Namo Aktualijos

Investicijos padarytos, pinigų sutaupyta, o žmonės pasigenda socialinių paslaugų

1232
2
DALINTIS
Asociatyvi nuotr.

Tuo metu, kai Vilkaviškio rajono savivaldybė įvairiems vežėjams ir rajono skoloms lopyti skirsto daugiau nei pusę milijono eurų, sutaupytų iš socialinės paramos lėšų, gyventojai pasigenda elementarių socialinių paslaugų, kurios prieš kelerius metus dar buvo teikiamos, o dabar joms „nebeliko pinigų“.

Į redakciją kreipėsi Vilkaviškio miesto gyventoja, kuri sako, kad anksčiau savo mamą galėdavusi nuvežti į socialinių paslaugų centrą išmaudyti. Žinoma, tai galėjo daryti ne visuomet, vos tik panorėjusi, bet užsiregistravusi sąraše ir paskirtu laiku. „Mums labai reikalinga dušo paslauga, tačiau vietoje to buvo pasiūlyta naudotis pirties paslauga, kuri neįgaliam asmeniui kainuoja 3 eurus, o pensininkui – 4 eurus už vieną ribotos trukmės apsilankymą ir tik šeštadieniais. O apie skalbimo paslaugas iš viso garsiai niekas nekalba, kad nesugalvotų kas dar ir jų prašyti, nes tokių paslaugų labai reikia“, – savo karčia patirtimi ir liūdnais pastebėjimais dalinosi vilkaviškietė.

Kokia yra situacija Vilkaviškio rajone dėl asmens higienos (dušo ar pirties) bei skalbimo paslaugų nepasiturintiems ar namuose neturintiems galimybių ar sąlygų asmenims? – teiraujamės Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vedėjos Simonos Bikaitės.

„Apmaudu, bet asmens higienos (maudymosi) paslaugos anksčiau pagal projektą buvo teikiamos Vilkaviškio socialinės pagalbos centre, bet tai buvo daug metų atgal, o dabar jos teikiamos tik centro klientams“, – sako S. Bikaitė.

(2011 metais buvo įgyvendintas projektas „Pirties paslaugų suteikimas rajone esantiems benamiams ir socialiai remtiniems asmenims, neturintiems maudymosi patogumų savo būstuose“. Vilkaviškio socialinės pagalbos centras laimėjo 2000 Lt programos projektui vykdyti. Maudymosi paslaugos buvo teikiamos 2011 m. rugsėjo – gruodžio mėn. Vilkaviškio miesto pirtyje. Vilkaviškio socialinės pagalbos centro socialiniai darbuotojai paruošė 200 maudymosi talonų, kuriuos išdalino asmenims, neturintiems maudymosi patogumų savo būstuose.)

Dabar, anot Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vedėjos, Socialinės pagalbos centre nėra tinkamų sąlygų, neįmanoma visiems teikti šias paslaugas, nes pagal higienos normas turi būti ir atskiri įėjimai, o pastatas tam nepritaikytas.

(Vilkaviškio socialinės pagalbos centro kapitalinio remonto darbai pradėti 2004 metais pagal investicinį projektą, kuris ruoštas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos programoms. 2006 metų pabaigoje, kaip ir buvo planuota, renovacijai panaudoti daugiau nei 300 tūkstančių litų iš socialinės srities fondo, vėliau, perskirsčius socialinėms reikmėms skirtas biudžeto lėšas, Socialinės paramos centro remonto tolesniems darbams vykdyti buvo skirta dar 812 tūkst. litų.)

Nors pastatas buvo renovuotas ir skirtos nemenkos lėšos tam, kad Vilkaviškio socialinės pagalbos centras galėtų įgyvendinti užsibrėžtus  tikslus (...Tenkinti Vilkaviškio rajono savivaldybės gyventojų gyvybinius poreikius ir sudaryti žmogaus orumo nežeminančias gyvenimo sąlygas, kai žmogus pats nepajėgia to padaryti, grąžinti žmogaus gebėjimą pasirūpinti savimi ir integruotis į visuomenę), šiai dienai yra kaip yra – investicijų daug, o naudos iš to – šnipštas.

Simona Bikaitė/ L. Čižauskienės nuotr.

