?

4925
9
DALINTIS

„Šitiek metų gyrėmės ir didžiavomės, kad turime Seimo narį, vėliau – ministrą, dar vėliau – Ministrą Pirmininką, ir vis jam lankstėmės, nes vis laukėme, vis tikėjomės, o dabar pamatėme, kad esame didžiausi skurdžiai Lietuvoje. Kas dabar galėtų atsakyti, kodėl susidarė tokia situacija? Kodėl mūsų rajone vykdomi projektai tokie brangūs ir taip nekokybiškai atliekami? Ir kas, pagaliau, atsakys už tai, kad vykdėme brangias statybas, neturėdami pinigų?“ – retoriškai klausia Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos narys, verslininkas Gintautas Plečkaitis. Retoriškai, nes dažniausiai meras išsisuka nuo jo užduotų klausimų.

Vilkaviškyje jau net juokaujama, kad Tarybos posėdžiai būna įdomūs tik tada, kai dalyvauja Gintautas Plečkaitis – jis nors pasiginčija dėl ko, kartais ir kas nors paaiškėja, ar atsiskleidžia, nes kitaip informacija apie svarstomus klausimus, iškilusias problemas ar savivaldybės biudžeto tvarkymą žmonių nepasiektų. Gaila tik, kad į daugelį klausimų meras tiesiogiai neatsako, vis paprašydamas į jį kreiptis raštu, nes tada raštu gali ir atsakyti. Tačiau vilkaviškiečiams taip pat įdomu būtų žinoti, kas tuose atsakymuose būna parašyta, todėl klausiame Tarybos nario.

Dar sausio 27 dienos Tarybos posėdyje mero klausėte – kodėl „Aušros“ gimnazijos renovavimo darbai kainuoja keliskart brangiau nei panašios mokyklos Alytuje darbai. Praėjo jau daugiau nei trys mėnesiai, ką jums atsakė meras?

Kaip mane informavo kovo mėnesio pabaigoje vykusiame posėdyje – atsakymas man buvo išsiųstas laiku, tačiau manęs jo atsakymas nepasiekė. Išsiųstas, bet dingo? Matyt, nebuvo ką atsakyti. Taip ir nepavyko išsiaiškinti, ar meras kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą dėl šio keliskart pabrangusio projekto ir galimo savivaldybės lėšų švaistymo.

(Skaitytojams priminsime, kad pirmojo etapo darbai panašaus dydžio mokykloje Alytuje kainavo 417 tūkstančių eurų, o Vilkaviškyje – gerokai virš milijono eurų, techninis projektas Alytuje – 13 tūkstančių eurų, Vilkaviškyje – virš 55 tūkst. Eur.)

Tačiau gavau atsakymą į kitą klausimą – buvo atsiųsti dokumentai apie gautas lėšas ir nuveiktus darbus „Aušros“ gimnazijoje, kuriuose daug kas paaiškėja. Pirmiausia paaiškėjo, iš kur buvo gauti pinigai: iš Švietimo ir mokslo ministerijos. Manau, kad šioje ministerijoje nesėdi skaičiuoti nemokantys dundukai, tačiau jie mokyklos renovacijai kažkodėl skyrė tik 267 tūkstančius eurų!

Ar jūs pradėtumėte statyti brangų namą, visiškai neturėdami supratimo, iš kur gausite pinigų? Tikriausiai ne, o štai Vilkaviškio savivaldybės vadovai gali. Visa tai ir paaiškėjo iš mero atsiųsto rašto: 2016 metų balandžio 22 dieną jau pasirašoma sutartis su rangovu – UAB „Verslo bitė“, darbų vertė – 3 milijonai ir beveik šeši šimtai tūkstančių eurų! Pirmieji pinigai horizonte pasirodo tik po savaitės – balandžio 28 dieną ŠMM pažada skirti 103 tūkstančius eurų, o finansavimo sutartis šiai sumai pasirašoma tik birželio 14 dieną. Dar 100 tūkstančių eurų ministerija paskiria rugsėjo pabaigoje ir 64 tūkstančius – lapkričio 25 dieną. Nueidama, taip sakant, nuo politinės arenos ir žinodama, kad valdantieji bus kiti. Tai ir visi pinigai, maždaug 7,5 procento visos reikiamos sumos…

Blogiausia, kad meras nesileidžia į diskusiją ir niekada nesužinosime, iš kur jie planavo paimti likusius pinigus.

Neatsiskaičius su rangovu, darbai buvo nutraukti. Ar meras atsakė, kiek dar savivaldybė likusi skolinga?

Taip, mokykla palikta nei skusta, nei lupta, darbai nutraukti, kada bus baigti – neaišku. Iš mero rašto galima suprasti, kad už I etapo darbus su rangovu UAB „Verslo bitė“ nėra atsiskaityta, nesumokėta suma – 698 044,56 eurų. Kiek žinau, bus bandoma sumokėti iš savivaldybės lėšų, kurias reikės iš kažkur gauti, nuo kažko nuimti… II darbų etapas nebus vykdomas, kadangi nėra gautas finansavimas.

