Namo Naujienos

Vieni apie tiltus, kiti apie miltus

3050
10
DALINTIS

Tikiu gamtos balansu, jos tvarka ir teisingumu. Tikiu, kad mes visi gimdami, kaip sakė vienas psichoterapeutas, gavome pusiau pilną stiklinę. Visiems atseikėta po lygiai. Niekam neduota nei daugiau, nei mažiau. Ką veikiame su savo puse stiklinės: ar verkiame, kaip tas pesimistas, kad ji pusiau tuščia, ar džiaugiamės, kad mūsų stiklinė pusiau pilna, kantriai nešame savo naštą ir dalijamės tuo džiaugsmu su kitais?

Perskaičiusi Vilkaviškio krašto laikraštyje žurnalistės E. Kviesulaitienės straipsnį „Gimnazija laukia politinių kovų finalo“, noriu pasidalinti ir savo mintimis. Iš tiesų, keista situacija susiklostė  „Aušros“ gimnazijos visame  renovacijos procese. Turiu mintyje tiek renovacijos kainos nustatymą, tiek viešuosius pirkimus, tiek vykdomus darbus. Manau, kad visuose etapuose yra pažeidimų, kurie tikriausiai padaryti neatsitiktinai.

Tai patvirtina ir Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų tarnyba. Galiu pateikti trumpą šios mokyklos renovacijos priešistorę:

2015 m. lapkričio 5 d. Vilkaviškio rajono savivaldybės administracija Švietimo ir mokslo ministerijai pateikė investicinį projektą, kuriuo „Aušros“ gimnazijos renovacijai paprašė 580 tūkst. eurų. Lėšų buvo prašoma sienų šiltinimui, stogo remontui, šildymo sistemai, durims ir stiklo blokeliams. 2016 m. kovo 3 d. Vilkaviškio rajono savivaldybės administracija, dar neturėdama jokių sprendimų ir garantijų  dėl lėšų skyrimo,  paskelbė supaprastintą pirkimą, kuriame nurodė, kad 2016 metais už atliktus darbus bus apmokama ne mažiau 720 tūkst. eurų. 2016 m. kovo 16 d. atplėšti vokai su pasiūlymais, o 2016 m. balandžio 22 d. jau pasirašyta sutartis su rangovu – socialine įmone UAB „Verslo bitė“. Darbų vertė – 3 milijonai ir beveik šeši šimtai tūkstančių eurų. Darbai prasidėjo 2016 m. liepos mėnesį.

2016 m. balandžio 28 d. Švietimo ir mokslo ministerija „Aušros“ gimnazijos renovacijai skyrė 103,0 tūkst.eurų. Vėliau dar skirta 100,0 ir 64,0 tūkst. eurų. Daugiau lėšų Švietimo ir mokslo ministerija skirti neturėjo galimybės, nors savivaldybei skirti daugiau lėšų lyg tai žadėta ministerijose. Kas žadėjo – neįvardijama.

Kodėl lėšos žadamos tik prieš kadencijos pabaigą?

„…kai 2016 m. balandį buvo pasirašyta „Aušros“ gimnazijos renovacijos sutartis, Seime daugumą turėjo socialdemokratai, o Vyriausybei vadovavo mūsų rajone išrinktas politikas Algirdas Butkevičius…“. Kas dabar pasakys, tikėjosi socialdemokratai po pusmečio būti išrinkti ar ne? Prisimenate plačiai nuskambėjusį švietimo ministrės pažadą, kad baigiantis „valstiečių“ kadencijai, prieš naujus Seimo rinkimus mokytojų atlyginimai bus tūkstantis eurų? Taigi, kodėl didieji politikai viską žada tik prieš savo kadencijos pabaigą, kai nežino, ar atėjus naujai valdžiai jų pažadai bus tęsimi?

Turime situaciją, kai neturint garantijos, kad tų pinigų pavyks gauti, paskleisti didžiuliai pažadai, o savivaldybė dabar skęsta didžiulėje skoloje. Kaip jūs manote, jeigu aš paimčiau didžiulę paskolą, nupirkčiau namą, paskui tą namą padovanočiau vaikams ir sakyčiau: dabar mokėkite paskolą patys. Ar vaikai būtų labai dėkingi, gavę tą namą?

