Namo Aktualijos

Kas patikrins savivaldybių perkamus skilandžius?

1327
4
DALINTIS

Žiniasklaidoje pasirodžius informacijai, kad Kauno tardymo izoliatoriaus administracija pirko Kalifornijos sliekus ir brangius skilandžius, kilo mintis pasižvalgyti po savivaldybių viešuosius pirkimus, kurių praktiškai niekas nesukontroliuoja ir atsakomybės niekas neprisiima.

Kauno tardymo izoliatoriaus vykdytus viešuosius pirkimus patikrinusi Viešųjų pirkimų tarnyba nustatė įdomių dalykų. Pavyzdžiui, iš įmonės „Arvita“, kurios pagrindinė veikla yra apsaugos sistemos patalpose, buvo perkamos santechnikos prekės.  O perkant santechnikos prekes apklaustos įmonės, kurios užsiima priešgaisrine apsauga ar darbo sauga.

Vilkaviškio rajono savivaldybėje taip pat buvo iškilusi panaši situacija, kai savivaldybės meras taip ir nesugebėjo atsakyti Tarybos nariui Vilmantui Šlekiui, kodėl imtynių kilimą 2016 metais savivaldybė buvo nusprendusi pirkti iš UAB „Stiklita“, užsiimančia stiklo bei jų gaminių prekyba. Gal tas kilimas stiklinis?

Tačiau daugiausiai savivaldybės smulkūs viešieji pirkimai sukasi apie kavas, šokoladus ir mėsos gaminius. Visi suprantame, kad svečius priimti ir pavaišinti reikia, tačiau pagal skelbiamas sumas susidaro įspūdis, kad savivaldybėse nuolat puotaujama, arba svečiai plūsta nepertraukiamu srautu.

Štai šiemet Vilkaviškio rajono savivaldybės Bendrasis skyrius beveik už du tūkstančius eurų perka kakavos, šokolado ir konditerijos gaminių iš cukraus, dar už panašią sumą – saldainių, sausainių, kavos įvairių posėdžių ir svečių priėmimui, reprezentacinių prekių daugiau nei už 9 tūkstančius eurų, dar už kelis šimtus eurų perka sveikinimo atvirukų, dar už 500 eurų, lyg koks restoranas, perka stalo įrankių ir t.t. Žodžiu, per metus pravalgoma ir išdovanojama maždaug dviejų kambarių butas miesto centre.

Kam Švietimo skyriui skilandukai?

2016 metais Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtintame Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos planuojamų atlikti 2016 biudžetiniais metais viešųjų pirkimų plane galima matyti, kad Švietimo, kultūros ir sporto skyrius už 900 eurų planuoja pirkti džiovintos, sūdytos, rūkytos ar prieskoniais paskanintos mėsos, Bendrasis skyrius už tūkstantį eurų ketino pirkti įvairių maisto produktų ir t.t.

Savivaldybės atstovų paklausėme, ar tas planas buvo įgyvendintas – produktai nupirkti? Jeigu taip, kur jie buvo sunaudoti?

Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vadėja Alma Finagėjevienė informavo, kad minėti produktai įtraukti į Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos planuojamų atlikti 2016 biudžetiniais metais viešųjų pirkimų planą, nes 2016 m. vyko Lietuvos moksleivių dainų šventė „Tu – mums viena“. Jos organizavimui panaudota 98 Eur. Taip pat 2016 metais vykusiai Mokytojo dienos šventei panaudota 96 Eur, o gabiausių mokinių (šimtukininkų) bei jų mokytojų pagerbimo šventei – 90 Eur.

Bendrojo skyriaus vedėja Dileta Kviesulaitienė informavo, kad už numatytą sumą, įtrauktą į Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos planuojamų atlikti 2016 biudžetiniais metais viešųjų pirkimų planą, buvo nupirkti maisto produktai arba nupirktos ir panaudotos maitinimo paslaugos priėmimų Savivaldybėje metu: Vilkaviškio rajono savivaldybėje vyko Marijampolės regiono plėtros tarybos posėdis; Vilkaviškio rajono savivaldybės mero ir Administracijos direktoriaus rajone veikiančių, Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijai nepavaldžių, valstybinių įstaigų vadovų priėmimas; NATO pajėgų integravimo vieneto Lietuvoje vizitas Vilkaviškyje; organizuotos Ūkininkų dienos; organizuoti ministerijų atstovų, Garbės piliečių bei užsienio šalių delegacijų priėmimai.

Vilkaviškio rajono savivaldybė taip pat informuoja, kad savivaldybėje dažnai lankosi aukšto rango pareigūnai, ministerijų atstovai, kuriems pavaišinti Bendrasis skyrius kiekvienais metais už tūkstančius eurų perka saldainių, sausainių ir kavos. Įdomu, ar rajono valdžios atstovams nuvykus į ministeriją, jie taip pat garbingai sutinkami?

Bendrojo skyriaus vedėja Dileta Kviesulaitienė sako, kad šie produktai naudojami garbingų svečių iš įvairių institucijų, valstybinių įstaigų, organizacijų priėmimų metu, atvykus užsienio šalių delegacijoms, Savivaldybėje organizuojant įvairias konferencijas, organizuojant „Verslo pusryčius“ su rajono verslininkais, priimant Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos narius, Vilkaviškio rajono garbės piliečius ir kt. Saldumynai perkami ir kaip dovanos mokiniams, vaikų kolektyvams.

Kuo turtingesnė savivaldybė, tuo prabangiau vaišina svečius?