Paskutiniame posėdyje klausėte, kokia skola už prekes neapmokėta UAB „Vilkasta“? Kodėl domitės skola būtent šiai įmonei?

Ne paslaptis, kad ši įmonė ilgą laiką buvo tarp dažniausiai laiminčių viešuosius pirkimus rajone, iš jos daugiausia perkama įvairiausių prekių ir paslaugų. Šiuo metu rajono savivaldybės administracija UAB „Vilkasta“ yra skolinga beveik 35 tūkstančius eurų, tačiau metai tik prasidėjo.

Suprantu, kad lengva būti stambiu verslininku, kai didžiąją dalį pajamų garantuoja savivaldybės užsakymai. Susirasti rinką patiems daug sunkiau. Tačiau kokia perspektyva kuriama kitiems verslininkams? Kokia žinia jiems siunčiama? Kad jeigu nori turėti neišsenkančią lesyklą – stok į reikiamą partiją ir stenkis prasibrauti prie valdančiųjų lovio?

O kai rūpiniesi tik savo loviu, tai nieko toliau savo nosies ir nematai. Tokių neūkiškų savivaldybės vadovų Vilkaviškyje turbūt niekada nebuvo: jie nežino, kur kokia įmonė yra įsikūrusi, kam koks pastatas priklauso, kas valdo žemę aplinkui, kur koks kelias yra. Suprantu, kad merui ar vicemerui pagal pareigas nepriklauso išeiti į miestą ir pasidairyti, tačiau gal būtų galima ką nors pasiųsti ir pasidomėti – kodėl po aikštelės įrengimo neliko privažiavimo neįgaliesiems prie parduotuvės, kam priklauso pastatas, kurio langai iš antro aukšto gali bet kada išbyrėti. Žinoma, kur kas lengviau pasisamdyti ruporą, kuriam apmokama iš gyventojų lėšų, ir apšmeižti jų darbus viešumon keliantį Tarybos narį.

Susidaro įspūdis, kad tik vienas jūs nieko nežinot, vis prašote mero atsakyti, jums tik vienam viskas neaišku, nes didžioji dauguma Tarybos narių visiškai tyli ir balsuoja taip, kaip buvo sutarę.  

Vadinasi, jeigu jie žino ir tyli – jie yra bendrininkai ir turi prisiimti atsakomybę už tai, kas vyksta rajone. Pažiūrėkite, kas darosi kaimyniniame rajone su neseniai investuotais Europos milijonais: gatvės byra, jau daugelyje vietų reikia remonto. Vilkaviškyje gali būti dar liūdniau – dar garantinis laikotarpis pagrindiniams darbams nesibaigęs, o jau matome, kad vis remontuojama iš naujo, tai ar nebus dar blogiau nei Marijampolėje, kai pasibaigs garantinis penkerių metų laikotarpis? Ar nereikės visko iš naujo perdaryti? Valdančioji dauguma net nesvarstydama pritaria milijoniniams projektams, bet niekas nežino, iš kur gausime pinigų, ar neįklampinsime savivaldybės į dar didesnes skolas. O kas jas mokės? Tokio neatsakingumo turbūt nėra daugiau nė vienoje savivaldybėje, niekas nemąsto, ką paliksime po savęs.

Atsimenat, kokio puolimo susilaukiau, kai nusistebėjau būsimo tualeto įrengimu beveik už milijoną eurų? Visi tik rėkė, kad Plečkaitis skaičiuoti nemoka, jam gaila, kad rajone kažkas vyksta, bet niekas nepasakė, iš kur tų pinigų paimsim.

Manau, kad taip neūkiškai tvarkantis, ir toliau nieko neturėsime. Taip bus ir su sporto kompleksu, ir su kitais darbais. Jau „džiaugiamės“ už milijonus išvalytu upeliu, kuris po valymo atrodo dar baisiau nei anksčiau ir greitai visai išnyks, nes virs pelke, kaip ir visas rajonas pamažu nyksta. Nes, kaip matau, svarbiausia yra pridaryti brangių projektų ir sudaryti milijoninius sandorius. Niekas turbūt net nežino, kiek jau pridaryta techninių projektų sporto kompleksui Vilkaviškyje. Ir, kiek girdėjau, dažniausiai tuos projektus daro viena įmonė. Kodėl sekasi būtent jai? Gal jos vadovas – vicemero mokslų draugas? Ne kartą esu kalbėjęs apie prūdeliams ir pavėsinėms iššvaistytus kaimo bendruomenėms skirtus milijonus, kai kaimynai lenkai iš tų pačių pinigų įsuko visai pelningus verslus savo bendruomenėse. Kokią naudą mums atnešė Turizmo ir verslo informacijos centras, kuris tik rijo pinigus ir negeneravo jokios idėjos?