Dar visai neseniai pradėjusi eiti Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vedėjos pareigas Simona Bikaitė buvo įsitikinusi, kad kažkada iškeltos mintys ir suteiktos viltys dėl šių paslaugų teikimo prie Vilkaviškio dekanato yra įgyvendinamos, tačiau redakcijai pradėjus domėtis, ji pati tik tada sužinojo, kad pastato, kuriame buvo planuota teikti šias paslaugas, statybos yra sustoję, o ką jau kalbėti apie paslaugų teikimą…

Net jeigu Vilkaviškio socialinės pagalbos centro pastatas nėra pritaikytas teikti higienos paslaugas ir nėra kitų patalpų šioms paslaugoms teikti, dar turime Vilkaviškio pirtį, kuri yra veikianti, įsikūrusi Savivaldybei nuosavybės teise priklausančiose patalpose, o 2010 m. pabaigoje dėl tuo metu netinkamų higienos reikalavimų atnaujinta. Savivaldybė pirties remonto darbams lėšų skyrė iš Privatizavimo fondo. Bet, deja, ir čia socialiai remtiniems asmenims nemokamos higienos paslaugos nėra teikiamos – pirties paslaugos mokamos.

Kas trukdo šias paslaugas teikti savivaldybei, sutaupančiai šimtus tūkstančių eurų socialinėms reikmėms skiriamų pinigų? Tikriausiai to svarbiausio žmogaus neradimas, juk pamenate šūkį – „Svarbiausia – žmogus!“. Neseniai Alytaus rajono savivaldybė parodė pavyzdį, savo teritorijoje per vienus metus trylikoje vietovių sukūrusi centrus, kuriuose teikia nemokamas paslaugas žmonėms, neturintiems normalių higienos sąlygų – dušo, vandentiekio ir karšto vandens. Jiems sudarytos galimybės nusiprausti bei išsiskalbti. 2017 metais Alytaus rajono savivaldybės biudžete žmonėms nemokamai švarinti buvo numatyta 48 tūkst. eurų.

Skalbimo paslaugos taip pat nėra teikiamos?

„Vilkaviškyje skalbimo paslaugas teikia kai kurios neįgaliųjų organizacijos, bet irgi ne plačiajai visuomenei, o tik organizacijų nariams“, – su nusivylimu konstatuoja S. Bikaitė.

Jau ne kartą esame rašę apie „atliekamus“ socialinės paramos pinigus, kurie išleidžiami valdžios neūkiškumui uždangstyti:

Vilkaviškio rajono savivaldybė 2016 metais sugebėjo nepanaudoti apie du su puse milijono eurų, skirtų piniginei socialinei paramai. Kam šios lėšos buvo perskirstytos? Iš jų virš 300 tūkstančių eurų buvo sumokėta savivaldybės kreditoriniams įsiskolinimams padengti….“ (http://suduvis.lt/2017/11/23/kai-kuriose-savivaldybese-socialines-paramos-pinigais-dangstomas-vadovu-neukiskumas/ )

Sutaupytos socialinės paramos lėšos buvo paskirstytos kitoms reikmėms. Ar nebuvo galima jų panaudoti pagal paskirtį – socialiai remtinų asmenų gyvenimo kokybei gerinti? – klausiame Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vedėjos S. Bikaitės.

„Kaip tik bus biudžeto svarstymas ir esu pasižymėjusi šitą dalyką, kad tokios paslaugos būtų teikiamos Vilkaviškyje, nes kol kas jų nėra“, – tikina skyriaus vedėja, tik ar bus, kas ją išgirs?

O mes sakome: labas rytas, gal pabusite pagaliau po kelerių metų miego ar net komos ir bent akies krašteliu dirstelsite į kaimynines savivaldybes – juk nereikia išradinėti dviračio, jis jau yra: „Iš Marijampolės savivaldybės socialinei paramai 2016 m. skirtų lėšų nepanaudota buvo tik 211,5 tūkst. eurų, skirtų socialinėms pašalpoms mokėti. Tačiau, kaip informuoja Marijampolės savivaldybės administracija, šie pinigai buvo panaudoti kitai socialinei paramai finansuoti 2016 m.: socialiai remtinų asmenų pasinaudojimas pirties paslaugomis – 4,1 tūkst. eurų,…“(http://suduvis.lt/2017/11/23/kai-kuriose-savivaldybese-socialines-paramos-pinigais-dangstomas-vadovu-neukiskumas/ )

Laura Čižauskienė

2 KOMENTARAI

  1. Socialinės pagalbos centre yra įrengtos patalpos ir įranga dušo ir skalbimo paslaugoms teikti asmenims,kurie neturi namuose patogumų. Ko dar reikia? Tiktai gerų norų ir paprašyti sutaupytų socialinės paramos lėšų.

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.