Namo Aktualijos

Ar nereikės etikos sargams patiems eiti į Etikos komisiją?

1230
5
DALINTIS

Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos etikos komisija praėjusią savaitę svarstė tarybos narių pareiškimą „Dėl Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos nario Gintauto Plečkaičio elgesio“. Šiame pareiškime 17 tarybos narių apkaltino tarybos narį Gintautą Plečkaitį neva šis išvadinęs juos žąsinais. Daugumos Komisijos narių sprendimu (5 už, 1 susilaikė, 1 atskira nuomonė) priimtas nutarimas rekomenduoti tarybos nariui G. Plečkaičiui viešai atsiprašyti.

Etikos komisijos posėdžio metu Komisijos pirmininkė Danutė Grabauskienė komiteto narių balsavimui nepritarė ir priėmė atskirą nuomonę:

„Nors Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos narių (17 pozicijos narių) pareiškimą Etikos komisija gavome 2017 m. spalio 31 d., jau lapkričio 3 d. sukvietėme Etikos komisijos posėdį. Tą pačią dieną įteikėme politikui – tarybos nariui Gintautui Plečkaičiui – informaciją apie pradėtą tyrimą dėl jo elgesio Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos 2017-09-27 posėdžio metu.

Noriu paminėti, kad Gintautas Plečkaitis neatsikalbinėdamas, kad mes visus galimus terminus susiaurinome, geranoriškai raštu pateikė savo paaiškinimą. Nors tarybos narių dauguma Gintautą kaltina, kad jis išvadino juos „Žąsinais“, tačiau vaizdo ir garso įraše to nesigirdi, bet Gintautas šio savo išsireiškimo neišsigina, o tiktai pastebi, kad tai buvo pasakyta alegorine prasme, nenorint nieko įžeisti. Aš, nors ir sėdėjau greta, Gintauto pasakymo „Žąsinai“ negirdėjau, nes posėdis jau baigėsi, kilo triukšmas.

Etikos komisijos narė Daiva Černiuvienė, kuri sėdėjo priekyje ir girdėjo šį Gintauto pasakymą „Žąsinai“,  jo žodžius pakartojo taip: „Sėdit, kaip žąsinai“! Iš to suprantu, kad  G. Plečkitis tarybos narių Žąsinais nevadino, o tiktai įvardino jų veiksmus, paskatindamas pasisakyti, diskutuoti.

Manau, kad Gintautui Plečkaičiui už viešai pasakytus aukščiau minėtus žodžius galima taikyti šį sprendimą: „rekomenduoti suderinti savo elgesį su šiame kodekse ar kituose teisės aktuose nustatytais valstybės politiko elgesio principais ar reikalavimais“.

Galiu pasakyti tik tiek, kad tiek valstybėje, tiek mūsų rajone visi gyventume žymiai geriau, jeigu dauguma mūsų žmonių, o ypač politikų, būtų kaip Gintautas Plečkaitis – turėtų  tvirtą savo nuomonę ir nebijotų  ją atvirai (gal kartais ir per griežtai)  išreikšti.”

Po šio svarstymo Komisijos pirmininkei D. Grabauskienei uždavėme keletą klausimų:

Kodėl jūs nepritarėte Etikos komisijos narių sprendimui?

Kaip akcentavau savo atskiros nuomonės pareiškime, kiekvienas politikas turi turėti savo nuomonę ir nebijoti jos reikšti. Žinoma, etiškais ir visiems priimtinais būdais. Matome, kad ne viename posėdyje G. Plečkaitis pasikarščiuoja, jo tonas gal kiek pakeltas, tačiau nemanau, kad rūpintis savivaldybe, jos problemų sprendimu yra blogiau, nei sėdėti ketverius metus vien tam, kad gautum kažkokį atlygį ir galėtum pasigirti, jog „esu tarybos narys“, arba dėl galimybės savivaldybėje įdarbinti savo dukrą, marčią ir t.t. Taip pat manau, kad mes, politikai, turime būti pasirengę priimti daug stipresnę kritiką nei paprasti piliečiai.

Užsiminėt, kad pats tarybos narių skundas sukėlė abejonių? Kodėl?

Visų pirma, į ką atkreipiau dėmesį – skundą pasirašė net tie tarybos nariai, kurie tądien nedalyvavo savivaldybės tarybos posėdyje ir tokio „įžeidimo“ girdėti niekaip negalėjo: Algirdas Pilipavičius (2017 m. rugsėjo 27 dienos posėdyje nedalyvavo) ir Valdas Kamaitis (aptariamu momentu iš posėdžio buvo jau pasišalinęs). Man tai pasirodė neetiška iš jų pačių pusės – pasirašyti po teiginiu, kurio negirdėjai.