Susidaro įspūdis, kad savivaldybė buvo įsukta į pinigų plovimo mechanizmą. Kažkas Vilniuje šnibžtelėjo: „Vyrai, aš pamesiu nugriebęs pinigų, o jūs ten sukitės, galvokit kaip išgryninsit. Svarbiausia – pradėkit darbus, užsakykit projektus, prikalkit stulpų, pridarykit aikštelių, jei ką – iš savivaldybės apmokėsim“.

Deja, atėjo kita valdžia ir tą kraniuką užsuko…

Džiaugiuosi, kad šalyje situacija keičiasi, vis daugiau nesąžiningų vadovų apleidžia ilgai užtupėtus postus, vis dažniau negatyvūs reiškiniai ištraukiami į dienos šviesą. Štai naujausia informacija: buvę „Lietuvos geležinkelių“ vadovai galimai padarė žalos įmonei už 5 mln. eurų. Žala padaryta netinkamai vykdant viešuosius pirkimus, taip pat per vidaus sandorius, netikslingai skirstant paramą, vertinami ir giminių įdarbinimai įmonėje, jų veikla bus tiriama ir perduota teisėsaugos institucijoms. Juk tokiu pat principu būtų galima įvertinti ir savivaldybės vadovų veiklą.

Tikiuosi, kad ir rajone situacija pamažu pasikeis po kelių dešimtmečių socialdemokratų dominavimo. Nes matau progresyviai nusiteikusių žmonių ir jų tarpe. Po truputį didėja ir paprastų žmonių pilietiškumas, vis daugiau atsiranda nebijančių kalbėti ir pradedama suvokti, kad valdžia yra sukurta žmonėms tarnauti, o ne juos gąsdinti. Tačiau to dar maža. Atsiranda vienas kitas straipsnis, kai žmogus nebijo pasirašyti savo pavardę, tačiau kartais skaitant komentarus vis dar susidaro įspūdis, lyg gyventume pokaryje.

O dėl to, kas labiau nežino, dar galima būtų pasiginčyti – peržiūrėkite paskutinio posėdžio įrašą: atsakingi savivaldybės darbuotojai nežino, nei kas atsakingas už gimnazijos projektą, nei kas vykdė techninę statybų priežiūrą… visiški Nežiniukai.

Ar šioje savo kovoje sulaukiate kolegų palaikymo ar kitokios paramos iš Tarybos narių?

Žinoma, kad svarstant rajono reikalus dirbu ne vienas, juk nesu visažinis. Nuo pat šios Tarybos kadencijos pradžios kartu dirbame su Danute Grabauskiene, Evaldu Janulioniu, pagal kompetenciją pasiskirstome klausimus. Dažnai pasitariame ir su kitais Tarybos nariais.

Praėjusiame posėdyje negalėjau dalyvauti dėl darbo reikalų, tačiau išgirdau labai vertingą kolegos E. Žalio pasiūlymą – kreiptis į prokuratūrą dėl direktorės nekompetencijos vykdant Paežerių dvaro rekonstrukciją, dėl ko savivaldybei dabar reikės sumokėti 75 tūkstančius eurų. Tikiuosi, kad Tarybos narys E. Žalys „Aušros“ gimnazijos statybos darbų projektu taip pat pasidomės ir kreipsis į prokuratūrą dėl nekompetencijos iššvaistant beveik dešimt kartų didesnę pinigų sumą, pasirašant sutartis su rangovais, neturint pinigų ir įklampinant savivaldybę į nenumatytas skolas.

Dėkojame ir linkime sėkmės.

Kalbino Virginija Samuolienė

9 KOMENTARAI

  1. Ir kad nors vienas darbas būtų atliktas gerai. Kur nepažiūrėsi-visur “skylės”, prūdeliai, projektėliai ir kt. Kaip pavyzdys Basanavičiaus aikštė, gėlių kioskeliai prieš autobusų stotį.

  2. Atsimenu pereitus metus, savivaldybė visiškai nesiskaite su žmonėmis, žmonių likimais. Dabar jau matau ir santaka prabilo apie rajono bėdas, jau parašytas straipsnis apie Gražulio daromus cirkus. O klausimų daug. Dėkui suduviui ir tarybos nariui Gintautui kuris nebijo pasakyti tiesos žodį. Na o merui ir jo pavaduotojams ne vieta dirbti savivaldybėje, reikia apkaltos proceso

  3. Mes džiaugiamės , kad rajone yra toks principingas žmogus kaip verslininkas G. Plečkaitis . Taip , buvusiųjų laikas jau baigiasi ir mes linkėtume sau tokio mero kaip G. Plečkaitis .Jis ne tik sąžiningai , betir sumaniai šeiminimkautų mieste ir kuo geriausiai atstovautų vilkaviškiečių interesams .

  4. Gerbiu as pona G.Pleckaiti,bet Meru jis nenorejo tapti,stume ponia Grabauskiene.matyt yra priezastis del verslo,o tai butu saziningas Meras.

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.