Namo Naujienos

Lapkričio mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

964
0
DALINTIS

Štai ir sulaukėme paskutinio rudens mėnesio – lapkričio. Seniai toks lietingas ruduo mūsų šaly bebuvo. Savaitėmis nesiliaujantis lietus, šiaurys vėjas, šalnos ir dargana. Kelios dienos atodūsio ir vėl tas pat „vaizdelis“.  Laukai ir pievos permirkę nuo vandens pertekliaus, o ariamos dirvos, matyt, be pavasario nepradžius…

Soduose ir parkuose vėjas skainioja paskutinius medžių lapus. Kol dar nėra sniego, juos reikia sugrėbti ir sudėti į komposto krūvas. Taip pat surenkamos vėjo nulaužtos šakos, šakelės  ir kitos šiukšlės. Nuo vaismedžių nuskinami likę vaisiai, vaisių mumijos. Išgenimos pažeistos medžių šakos, retinami ir šviesinami medžių vainikai. Saulėtą ir šiltą dieną balinami vaismedžių kamienai ir storesnės jų šakos.

Jau lapkričio mėnesį būtina eglišakėmis ar kitomis kamienų apsaugos priemonėmis aprišti vaismedžių kamienus, kad jų neapgraužtų laukiniai kiškiai. Paspaudus stipresniam šaltukui, eglišakėmis, šiaudais, lapais ar agroplėvele, pridenkite braškių krūmelius ir prilenktų vynmedžių stiebus. Papildomai pridenkite prikastus sodinukus, kuriuos sodinsite tik pavasarį. Po stipresnių šalnų po vaismedžiais paskleiskite perpuvusio mėšlo, komposto ar durpių-pjuvenų mišinio. Agrastų ir serbentų krūmus apiberkite medžio pelenais.

Apžiūrėkite ir įvertinkite  sodybos pastatų ir sodybą juosiančios tvoros būklę. Jei reikia – suremontuokite.

Patikrinkite, kaip rūsiuose laikosi surinktas derlius. Jei reikia – perrinkite, pašalindami  vartojimui netinkamus vaisius ir daržoves.

Pabaigę darbus su mechaninėmis priemonėmis ir kitais padargais, juos nuvalykite, sutepkite, suremontuokite  ir paruoškite kitam darbų sezonui.

Įsigykite ar iš lentelių pagaminkite lesyklėlę žiemojantiems paukšteliams.

Jeigu iki pavasario sodyboje lankysitės rečiau – pasirūpinkite nors minimalia jos apsauga. Išleiskite iš talpų ir žarnų (vamzdžių) vandenį, užkiškite dūmtraukių sklendes, uždarykite langus, užrakinkite duris ir šulinio stogelį. Išvykdami ilgesniam laikui – atjunkite elektros padavimo kirtiklį.

Sėkmės!

Susiedo komanda

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.