Namo Aktualijos

Vilkaviškiečiai ekologijai abejingi? O gal trūksta paskatinimo?

1151
3
DALINTIS

Europai grasinant milijoninėmis baudomis dėl vis dar Lietuvoje populiarių lauko tualetų, aiškėja, kad Vilkaviškio rajonas šioje srityje – vienas labiausiai „pirmaujančių“. Dar visai neseniai atsikratėme gėdos dėl to, kad ugdymo ir sveikatos priežiūros įstaigose buvo naudojamasi lauko tualetais, dabar laukia, atrodo, dar sunkiau įveikiama bėda – gyventojai savo asmeninių nuotekų nenori jungti prie centralizuotų valymo įrenginių.

Štai Vyriausybė pateikia statistiką, kad prie centralizuotos nuotekų surinkimo sistemos prisijungę 72 proc. šalies gyventojų. ES direktyvos numato, kad vietovėse, kuriose gyvena daugiau kaip 2 000 gyventojų, ne mažiau kaip 98 proc. gyventojų nuotekos turės būti surenkamos centralizuotomis nuotekų surinkimo sistemomis. AB „Vilkaviškio vandenys“ direktorius Ramūnas Kašinskas sako, kad iš visų apytiksliai 38 619 savivaldybės gyventojų nuotekų tvarkymo paslaugomis aprūpinti 19 tūkst. Kas sudaro maždaug 49 proc. visų rajono gyventojų…

Pasinaudojant ES lėšomis, buvo išplėsti ir vis dar plečiami nuotekų tinklai Vilkaviškio rajone. ES finansuojami projektai buvo atliekami Vilkaviškyje, Kybartuose, Virbalyje, Pilviškiuose ir Giedriuose. Daugiau kaip 23 milijonai eurų investuoti į vandentvarkos ir nuotekų tinklus, tačiau rezultatas vis dar netenkina nei gamtosaugininkų, kurie patikrinimo metu privalo skirti baudas, nei vartotojų, kurie naudojasi užterštais vandens telkiniais, ypač šiltuoju metų laiku, nei tuos pačius tinklus eksploatuojančios bendrovės, kurios organizuoja, investuoja ir gali tik paraginti civilizuotai, o ne chemiškai tvarkyti nuotekas. 21 amžiuje tik pusė rajono gyventojų civilizuotai tvarko nuotekas. Kai direktyvos numato 98 procentus. Kur spraga?

R. Kašinskas mano, kad kaltas gyventojų abejingumas savo aplinkai: „AB „Vilkaviškio vandenys“ eksploatuoja pusės Vilkaviškio rajono gyventojų nuotekų tinklus. Kita pusė viso rajono gyventojų nuotekas šalina kaip išmanydami.“

Duomenų, kiek rajono gyventojų naudojasi individualiais nuotekų tvarkymo įrenginiais ir kokios jie būklės, bendrovė neturi.

„AB „Vilkaviškio vandenys“ teikia paslaugas 18 Vilkaviškio rajono savivaldybės gyvenamųjų vietovių. Įmonė eksploatuoja 10 valymo įrenginių. Besinaudojančių bendrovės nuotekų išvežimo paslauga, kai nuotekos yra surenkamos iš talpos ir pristatomos į nuotekų valyklą, yra labai mažai, tai pavieniai ir labai nereguliarūs užsakymai, susidarytų gal 1 procentas. Tiek, kiek yra gyventojų, ir taip, kaip jie tvarko tas nuotekas, tai didelė tarša mūsų žemei,“ – sako bendrovės direktorius R. Kašinskas.

Vadinasi, pusė rajono gyventojų visą kanalizacijos turinį paleidžia, kaip liaudis sako, „bala žino kur“. Tai reiškia, kad greičiausiai nuotekos patenka į gruntinius vandenis, tada sugrįžta gyventojams atgalios į savo pačių ir kaimynų šulinius, tvenkinius, ežerus, paplūdimius…

Žinoma, prie kiekvieno vienkiemio ar penkių trobų kaimo sistemos neprivesi, tačiau, pasirodo, net ir tie, kurie turi realią galimybę prisijungti, prie kurių sklypų valdos privesti nuotekų tinklai, vis dar nesijungia prie centralizuotų nuotekų valymo įrenginių. Iš tų, kas turi galimybę jungtis prie centralizuotų nuotekų tinklų, neprisijungę apie 15 proc.

Gyventojų abejingumas stebina, bet ar vien jie kalti?

Daugelis, besinaudojančių šulinio vandeniu, mato tik teigiamą finansinę naudą – vanduo yra nemokamas. Greičiausia šulinio vanduo net nebūna ištirtas ir neaišku, ar tas vanduo yra mikrobiologiškai užterštas, ar ne. Dažnais atvejais šulinių vanduo būna užterštas, ypač tais atvejais, kai netoliese yra netinkamai tvarkomos nuotekos. Veterinarinė tarnyba rekomenduoja du kartus per metus – pavasarį ir rudenį arba po didelio lietaus ar potvynio tirtis vandenį, tačiau, kaip informuoja AB „Vilkaviškio vandenys“ direktorius technikai Algimantas Kupstas, jų laboratorija tokių užsakymų iš fizinių asmenų sulaukia labai mažai, daugiau kreipiasi įmonės, kurioms tai yra privaloma. Net jeigu žemė – geriausias filtras, turime prisiminti, kad jau 21 amžius.

Dėl kokių priežasčių gyventojai nesijungia prie centralizuotų nuotekų tinklų? – klausiame R. Kašinsko.

