Namo Naujienos

 „Vokeliai“ tarybos nariams?

3004
7
DALINTIS

Kada pradėsime matyti daiktus ir situacijas tokias, kokios jos yra, o ne tokias, kokioms norėtume matyti? Nenoriu nei smerkti, nei teisinti tarybos narių, kurie kuro užsipilti neva važinėja į Alytų, už šimtus eurų perka kanceliarinių prekių ir dar kažin ko. Pamenat, buvo toks Lietuvos diplomatas, kuris paprašė apmokėti jo išlaidas ir už prezervatyvus. Jeigu leisime, taip bus ir pas mus. Noriu pakalbėti apie priežastis, kodėl taip vyksta.

Paskutiniame Tarybos posėdyje daugumos balsais buvo patvirtintos Tarybos veiklos reglamento pataisos, kuriomis paliekama 200 eurų išmoka kas mėnesį tarybos nariui už su jo veikla susijusioms išlaidoms apmokėti:  kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto, biuro patalpų nuomos. Kaip matote, dar prisidėjo ir galimybė apmokėti už biuro patalpas. Ką gi, bus puiki proga partiečiams vieniems iš kitų nuomotis patalpas.

Kitaip sakant, dar labiau praplėsta galimybė kaip nors „įsisavinti“ valstybės pinigus. Ne už darbą atsiimti, bet įsisavinti! Mano manymu, tai niekas kitas, kaip tie patys „vokeliai“ tik kita forma, ne tik vengiant mokėti mokesčius valstybei, bet ir žeminantys juos gaunančius tarybos narius.

Priminsiu, jog Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymas numato du apmokėjimo būdus tarybos nariams už jų veiklą: pirmas – tarybos nariams, išskyrus merą ir mero pavaduotoją, už darbo laiką atliekant savivaldybės tarybos nario pareigas yra apmokama. Šis atlyginimas apskaičiuojamas pagal skelbiamą vidutinį mėnesinį darbo užmokesčio dydį, atsižvelgiant į faktiškai dirbtą laiką, kurio trukmė patvirtinama reglamente nustatyta tvarka. Atlyginimo už darbo laiką atliekant savivaldybės tarybos nario pareigas dydį nustato savivaldybės taryba.

Kitas šio įstatymo numatytas būdas – Tarybos nariui su jo, kaip tarybos nario, veikla susijusioms kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto, biuro patalpų nuomos išlaidoms apmokėti, kiek jų nesuteikia ar tiesiogiai neapmoka savivaldybės administracija, kas mėnesį gali būti skiriama išmoka, už kurią atsiskaitoma ne rečiau kaip vieną kartą per tris mėnesius. Šios išmokos dydis ir atsiskaitymo tvarka taip pat nustatomi reglamente.

Kaip pastebėjote, abiejų išmokų dydžius nustato pati taryba. Tai yra, jeigu Taryba nutartų, kaip siūlė savo variante opozicijos atstovai praėjusiame posėdyje, kad tarybos nariams būtų mokama ne tik už laiką, komitetų, komisijų ir tarybos posėdžiuose, bet ir už pasirengimą, kuris atima daugiausia laiko, tarybos nariai galėtų gauti jų orumo nežeidžiantį atlygį ir nereikėtų bandyti kažką apgaudinėti pateikiant popierėlius, neva daug važinėjai, ar daug rašei. O tada išlaidas už kurą ar kanceliarines prekes būtų galima sumažinti iki šimto eurų, kaip buvo siūlyta, ar dar mažesnės sumos, kas atitiktų realias išlaidas. Tai reiškia, tarybos nariai gautų atlygį, pagal jų įdėtą darbą ir pastangas, nesižemindami ir neapgaudinėdami nei savęs, nei kitų.

Tačiau Vilkaviškio rajono savivaldybės valdančioji dauguma su meru Algirdu Neiberka priešakyje to nepanorėjo. Kodėl? Gal jie nori, kad tarybos nariai ateitų į posėdžius visiškai neįsigilinę į projektus, nepasiruošę? Įsigilinti į teisės aktus, visus juos lydinčius dokumentus užtrunka nemaža laiko, dažnai ne vieną dieną ar savaitgalį tam paaukoti reikia. Žinoma, šio darbo neužfiksuosi, tai sąžinės reikalas, tačiau pripažinkit, tarybos nariui skirti kelių eurų atlyginimą – tai mažų mažiausiai savo valdžios menkinimas ir negerbimas.

O gal vengiant apmokėti už atsakingą ir iš tiesų nelengvą darbą norima nemokėti valstybei daugiau mokesčių? Nes, žinia, nuo atlyginimo atskaičiuojami mokesčiai, o nuo išlaidų padengimo – ne. Kai kurie verslininkai darbuotojams taip šalia atlyginimo moka „vokelius“, kad reikėtų valstybei mažiau mokesčių mokėti. O ką taip elgdamiesi bando apgauti mūsų valstybės atstovai – savivaldybės vadovai? Valstybę?

Nuoširdžiai dirbantis tarybos narys per mėnesį sugaišta ne vieną dieną, todėl ir tas poros šimtų eurų atlygis jiems būtų visai realus. Ir nereikia tada trimituoti, kad meras su vicemeru Kiaulakiu nieko neima už darbą taryboje. Jie gauna tūkstančius už savo darbą, nekalbant apie aprūpinimą savivaldybės transportu, kanceliarinėmis priemonėmis, kompiuteriais, telefonais ir t.t.

