Namo Aktualijos

Diskusija dėl Didvyžių gyventojų ateities atvėrė mūsų visuomenės bėdas

3691
14
DALINTIS

Dar 2014 metais tuometinio premjero Algirdo Butkevičiaus vadovaujama Vyriausybė sugalvojo planą, kaip Didvyžių socialinės globos namų gyventojus integruoti į savarankišką gyvenimą. Prie šio plano uoliai triūsė ir kita mūsų kraštietė, tuometinė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė.  Ketvirtiems metams nuo plano sukūrimo besibaigiant paaiškėjo, kad Vilkaviškio rajono savivaldybės vadovai apie tai nieko nežinojo…

Didvyžių SGN ir Vilkaviškio rajono savivaldybė šiam projektui buvo pasirinkta kaip pilotiniai dalyviai (tai yra gerojo pavyzdžio kūrėjai), tačiau nei kiekvieną penktadienį Vilkaviškį lankęs A. Butkevičius, nei A. Pabedinskienė apie tai niekam nieko nesakė, kol neatėjo nauja Vyriausybė ir pradėjo projektą vykdyti.

Paskutiniąją lapkričio dieną į savivaldybės administracijos pasitarimų salę susirinkę savivaldybės vadovai, Tarybos nariai, Didvyžių SGN darbuotojai, ministerijos atstovai, gyventojai  šaudėsi kaltinimais vieni kitiems dėl informacijos trūkumo, dėl to, kad nebuvo derinama su vietos savivalda ir t.t. ir bandė išsiaiškinti, kaip atrodys ministerijos prieš keletą metų sugalvotas, tačiau dabar tik realiai pradedamas vykdyti projektas reorganizuojant Didvyžių socialinės globos namus ir steigiant savarankiško gyvenimo namus mieste.

Kaip pasitarimo pradžioje sakė LR Seimo narys Kęstutis Smirnovas, jis gavo labai daug gyventojų užklausimų, skundų, prašymų paaiškinti, todėl kreipėsi į ministeriją, kuri ir atsiuntė atstovę nušviesti situaciją.

„Jeigu pas mane kieme darytų reformą, aš pasidomėčiau pats, kas čia vyksta, ir informuočiau kitus“, – replikavo Seimo narys nieko nežinančiam merui A. Neiberkai.

Meras Algirdas Neiberka labiausiai stebėjosi, kodėl tik Vilkaviškyje pradedamas toks projektas, kodėl jie turi savo miesto centre apgyvendinti žmones, kurie atvykę iš kitų rajonų: „Manyčiau, kad ir kitos savivaldybės turėtų dalintis šia našta“.

Nors reformai eina jau ketvirti metai, problema kaip yla iš maišo išlindo tada, kai Vilkaviškio miesto gyventojai sužinojo, jog jų kaimynystėje ketinama pirkti namą, kuriame bus apgyvendinta 10 proto negalią turinčių žmonių su prižiūrėtojais.

„Tai tikrai labai ramūs ir geri žmonės, kurie gali net padėti kaimynams įvairius darbus nudirbti ar vaikus prižiūrėti“, – tikino globos namų direktoriaus pavaduotoja socialiniam darbui Ona Budrienė, atremdama mero užuominą į paskutinius įvykius Pajevonyje, kurie gerokai išgąsdino vietos gyventojus. –„Tai nėra psichikos ligomis sergantys žmonės, kurie gali būti neprognozuojami ar agresyvūs. Be to, juos ištisą parą prižiūrės 7 darbuotojai.“

„Mes neskiriame, ar jie turi proto negalią, ar psichikos ligą,“ – sakė gyventojai, pabrėždami, kad tokia neįgaliųjų integracija be visuomenės sutikimo yra išprievartavimas. – „Tik 4 procentai gyventojų sutinka, kad šalia jų gyventų proto negalią turintis kaimynas. Kas prisiims atsakomybę, jeigu šitas jūsų projektas nepasiseks?“