„Trūksta pilietiškumo, sąmojingumo, atsakomybės ir vengiama prievolės mokėti. Dažniausiai gyventojai prie nuotekų valymo tinklų nesijungia dėl pinigų stygiaus, ketindami pataupyti, tačiau yra gyventojų, kurių namuose nėra net vidaus tinklo – tai yra neturi net sanitarinių mazgų, praustuvių – naudoja šulinio vandenį, naudojasi lauko tualetu, taigi, kai kuriems ir nėra ką prijungti prie centralizuotų nuotekų tinklų,“ – priežastis vardija AB „Vilkaviškio vandenys“ direktorius.

Šioje istorijoje yra ir antra medalio pusė. Kaip begirtume savivaldybę už įsisavintas ES lėšas ir parodytas pastangas, nereikėtų pamiršti, kad kai kur tie gyventojų prijungimo prie vandens ir nuotekų tinklų projektai buvo padaryti labai negrabiai. Prieš keletą metų buvome rašę, kaip tokiais darbais „džiaugėsi“ Virbalio gyventojai, nusiskundimų esame gavę ir iš Pūstapėdžių bei kitų vietovių. Viena moteris pasakojo, kad projekte jos namui nei vandentiekis, nei nuotekos iš viso nebuvo numatytos, projektuotojai buvo „pataupę“, siūlydami jai jungtis prie „ano kaimyno šulinėlio“. Kiti gyventojai skundėsi negalintys prisijungti nei prie vandentiekio, nei prie nuotekų, nes jie įrengti per aukštai – tik 50 cm gylyje, o jų namo vamzdynai eina daug žemiau. Todėl ir toliau naudojosi senu šuliniu…

Patys gyventojai mano, kad kol savivaldybei rūpės tik „įsisavinti“, tol ši problema bus aktuali, nes visoje didžioje savivaldybės administracijoje nėra specialistų, kurie tinkamai prižiūrėtų vykdomus projektus, ar jie tikrai skirti gyventojams tarnauti, jų gyvenamajai aplinkai pagerinti, o ne pinigėlius susižerti.

Privers baudomis?

R. Kašinskas mano, kad, palyginti su kitais rajonais, Vilkaviškis nėra labai atsilikęs: „Ne pirmi mes, bet ir ne paskutiniai, niekuo mes nesiskiriam iš kitų rajonų.“ Tačiau ar patį direktorių nuramina toks pasiteisinimas ir ar viskas padaryta, kad kuo daugiau gyventojų būtų paskatinti civilizuotai tvarkyti nuotekas?

Pasirodo, Vilkaviškio rajone pagrindinės „skatinimo“ priemonės – baudos ir informacijos skleidimas. Baudos, kaip sako R. Kašinskas, skiriamos už netinkamą nuotekų šalinimą: jeigu duobė be dugno, nesandari ar nėra įrodančių dokumentų, kad nuotekos išvežamos į nuotekų valyklą. (Norėtųsi pamatyti, kas, įlindęs į nuotekas, tikrina duobės dugną).

Akivaizdu, kad ne viską dėl gyventojų sąmoningumo skatinimo padariusi ir valdžia. Štai atliekų tvarkymui, atrodo, sugebėjo įvesti tvarką ir priversti gyventojus jos laikytis: pastatė konteinerius prie kiekvienos valdos ir įvedė prievolę atsiskaityti už jų sutvarkymą. Atrodo, Aplinkos ministerija pradeda mąstyti ir šiuo klausimu: pradeda kalbėti apie prievolę prisijungti prie nutiestų ar naujai tiesiamų tinklų. O tie gyventojai, kuriems nėra galimybės jungtis prie centralizuotų tinklų, turėtų sudaryti sutartis su nuotekų vežėju ir nuotekos iš nuotekų kaupimo rezervuarų būtų sistemingai išvežamos į nuotekų valyklą. Kol nebus kontrolės ir pareigos, taip ir bus.

O galvą sukti dėl to, kaip gyventojus priversti atsisakyti 19 amžiaus įpročio – pasisėdėjimo lauko tualete, – turėtų ne tik Vyriausybė, bet ir vietos valdžios atstovai. Juk kiekviena savivaldybė turi teisę spręsti, kaip paskatinti savo gyventojus pasijungti prie centralizuotų tinklų. Štai kai kurios savivaldybės ir vandens tiekimo įmonės visiškai kompensuoja pasijungimo kainą gyventojams, kitos apmoka tik pasijungimo techninio projekto kainą ir t.t. Taigi, nereikėtų kaltės suversti vien abejingiems gyventojams ir gąsdinti juos baudomis.

Laura Čižauskienė

Susijęs straipsnis: http://suduvis.lt/2013/12/02/virbalio-atgrubnagiai/

3 KOMENTARAI

  1. Pilviskiuose tokio vamzduko nuo namo iki gatves nutiesimas su Vilkaviskio vandenu specialistu paslaugomis kainavo 380 euru. Ir tai jau buvo sena sistema vietoje. Tai kodel negalejo padaryti projekto, kur zmonems nekainuotu prie to prisijunti, vis tiek gi abonentus mokame

  2. Niekaip nesuprantu kodėl gyventojai negali vienu metu prisijungti tiesiant nuotekų tinklus gyvenvietėje. Tada viskas matosi ir iš karto galima prijungti. Ne, reikalingas atskiras planas, vėl atkasama, o kartais nebūna palikta netgi kur pajungti. Viską turėtų daryti komplekte, vienas planas.

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.