Antra priežastis, kėlusi abejonę, buvo tai, kad garso ir vaizdo įraše nesigirdi jokios minimos replikos.

Dar nesibaigus tyrimui, vietos laikraštyje pasirodė informacija apie būsimą svarstymą, tačiau pagal įstatymą draudžiama Komisijos nariams viešinti svarstymo eigą?

Deja, taip. Kai pamačiau informaciją – labai sunerimau, nes iš tikrųjų Lietuvos Respublikos Valstybės politikų elgesio kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymas nurodo, kol Komisija nebaigia tyrimo, niekam neteikti jokios informacijos apie vykdomo tyrimo aplinkybes, su tyrimu susijusius asmenis, turimą medžiagą, duomenis. Pasirodo, tai padarė juridinį išsilavinimą turinti mūsų Komisijos narė – rajono savivaldybės Juridinio skyriaus vedėja Vilma Kolpakovienė.

Iš tikrųjų žąsinas, kaip sako D. Grabauskienė, lietuvių tautosakoje dažnai vartojamas žodis, neturintis blogos prasmės, skirtas daugiau nesusipratėliams ar nesusikalbėjimui apibūdinti: gausi iš žąsino avižų (ironiškai – nieko negausi); susikalba kaip kiaulė su žąsinu (folkloras) (http://zodynai.igloro.info). Žodis taip pat vartojamas neapsiplunksnavusiam jaunuoliui pavadinti.

Smagu, kad tarybos nariai taip save gerbia ir jautriai reaguoja į jiems skirtas replikas, būtų gerai, kad tik tokios bėdos kankintų mūsų rajono valdančiuosius. Tačiau nereikia pamiršti, kad buvo kur kas svarbesnių įvykių, kurie sugadino ne tik tarybos narių, bet ir visos rajono savivaldybės įvaizdį: tai ir tame pačiame posėdyje nuskambėję melagingi mero pavaduotojo Kazio Kiaulakio kaltinimai opozicijai, ir vis dar negaunami iš mero atsakymai, ir buvusio „Aušros“ gimnazijos direktoriaus šmeižtas tarybos nariui E. Janulioniui, kuris atsiprašymo taip ir nesulaukė, nekalbant jau apie gėdingą paties direktoriaus elgesį gimnazijoje, išnaudojant darbuotojus. Tai ir nuolat rajoną savo „darbeliais“ garsinantis Pajevonio seniūnas, kuris valdantiesiems socialdemokratams taip pat atrodo labai moralus ir teisingas.

Virginija Samuolienė

Asociatyvi iliustracija iš interneto

5 KOMENTARAI

  1. Nu tai kaip tau Kamaitis negirdės Plečkaičio jį žasinu vadinant, kai Kamaitytė tarpinstitucinio bendradarbiavimo specialiste įdarbinta. Tokiu atveju jis jau net ir Vilniuj būdamas girdėtų. Kai pažiūriu, kas toj mūsų taryboj dedasi, tai kaip seni žmonės sako vargas bėdą p…

  2. Teisingas apibūdinimas. Bent išsakytų savo nuomonę valdantieji, pakomentuotų, kad ir į tą pačią dūdą, bet tyli arba nepagarbiai patys elgiasi (Kiaulakis ar Lopeta dažnai nepagarbiai oponuoja Gintautui). Sakoma “kuo pats kvepia, tuo kitą tepa”. Visiška šiaurė korėja ar sovietų sąjunga sėdi mero dešinėje už stalo ir pagal komandas: “pakelti, nuleisti”, rankeles pakilnoja.

  3. Apie Vilkaviškio savivaldybes socdemus, raštai nerašo. Tegul visi tokie būna kaip Gintautas Pleckaitis, tai savivaldybė blizgės. Gerai kad yra laikraštis suduvis, tai sužinome viską. Principingas ir puikus laikraštis, ko nepasakysi apie Santaka.

  4. Manau kad tokioj taryboj dirbti ir tik tiek pasakyti,tai jau reikia stipriai save laikyti,o Gintautas yra puikus atvirai savo nuomone sakantis zmogus,kad daugiau tokiu zmoniu,gyventume geriau.Visiems siulau taip saziningai dirbti ir gyventi kaip Pleckaitis.Sekmes Tau zmogau,mylim Tave toki.

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.