„To­kiu spren­di­mu pir­miau­sia lai­ko­mės vals­ty­bės po­li­ti­kos ir Europos neįgaliųjų teisių konvencijos – glo­bos įstai­gų gy­ven­to­jai tu­ri la­biau in­teg­ruo­tis į vi­suo­me­nę,“ – sakė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinės aprėpties departamento direktorė Violeta Toleikienė. – „Neįgalieji turi teisę pasirinkti, su kuo ir kur gyventi. Globos namuose gyvena žmonės, kurie geba gyventi savarankiškai, ir todėl norime juos apgyvendinti ne laukuose, kur jie neturi kur integruotis, bet miesto centre – Vilkaviškyje ar Kybartuose, kur jie galėtų patys nueiti į bažnyčią, kultūros centrą, parduotuvę ar kitą įstaigą“.

Ministerijos atstovė taip pat išsakė priekaištų Didvyžių SGN direktoriui Rimvydui Žiemiui, kuris, jos nuomone, turėtų iš dalies prisiimti atsakomybę, kad apie vykdomą projektą laiku nebuvo informuoti gyventojai ir savivaldybė.

Didvyžių socialinės globos namų vadovai pateikė statistiką, kad šiuo metu iš 285 jų namuose gyvenančių gyventojų, 10 gali gyventi apsaugotame būste, 20 – savarankiško gyvenimo namuose, 70 gali būti perkelti į grupinio gyvenimo namus, 100 – socialinės globos įstaigoje, o 85 per artimiausius metus žadama sumažinti globotinių skaičių. Pagal ekspertų vykdytą apklausą, daug gyventojų pareiškė norintys gyventi savarankiškai.

Nors globos namų vadovai atrodė linkę pritarti projektui, tačiau iš kitų darbuotojų nuotaikų buvo galima jausti didelių abejonių – Didvyžiuose gyventojams tikrai netrūksta užsiėmimų ir pramogų, namai gražiai suremontuoti, aplinka išpuoselėta, o gyventojus iškėlus kitur, daug patalpų liktų tuščių, nereikalingų. Jau dabar stovi pastatų, kuriems nugriauti trūksta lėšų.

„Jūs turite dabar gražius, sutvarkytus namus, o nusipirktus namus reikės renovuoti, į juos investuoti“, – finansiniu šio projekto naudingumu abejojo administracijos direktorius Vitas Gavėnas. – „Be to, ar po kiek laiko, pasikeitus valdžiai, neatsitiks taip, kad savarankiškų namų priežiūra bus permesta ant savivaldybės pečių? Juk jų išlaikymas kainuos daug daugiau, nes vien prižiūrėtojų jiems reikės daugiau“.

Abejonių dėl to, kad Didvyžių pastatai gali ištuštėti, o naujam projektui reikės daug pinigų ir dar pati ministerija nežino jo tęstinumo, nepatvirtinusi galutinio plano, kilo ir kitiems pasitarimo dalyviams. Tačiau ministerija, atrodo, nelinkusi nusileisti.

Tarybos narys neįgaliuosius prilygino bomžams

Akivaizdu, kad tokių namų steigimas ir proto negalią turinčių žmonių integravimas į visuomenę kelia daug klausimų ir abejonių: ar jie nekels grėsmės aplinkiniams gyventojams, ar jiems patiems bus saugu mieste, ar tai neuždės dar didesnės finansinės naštos pačiai savivaldybei ir t.t. Tačiau kai kurių mūsų politikų samprotavimai atskleidė mūsų visuomenės netoleranciją ir net žeminantį požiūrį į likimo nuskriaustus žmones.

Nejauku buvo klausytis Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos nario, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovo Valdo Kamaičio išvedžiojimų apie tai, kad neįgalieji, apgyvendinti miesto centre… sugadins miesto veidą. Neseniai dėl to, kad jo kolegas G. Plečkaitis išvadino „žąsinais“, į Etikos komisiją su skundu kreipęsis Tarybos narys Valdas Kamaitis nepasikuklino neįgaliuosius prilyginti bomžams: „Jau turime miesto centre tuos vadinamus bomžus, o dabar dar šitiek neįgaliųjų apgyvendinsim miesto centre, kur kasdien vaikai eina į mokyklą… nelabai gražiai atrodys… gal esu senamadiškas, bet man nepatinka“.