Laikraščio straipsnyje kaip geradaris minimas mūsų rajone išrinktas politikas A. Butkevičius daugelį metų prieš tai buvo ir susisiekimo ministras, ir finansų, o socialdemokratai ilgą laiką buvo valdžioje – ir respublikinėje, ir vietinėje, – tačiau kodėl tada, kaip sako mokytoja Danutė Voitiuk, „Aušros“ gimnazija gyveno tikrai prastomis sąlygomis, kai kitų miestų gimnazijos buvo šiuolaikiškai suremontuotos, jaukios ir gražios? Kodėl turėjome vieną labiausiai apleistų rajonų su neasfaltuotomis gatvėmis, su kažkokiomis griuvenomis vietoje sporto centro?

Kodėl tik prieš kadencijos pabaigą griebiama kažką daryti ir žadama, nežinant ar galėsi tęsėt? Gal rūpėjo ne darbų atlikimas, bet tik pinigų įsisavinimas? Nuo 2000 metų, kai valdantieji socialdemokratai „Aušros“ gimnazijoje pradėjo pirmąją renovaciją (buvo pakeisti langai), savivaldybė pradėjo lįsti į skolas. Dabartiniai socialdemokratai jų pridarė dar daugiau…

Kodėl nepagrindžiama kaina?

Ar reikia kaltinti opoziciją, kad jie atskleidė, jog panašaus dydžio ir ploto „Volungės“ mokykla Alytuje renovuota 2,5 karto pigiau? Darbai abiejų mokyklų yra beveik analogiški. „Volungės“ mokyklos ir techninio projekto parengimo, ir projekto vykdymo priežiūros paslaugų pirkimas 2015 m. kainavo beveik 14 tūkst. eurų su PVM. Po metų Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos  techninio projekto parengimas kainavo 55,5 tūkst. eurų. O techninė priežiūra… 43,4 tūkst. eurų, statinio projekto vykdymo priežiūra – 2,6 tūkst. eurų…

Tai tiek dėl kainų. O viešieji pirkimai taip pat kelia daug abejonių: kodėl gimnazijos darbų rangovu pasirinkta socialinės įmonės statusą turinti įmonė UAB „Verslo bitė“? Respublikos Viešųjų pirkimų tarnyba nurodė eilę pažeidimų dėl šio pirkimo. Nors administracijos  vadovai sako, kad tai nežymūs pažeidimai, bet iš tiesų tai gan grubūs pažeidimai. Vien tik tai, kad savivaldybė Viešųjų pirkimų tarnybai nepateikė dokumentų, įrodančių apskaičiuotos pirkimo vertės pagrįstumą, parodo mūsų požiūrį į kainą, į taupymą ir sumanumą (galbūt bandoma tuo nuslėpti, kodėl tokia didelė renovacijos kaina).

Jeigu nekreipsime dėmesio į kitus Viešųjų pirkimų tarnybos pastebėjimus (kaip vertina pozicija – nežymius), tai aš, kaip opozicijos atstovė, išskiriu du didelius pažeidimus, į kuriuos būtų gerai gauti viešą atsakymą:

 1. Per didelė „Aušros“ gimnazijos renovacijos techninio projekto, darbų ir techninės priežiūros kaina. Konkurso organizatoriai turėtų viešai pagrįsti skaičiavimus.
 2. Kodėl renovacijai konkurso sąlygos buvo parengtos taip, kad jas atitiktų tik vienas galimas tiekėjas – socialinį statusą turinti įmonė UAB „Verslo bitė“? O subrangovu pasitelkta UAB „Vilkasta“, kuri neturi socialinės įmonės statuso?

Ir dar vienas svarbus klausimas, į kurį turėjo būti atsakyta jau seniai – kodėl vis lipame ant to paties grėblio? Jeigu UAB „Verslo bitė“ Vilkaviškyje nuolat pridaro broko, kodėl vėl ir vėl sudarome sąlygas jai laimėti? Prisiminkime, už kokią sumą ir kaip buvo renovuoti Karalių kaimo bendruomenės namai, J. Basanavičiaus aikštė…

Ne opozicija stabdo darbus

Viešųjų pirkimų tarnyba aiškiai pasakė – organizuojant pirkimą padaryti pažeidimai. Tai reiškia, kad ne opozicija nekompetentingai atliko tuos pirkimus, bet tie, kas organizavo. Tai reiškia, kad toliau taip vykti negali ir klaidas reikia ištaisyti. Įsivaizduokit, jūs atsiimate iš meistro automobilį, o jis nevažiuoja, nes palikti keli gedimai. Grįžtate, kad sutvarkytų, o meistras sako: pats kaltas, kad skundiesi, būtum nesiskundęs, būtų važiavęs. Nepanaši situacija?

