Namo Aktualijos

Visai nekrikščioniškas lietuvaičių statybininkų elgesys

2796
7
DALINTIS

Kybartuose, renovuojamame Č. Darvino g. 28 name, dirbo 3 Ukrainos piliečiai. Čia jie atvyko dar spalio pradžioje ir darbus pabaigė likus gerai savaitei iki didžiausių krikščioniško pasaulio švenčių – Šventų Kalėdų. Ukrainoje jų laukia žmonos ir vaikai, kurie savo šeimos maitintojus išleido užsidirbti pinigų, nes, kaip žinome, Ukrainoje situacija dabar nėra pavydėtina. Trijų mėnesių terminas baigiasi ir jie turi palikti šalį, kad nebūtų deportuoti.

Jau ne kartą esame matę, skaitę, girdėję, kaip lietuvaičiai, prisidengdami fiktyvių įmonių vardais, nelegaliai samdo brolius ukrainiečius, juos išnaudoja, laiko pusbadžiu, neatsiskaito, apgauna ir t.t. Sunku suvokti, kad šiais laikais, kai visos statybos turi dokumentus, visi žino, kas kokį objektą renovuoja, o valstybėje veikia ne viena kontroliuojanti institucija, vis dar vyksta tokie dalykai. Pasirodo, vyksta. Gavę tokį signalą, skambiname į Valstybinę darbo inspekciją ir kartu su inspektoriais vykstame žiūrėti, kaip tris mėnesius lyg ir viešai, tačiau lyg ir nelegaliai dirbo ukrainiečiai Kybartuose.

Kaip pasakoja patys statybininkai, jie sutarė dėl darbo įmonėje UAB „Sanaia“ su direktoriumi Dmytro Silnichenko, juos pasitiko Vilniuje, atvežė į objektą Kybartuose ir paliko. Kaip galima suprasti iš ukrainiečių pasakojimų  – „savarankiškam“ darbui. „Mūsų čia niekas nelaiko, niekas nekontroliuoja, į mus nekreipia jokio dėmesio. Baigiasi medžiagos – mes skambinam, prašom – atveža ne viską“. Čia jie susirado nuomojamą  butą tame pačiame name, kuriame ir dirbo. Įmonė, kurioje jie manė dirbantys, skyrė ir automobilį.

Ukrainiečiai – vyrai darbštūs, susitarimą dėl visų santechnikos darbų dvidešimties butų name pradėjo  vykdyti nedelsiant, dirbo atsakingai, gyventojų teigimu – tvarkingai ir kaip įmanoma sklandžiai. Trikdžiai buvo tik tuomet, kai pritrūkdavo medžiagų, kurias po užsakymo telefonu tiekdavo UAB „Darmina“, arba tiesiog vežėjai. UAB „Darmina“ ir yra ta subrangovų įmonė, kuri visame šio namo renovacijos procese atsakinga už santechnikos darbus. Kad svetimšalių darbas atliktas gerai, patvirtino ir namo administratorius – UAB „Kybartų darna“ direktorius Egidijus Ausiejus.

Rodos, čia viskas labai normalu, bet darbams baigiantis ir planuojant kelionę pas savo namiškius ir paprašius atsiskaityti už atliktą darbą, išlindo visos ylos iš maišo. Iš visų sutartų beveik 14 tūkst. eurų atlygio visiems trims asmenims tebuvo sumokėti tik 3,5 tūkst. eurų, „lašas jūroje“, kurie buvo perduoti per autobusų siuntas, o likusi suma vis dar vilkinama nieko vertais pažadais.

Čia ir prasideda visas įdomumas, nes paaiškėja, kad tinkamų darbo dokumentų jie neturi.  Ukrainiečiai rodo kažkokius pasirašytus paprastuosius vekselius, kurie taip pat kelia abejonių savo teisėtumu (juridine galia), nes pasirašyti tik fizinių asmenų, o tarp nurodytų sumų vekselyje – neatitikimai, mokėjimo terminas praėjęs. Negana to, šie minėti asmenys neturi darbo sutarčių ir ne tik, kad neturi savo egzemplioriaus, bet jie galbūt nebuvo net įdarbinti, dirbo nemokėdami mokesčių valstybei ir nebuvo drausti privalomuoju sveikatos draudimu. Nors dokumentų kopijas darbdaviai turėjo, tačiau darbo sutarties taip ir nepristatė dirbantiesiems. Už tai, kaip informavo valstybinės darbo inspekcijos Marijampolės skyriaus vyriausiasis darbo inspektorius  Marius Glodas,  visa atsakomybė tenka tiek rangovui, tiek subrangovui.

Taigi, skambios frazės apie tai, kaip nėra vietos šešėliui, kuriomis švaistosi ir šio namo modernizavimo darbus nupirkusi UAB „Žilinskis Ko“ – pasirodo, nieko vertos. Rangovai turi subrangovus, pastarieji – subsubrangovus ir t.t.  – sumėtytos pėdos machinacijų planui įgyvendinti.  Valstybės parama  ir šio namo gyventojų  lėšos tiesiog kažkieno pasisavinamos ir to niekas nekontroliuoja, nors administruojančių, kontroliuojančių ir prižiūrinčių (žinoma, už atlygį) apstu. Net sunku patikėti, kad tokių didelės apimties darbų kaina – tik 14 tūkst. eurų, už kuriuos 3 ukrainiečiai plušo beveik tris mėnesius. Tad kurioje kišenėje nusėdo visa grietinė?

Į dienos šviesą išlindo tik vienas pavyzdys, kaip nukentėjusieji sako: „Mes pasitikėjome ir nebūtume net patikėję, kad galima tokia kolektyvinė apgaulė-schema. Mes trys, o apgavikų – dar daugiau“. Bet nieko nenustebintų, kad tokie ar bent panašūs scenarijai egzistuoja ir kituose renovacijos darbuose, nes aplink renovuojamus daugiabučius knibždėte knibžda ukrainiečių, lenkų… Svetimtaučiui sunku iš karto, vos tik atvykus,  perprasti visas subtilybes, tai padaryti trukdo ir kalbos barjeras – „Mūsų problemas visi aptarinėja, o mes nieko nesuprantam“. Jais tiesiog pasinaudojama kaip pigia darbo jėga ir, negana to, dar ketinama ir apgauti. Mūsų krašto veidas piešiamas tikrai ne gražiausiomis spalvomis.

Sako, žmogus – ne adata, šieno kupetoje nepamesi, tačiau kaip niekas nepastebėjo tris mėnesius nelegaliai dirbusių trijų ukrainiečių? Kybartiečiai, skambinę į redakciją, prašo – padėkite surasti, kas tuos žmones nuskriaudė, padėkite jiems atgauti pinigus ir grįžti namo. Galime padėti: Vilkaviškio rajone renovaciją ir jos proveržį kuruoja mero pavaduotojas Kazys Kiaulakis – kreipkitės, maloniai padės.

Laura Čižauskienė

Autorės nuotr.: ukrainiečių statybininkų susitikimas su Valstybinės darbo inspekcijos atstovais

7 KOMENTARAI

  1. Bet tai kaip žiauriai susimokę visos organizacijos – kur techninis prižiūrėtojas, namo administratorius – niekas nematė, kas ir kaip dirba? Tikrai gėda už tokius šūdžius lietuvius.

  2. Geda ir skaityti……neatvaziuos pas mus ir uzsienieciai,o valdzia svaiksta kad sugris lietuvaiciai….kaip elgiames,bjauru.O tikrintoju pilnaD I R B K I T pagaliau.

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.