Tas pats Vietos savivaldos įstatymas numato, kad Tarybos narys turi teisę atsisakyti atlyginimo už darbą, ką aš pats ir dar keletas mano kolegų darome. Tačiau ne visi gali sau tai leisti, ir jų noras gauti atlygį už darbą yra teisėtas, tik ar teisėtas valdančiųjų noras paversti juos kažkokiais lupikautojais ir apgaudinėtojais? Garantuoju, nė vienas, gaunantis tinkamą atlygį, neprašinėtų „vokelių“…

Būkim tada visi principingi – laikraščiams nereikėtų maitintis iš savivaldybės pinigų, spausdinti už tuos pinigus rajono valdžią ir A. Butkevičių šlovinančius straipsnius. Gal tegul tada ir meras, gaunantis virš pustrečio tūkstančio eurų atlyginimą, kas turbūt prilygsta visų tarybos narių gaunamam atlygiui, parodo, kur važiavo tarnybine mašina, ar kiek popieriaus ir tušinukų sunaudojo, vicemeras, kurio atlygis – beveik du tūkstančiai eurų – kiek savivaldybei kainavo jo užsakymų spausdinimas laikraštyje ir t.t.

Tarybos reglamentas, kaip ir daugelis kitų klausimų, kurie būna naudingi valdantiesiems, Vilkaviškio rajono savivaldybės Taryboje įprastai būna tvirtinami buldozerio principu,  opozicijos tarybos narių balsų niekas net nesistengia išgirsti. Tad iš tikrųjų nereikia daryti išvedžiojimų ar ieškoti kaltų, o imti ir vėl užkurti buldozerį, ir patvirtinti nei sau nei kitiems gėdos nedarantį reglamentą, kuriame būtų numatytas nei valstybės, nei žmonių neapgaudinėjantis ir iš tarybos narių nusikaltėlių nedarantis apmokėjimo už darbą Taryboje būdas.

Ar laukiame, kad kažkas iš viršaus atvažiuotų ir mums pasakytų – baikit krėsti cirkus, susitvarkykit savo kiemą. Prijuokinome jau tautą su negebėjimu spręsti vaikų globos problemų, neapsieiname be ministerijos ir kitų tarnybų įsikišimų, skambame ir su auksinėmis statybomis ir su vadovų keliamomis problemomis mokyklose, pradeda lįsti korupcijos skandalai, dabar pasirodykime, kaip visiški begalviai, nesugebantys be „vokelių“ sumokėti orų atlygį tarybos nariams, darydami juos nusikaltėliais ir pažeidžiamais…

Gintautas Plečkaitis

Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos narys

7 KOMENTARAI

  1. Taiklios mintys, tik taikinio skūra per stora. Gal po kelių metų keičiantis kailiui, valdančiųjų dauguma ištirps su pavasarine šiluma. Viešumas vienintelė priemonė, padedanti parodyti tikrąjį nesąžiningųjų veidą, kuris kaustomas įtampos ir baimės, bent turi galimybę dirbti geriau…, bet šie gi atsimušinėja konraargumenais.

  2. Galvoju, kad tarybos narius turėtų dar taip sakant “apginti” ir meras. Juk nuo jo pritarimo taip ir vyksta, nors čia nieko ir nevyksta, kituose rajonuose mačiau daug daugiau skiriama toms vadinamoms kanceliarinėms. Kas čia taip išpūtė šį reikalą norėdamas visus supriešinti?

  3. manau kad tas išmokų išpūtimas ir vyko tų dviejų ponų palaiminimu tikriausia mūsų santaka tokius rašinius rašo suderinus ne tik su tais dviem iš Vilkaviškio bet su Vilnium

    • Vietini , rašote , kad rajono valdžios moralė supuvusi , bet mes manome , kad šie asmenys iš viso niekada neturėjo moralės , o kai nėra moralės , jo vietoje kyšo bukumas

  4. Mielasis Kolega Gintautai, PATS SUTINKI, KAD NORINT DETALIAU IŠANALIZUOTI POSĖDŽIŲ MEDŽIAGĄ , REIKIA DAUG LAIKO TAM SKIRTI. ASMENIŠKAI , KAIP TARYBOS NARYS PER MĖNESĮ VIDUTINIĮKAI GAUNU, PATEIKUS SĄSKAITAS APIE 70 EUR. DAUG IŠLEIDAU KANCELIARINĮMS PREKĖMS, RAŠO JŪSŲ KRITIKUOTA “SANTAKA” , NES PO VISĄ PASAULĮ IŠREKLAMUODAMAS VILKAVIŠKĮ IR JO ISTORIJĄ , IŠSIUNČIAU ANGLŲ KALBA PARENGTĄ KNYGĄ”DINGUSIOS TAUTOS PĖDSAKAIS”. . KARSČIUOJIESI, KAIP MOKINUKAS . GERBIU UŽ NUOMONĘ, BET GERBK IR MANO.
    TARYBOS NARYS A.ŽILINSKAS

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.