Todėl nemanau, kad šioje situacijoje išmintinga stebėtis „negerais“ opozicijos nariais, kurie „tik viską kritikuoja ir stabdo darbus“. Atvirkščiai – norime, kad pirkimai vyktų skaidriai, o darbai būtų atliekami kokybiškai, kad po to nereikėtų jų taisyti, pasislėpus po kokiu nors brezentu ir „procedūromis“. Norime, kad už viską būtų mokama racionali kaina, kad už tuos pačius pinigus būtų galima padaryti daug daugiau darbų, kad mūsų Vilkaviškis taptų gražesnis ir patrauklesnis. Džiaugiamės kiekvienu gražiu darbu, kai jis yra patogus ir pritaikytas žmonių gerovei.

Pabaigai noriu priminti Seimo narės Aušros Maldeikienės žodžius, kad labai didelę įtaką tam, kokią valdžią išsirenkame, turi žiniasklaida. Pagalvokime apie tai – jeigu laikraščiai smerks ieškančius teisybės ir bandančius siekti racionalaus pinigų naudojimo, o šlovins švaistūnus, greitai nebeliks, kas tokiame rajone norėtų gyventi…

Opozicijos lyderė Danutė Grabauskienė

10 KOMENTARAI

 1. Puikus straipsnis. Tarsi viskas ir aišku, belieka laukti veiksmų iš valdžios institucijų ir mūsų naujai išrinkto seimo nario. O šį straipsnį reiktų tiesiogiai adresuoti K. Kiaulakiui kuris tuoj po rinkimų griebė jautį už ragų ir pasiskelbė kad kuruos renovacijas rajone. (Matyt tikėjosi riebaus kanelio kaip kad gerais senais laikais).

 2. Išties daug painiavos… Savivaldybės vadovai, negalėdami paaiškinti praėjusių darbų, galėtų visuomenei pateikti planus – kaip bus tęsiama gimnazijos renovacija. Dabar pradėti remontai dar dvejose mokyklose. Visur pradedama ir paliekama pusiau statybinės aikštelės mokinių mokymui, mokytojų darbui.
  Kiaulaki, kai tęsi “pinigų įsisavinimą” Aušros gimnazijoje toliau?

 3. nieko keisto kad SANTAKA tokius rašinėlius rašo nes dar yra tokių kurie kolūkių ilgisi “LABAI GERUS “LAIKUS PRISIMENA IR ŠVIESAUS RYTOJAUS SUGRYŠTAN LAUKE o savivaldybė neblogus pinigus laikraštėliui sumoka o šis kiekviena proga jų “GERUS” darbelius pateisina

 4. Nepatiko tik vienas sakinys, ” mes norim, kad Vilkaviškis būtų gražus..” . RAJONAS. Vilkaviškio rajonas. Prašau nepamiršti, kam atstovaujat. Yra šiame rajone ne tik vienas jūsų miestas, kitur irgi gyvena žmonės, lygiai taip pat dar ir daugiau apvokti.

 5. Ačiū opozicijai, ačiū suduviui, jie kalba, jie rašo… Na valde socdemai visa Lietuva, valdo socdemai Vilkaviškio rajone. Neiberkai gali rašyti raštus, sakyti faktais, Neiberkos atsakymas, viskas yra gerai, tipo pati esi kalta. Va tokia tvarka pagal Neiberka. Na mielieji atvažiuokite į Pilviškių miestelį, pažiūrėkite kokios gatvės. Seniūnas daug metų dirba pilviskiuose ir kas ir netvarka visur. Ar sunku parašyti projektą, kad sutvarkytų gatvės, sutvarkytų šaligatvius, kad nereikėtų bristi per purvą. Per socdemu valdymo laikotarpiu nėra įsisavinta ne pusės Europos pinigų . klausimas :ar nemokate projektų rašyti, ar tingite dirbti.

 6. už taip” sutvarkytą ” Vilkaviškį turime būti dėkingi netik Neiberkai bet ir SANTAKAI per visą socdemų valdymo laiką tik liaupsės ir jokios kritikos

 7. Na ko jus pykstat,upelis tai isvalytas,o gal neatsimenat,nes po menesio vel buvo apzeles,va cia tai darbai.Butkeviciau pasidziaukim.Uzsirasyk jeigu tai tavo projektas,lenteles nemaciau.

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.