Namo Aktualijos

Kas yra „vyšninis vokas“?

1124
0
DALINTIS

Kiekvienais metais ketvirtadalis į pensiją išeinančių žmonių neturi sukaupę būtinojo 30 metų stažo. Jiems pensija yra mažesnė: tiek jos pagrindinė, tiek papildoma dalys; jie taip pat negauna ir priedo už stažo metus. Nepakankamo stažo pensijai problema tik aštrėja.

2016 m. daugiau nei 168 tūkst. Lietuvos gyventojų gavo mažiau nei minimalią mėnesinę algą. Vidutinės šių žmonių pajamos sudarė 199,63 euro. Šie žmonės ne tik nesukaupė pakankamo stažo, gavo nedideles socialinio draudimo išmokas, tačiau, jei dalis jų gaunamo uždarbio buvo apskaitoma neskaidriai ir jie gaudavo pinigus „vokelyje“, dėl jų nesumokamų įmokų kentėjo visi socialinio draudimo sistemos dalyviai.

Spręsdama minėtas problemas „Sodra“ pasinaudojo Vokietijos, Švedijos, Prancūzijos, JAV ir kitų šalių ilgamete patirtimi, ir šiais metais maždaug 140 tūkst. pagal darbo sutartis dirbančių žmonių, kurie per 2016 metus nesukaupė 1 metų stažo, išsiuntė asmeninius pranešimus apie jų sukauptą stažą pensijai, prognozuojamą senatvės pensijos dydį ir kt. Iniciatyvą planuojama vykdyti kasmet.

Ką daryti, jei gavau „vyšninį voką“?

„Sodros“ vyšninis vokas jokiu būdu nėra nuosprendis – mes siekiame, kad žmonės suprastų, kokią įtaką mažos oficialiai gaunamos pajamos daro jiems ir visiems Lietuvos gyventojams, kaip yra skaičiuojamas stažas pensijai. Gavę šią informaciją, žmonės galės įvertinti savo realią situaciją, o „Sodros“ tikslas – paskatinti ją keisti: kalbėti su savo darbdaviu dėl atlyginimo dydžio ir, galbūt, dėl jo mokėjimo skaidrumo, arba kreiptis pagalbos į institucijas, kovojančias su šešėline ekonomika – „Sodrą“, VMI, VDI.

Susipažinkite su jame pateikta informacija ir įvertinkite pateikiamas prognozes. Laiške pateikiame pavyzdį, kokio dydžio, preliminariai, galėtų būti Jūsų pensija, jei ir toliau uždirbtumėte tiek, kiek uždirbote pernai. Greta pateikiame palyginimą, kokią preliminarią pensiją gautumėte, jei uždirbtumėte minimalią mėnesinę algą kiekvieną mėnesį nuo dabar iki pat laiko, kada sulauksite pensijos amžiaus.

Kaip skaičiuojamas stažas pensijai?

Stažas pensijai yra tiesiogiai susietas su minimalia mėnesine alga (MMA). Jei darbuotojas per mėnesį oficialiai uždirba bent MMA, tai yra per metus – 12 MMA (4 560 Eur), ir už jį nuo šios sumos yra sumokamos valstybinio socialinio draudimo įmokos, jis sukaupia 12 mėnesių – 1 metų stažą. Jei už „pusę etato“ yra oficialiai mokama pusė minimalaus darbo užmokesčio, tai ir stažo per metus sukaupiama tik pusė, t. y. ne 12, o 6 mėnesiai. Taigi, kad taip dirbdamas žmogus sukauptų 30 metų stažą, jam reikėtų padirbėti 60 metų!

Ar per metus galiu sukaupti daugiau kaip 12 mėn. stažo?

Negalite. Oficialiai uždirbęs per metus daugiau kaip 12 MMA žmogus sukaupia 1 stažo metus pensijai. Jei per metus uždirbama mažiau kaip 12 MMA – įgyjama proporcingai mažiau stažo.

Kiek stažo reikia sukaupti?

Lietuvoje būtinasis stažas senatvės pensijai šiuo metu yra 30 metų. Jį sukaupusiam žmogui mokama viso dydžio pensija.

Sukaupusiems mažiau nei 15 metų stažo senatvės pensija nemokama, o sukaupusiems daugiau kaip 15, bet mažiau nei 30 metų stažo, pensija mokama sumažinta.

Svarbu žinoti: nuo 2018 metų būtinasis stažas bus palaipsniui ilginamas, kol 2026 m. pasieks 35 metus.

Kuo tai gresia?

Žmonių, nesukaupusių būtinojo stažo, vidutinė senatvės pensija yra beveik perpus mažesnė nei turinčiųjų 30 metų ir didesnį stažą.

Kaip nutinka, kad pritrūksta stažo?

Taip gali nutikti gaunant mažą darbo užmokestį, neapskaitant viso darbo laiko, gaunant dalį atlyginimo vokelyje ir t. t. Sukauptą stažą pensijai galima pasitikrinti asmeninėje „Sodros“ paskyroje gyventojui – https://gyventojai.sodra.lt/sodra-login/pub/REP02.

Dirbti ne visu etatu šalies įstatymai nedraudžia, tačiau kiekvienam dirbančiam žmogui svarbu, kad būtų oficialiai apskaitomas visas jo realiai dirbamas laikas, o dirbant visą darbo dieną ir pilną mėnesį atlyginimas negali būti mažesnis nei Vyriausybės nustatytas minimumas – 380 eurų. Jei darbo laiko apskaita valandinė, valandos įkainis negali būti mažesnis kaip 2,32 euro.

Oficialiai deklaruojant ne visą darbo užmokestį nukenčia ne tik stažas, bet ir socialinės garantijos – gaunamos mažesnės, nuo deklaruojamų pajamų skaičiuojamos ligos, nedarbo, motinystės, tėvystės ar vaiko priežiūros išmokos.

Ką daryti?

Reikalauti, kad darbdavys oficialiai mokėtų bent minimalią mėnesinę algą ir nuo šios sumos mokėtų valstybinio socialinio draudimo įmokas. Jei su darbdaviu nepavyksta susitarti, kreipkitės:

Negavau „vyšninio voko“, ką tai reiškia?

Tai reiškia, kad per 2016 m. sukaupėte 12 mėn. stažo ir nepatenkate į žmonių, rizikuojančių nesukaupti reikalingo pensijai stažo, grupę. Savo senatvės pensijos prognozę galite peržiūrėti asmeninėje „Sodros“ paskyroje gyventojui – https://gyventojai.sodra.lt/sodra-login/pub/REP05.

Statistika

Žmonių, gaunančių mažiau nei MMA dalis

  • 2016 m. vidurkis – 168 268, 15,4 proc.;
  • 2017 m. vidurkis (sausis – kovas) – 176 896, 16,3 proc.;
  • 2017 m. kovo mėn. rodiklis – 160 029, 14,7 proc.

Vyšninio voko turinys

„Sodros“ informacija

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.