„Neduok, Dieve, kad tokia negalia atsitiktų mums ar mūsų anūkams – ar jūs gėdysitės su savo anūku eiti per gatvę? Kur tokį išvešite – už miško? Aptversite tvora?“ – bandė į Tarybos nario protą pasibelsti ministerijos atstovė V. Toleikienė. – „Įsivaizduokite, jauna mergina, 22 metų, atvežta į globos namus tiesiai iš vaikų namų. Ji čia bus iki mirties, o turi svajonių keliauti, eiti į koncertus. Ką jinai mato, uždaryta kažkur laukuose? Ji nori išeiti į miestą, nori gal dainuoti chore ar kita veikla užsiimti“.

Labiausiai valdžios sprendimus kritikavo „valstiečiai“

Keisčiausia, kad šį Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vykdomą projektą labiausiai kritikavo Vyriausybės bendrapartiečiai – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai Vilkaviškio rajono savivaldybės taryboje – jau minėtas V. Kamaitis ir Algirdas Pilipavičius.

„Atėjo kita partija ir mes darom cirką – būsim pajuokos objektai“, – kolegų darbą įvertino V. Kamaitis.

„Išdrįskit ministrui pasakyti, kas laukia pastatų ir tos reformos, mes stengsimės paviešinti šią problemą Seimo komitete, kitaip tapsime įkaitais nepavykusios reformos, bus kaip su tais nereceptiniais vaistais,“ – savo kolegų bendrapartiečių sprendimus kritikavo A. Pilipavičius, pabrėždamas, kad dirbdamas savivaldybės tarybos Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkės pavaduotoju apie šią reformą nieko negirdėjo.

Virginija Samuolienė

Autorės nuotr.: pasitarimo dalyviai

14 KOMENTARAI

  1. Kada pradėsit dirbti visi, tiek vieni tiek nusibodot su savo pletkais vieni ant kitų. Žmonės pavargę, laukia darbų o ne jūsų rietenų. Kalėdinis laikotarpis susiimkit ir dirbkit nesirovę

  2. Nu p. Kamaitis man neimponuoja, bet jis teisus , sutikime . Galime visi smerkti už tokią netoliarancija , bet pridėję ranką prie širdies atsakykit ar tikrai per tvora noretumėt tokių kaimynu? Taip jie nepavojingi , bet …

  3. Vilkaviskio savivaldybė, durniu laivas, kuris neturi vairininko. Kas dedasi savo kieme, nežino. Visi gerai žinome kaip dirbo Butkevičius su Pabiedinskiene. Problemas Lietuvai darantys žmonės. O siaube, kada baigsis šios nesąmones.

  4. mielas Tomi mąstyk ką rašai, juk negali žinoti kas tavęs lauke , daugelis šių žmonių gimė sveiki ir mąstė kaip tu ….neduok Dieve tau atsidurti tų žmonių vietoje ir suprasti tai ką tu rašai o dėl tarybos nario GĖDA

  5. Nėra jie jau tokie pavojingi ir nereikia prikabinti etikečių. Paprasčiausiai patalpinti į gulagą ir gyvena sau. O gali gyventi ir prasmingiau. O kiek tokių tarp mūsų?

    • manai?- tai pabuk ten kokia diena , na max savaite , ir pamatysi tuos “nekaltus” ir nuskriaustuosius. O sitie debilai dar nori i miesta visus perkelti. Speju vel kvepia dideliu pinigu “nusedimu” i kisenes, nes visa amziu ten buvo pencionatas ir niekam nekilo jokiu “genialiu” ideju durdoma perkelti i miesta.

  6. Istikruju gėda net skaityti… Koks išsilavinusių žmonių mentalitetas, ką jie gina?visuomenę? mano manymu reikia kaip tik saugotis tokių valdžios atstovų! Gėda Lietuvai gėda!

  7. Pasižūrai į foto kur sėdi Vilkaviškio vyrai ir vienas iš Šakių tokiais abejingais veidais, kad apima toks gilus liūdesys. Dieve ir kitais metais dar reikės gyvent su šitais ….

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.