Nedidukė Kalvarijos savivaldybė šiemet maisto prekių Tarybos posėdžiams, susitikimams ir svečių priėmimui numačiusi pirkti net už 2 359,29 eurų. Žinant, kad Tarybos posėdžiai vyksta vieną kartą per mėnesį, o svečiai lankosi dar rečiau, galima pagalvoti, kad visi jie vaišinami labai prabangiais pietumis. Be to, dar yra skelbiama keletas atskirų maitinimo paslaugų pirkimų už kelis šimtus eurų.

Marijampolės savivaldybės vadovai su svečiais leidžia sau pravalgyti kur kas daugiau –  mėsos gaminių perka už 2000 eurų, duonos gaminių – daugiau nei už 800 eurų, reprezentacinių produktų – už 3 tūkstančius eurų, šokolado gaminių – taip pat daugiau nei už 800 eurų. Dar 6 tūkstančiai eurų yra numatyti skirti restoranų ir maisto tiekimo paslaugoms.

Ši savivaldybė turbūt turtingiausia iš visų Marijampolės apskrities savivaldybių, todėl gali sau leisti už kelis tūkstančių eurų pirkti ne tik įvairių dovanų ir apdovanojimų, bet ir papuošalų, juvelyrinių dirbinių bei gaminių už 5 tūkstančius eurų. Knygoms ir leidiniams išleidžiama dar daugiau. Ši savivaldybė ir merui vežioti leidžia sau turėti tokį automobilį, apie kokų svajoja tik pasiturintys verslininkai – AUDI Q7. Vien jo KASKO draudimas metams kainuoja 560 eurų. Tai šiek tiek daugiau, nei vidutinis darbo užmokestis „į rankas“ Marijampolės savivaldybėje.

Reprezentacinėms prekėms nemažai išleidžia ir Vilkaviškio rajono savivaldybė. Kaip informavo Bendrojo skyriaus vedėja Dileta Kviesulaitienė, pirktos reprezentacinės prekės su Vilkaviškio rajono savivaldybės logotipu: atmintukai, puošti Vilkaviškio vaizdu ir nuorodomis (USB raktai), baterijų bankai, staliniai laikrodžiai, dovanų maišeliai, kavos ir arbatos puodeliai, gertuvės, dėžutės (rinkiniai), parkerių komplektai, lapeliai (skirtukai) užrašams.

Visos reprezentacinės prekės yra skirtos reprezentuoti Vilkaviškio rajono savivaldybę, tinkamai sutikti svečius, padėkoti rajono gyventojams, kolektyvams ar sporto komandoms už Vilkaviškio rajono vardo garsinimą, rėmėjams – už suteiktą paramą.

Vilkaviškio rajoną aplanko ir ypatingi svečiai. Atminimo dovanos ar suvenyrai su Savivaldybės simbolika dovanojami atvykus aukšto rango pareigūnams, užsienio svečiams, taip pat kaip prizai organizuojant įvairius konkursus, sveikinant rajono gyventojus su išskirtiniais pasiekimais meno, sporto ar mokslo srityse, sveikinant įstaigas, įmones, organizacijas, kolektyvus įvairių švenčių proga ir pan. Suvenyrai su Savivaldybės simbolika naudojami ir Savivaldybės vadovams ar specialistams vykstant į vizitus kitose savivaldybėse ar pas užsienio partnerius.

Reprezentacija paprastai turi tikslą – sudominti, patraukti, pakviesti prisidėti, investuoti ir t.t., tačiau nustatyti, ką labiau meras reprezentuoja, įteikdamas dovaną – save, kaip politiką, ar pačią savivaldybę, – sunku, tad nenuostabu, kad kai kam kyla abejonių dėl tokių „pusryčių“ ar „pietų“, juolab, kai nėra aiškių kriterijų, kas į juos kviečiami, o prieš rinkimus, akivaizdu, susitikimų ir apdovanojimų tik daugėja.

Pasidairius po Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos skelbiamus viešuosius pirkimus, kyla ir daugiau abejonių – kur pajėgiama tiek sunaudoti. Štai buities prekių Kybartų seniūnija perka beveik už 7 tūkstančius eurų, Šeimenos seniūnija Atliekų vežimo paslaugas numačiusi pirkti už 100 tūkstančių eurų.

Kartais vienam ar kitam Tarybos nariui šie pirkimai užkliūva, tačiau paklausimas dažniausiai taip ir baigiasi – paklausimu, nes meras tuo metu negali atsakyti, o paskui pasimiršta. Ir panašu, kad valdžia už gyventojų pinigus sau leidžia kur kas didesnę prabangą nei skurstantys savivaldybės piliečiai, o sukontroliuoti jų neatsiranda kam. O maisto produktų kainoms augant, reikia tikėtis, kad ir išlaidavimas augs.

Virginija Samuolienė

4 KOMENTARAI

  1. Manyčiau, kad dideliems ponams atvykus į varganą savivaldybę, kuri turi daug skolų ir vis aiškina, kad nėra pinigų, reikėtų ne vaišintis, bet spręsti klausimus iš esmės ir namo, o jau ten valgyti delikatesus, nes jų gaunami atlyginimai leidžia jų nusipirkti.

    • Manau, kad nė vienas ministerijos ponas nepareikalautų jo pavaišint, pasitenkintų ir vandens stikline, ar kavos puodeliu, bet čia ubago sindromas – vaidint poną už svetimus pinigus ir demonstruot vaišingumą, kai iš tikro klynas kiauras… Ir iš viso, dar neaišku, kiek patys jie tos kavos išgeria ir saldainių suvalgo, kai svečių nebūna…

  2. Jei teisingai supratau tai už sučiulptas, sukramtytas ir už įvairių skysčių išgertas reprezentacines lėšas jau seniai buvo galima Vištyčiui nupirkti gaisrinę mašiną ir atremontuoti personalui patalpas.

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.