Namo Naujienos

Marijampolėje – ir toliau partiniai paskyrimai?

1975
2
DALINTIS

Vos prieš keletą mėnesių naująja Marijampolės mere tapus socialdemokratei Irenai Lunskienei, Marijampolės savivaldybės administracijoje ir pavaldžiose įstaigose prasidėjo pokyčiai. Vadovų. Daugelis su palengvėjimu atsiduso – galbūt pavyks išsivaduoti iš senųjų partijos nomenklatūrininkų ir ateis naujų, profesionalių žmonių komanda. Tačiau paskutinis paskyrimas sukėlė dar didesnių abejonių – ar senieji partiečiai, buvę lojalūs ankstesniajam merui, nekeičiami tik lojaliais dabartinei merei?

Jau kuris laikas marijampoliečiai šnabždėjosi, kad UAB Marijampolės butų ūkis, kurio dalininkė yra ir savivaldybė, direktorius Kęstutis Kubertavičius iš savo posto krapštomas specialiai, ruošiant vietą ūkio viceministrui socialdemokratui Ramūnui Burokui. Sausio 22-ąją viskas paaiškėjo.

Tuoj po pietų Marijampolės administracijos direktorius Karolis Podolskis socialiniame tinkle pasidalino informacija: „Šiandieną UAB „Marijampolės butų ūkis“ valdybos sprendimu iš vadovo pareigų atleistas įmonės direktorius Kęstutis Kubertavičius.

Atsižvelgiant į gyventojų ir įmonės darbuotojų nusiskundimus, institucijų atliekamus auditus ir tyrimus ir iš to kylantį pasitikėjimo vadovu klausimą, mano manymu, tai buvo vienintelis sprendimas duosiantis naują pradžią kokybiškesniam daugiabučių namų administravimui ir kitų problemų susijusių su gyvenamąja aplinka sprendimu.

Butų ūkio valdybos sprendimu naujuoju įmonės vadovu paskirtas dabartinis Marijampolės savivaldybės tarybos narys, buvęs Ūkio viceministras Ramūnas Burokas.

Iš naujojo vadovo tikimės efektyvios klientų aptarnavimo sistemos, greito reagavimo į skundus, platesnio įmonės paslaugų spektro gyventojams ir beabejo sklandaus darbo ir sutarimo su visa įmonės darbuotojų komanda.“ (kalba netaisyta – red.)

Opozicijos lyderis konservatorius Andrius Vyšniauskas netruko paskelbti atsakomąjį vertinimą, pavadinęs jį – #LaikaiKeičiasi #NiekasNesikečia #Bebrai #Marijampolė – su aliuzija į kultūros sostinės šūkį „Laikas keičiasi ir keičia“:

„Eh… Na ir įdomi ta Lietuvos politinė gamta. Štai bene žymiausias Lietuvos politikos zoologas, žinomas pastarųjų metų šalies politinio lauko sanitaras Andrius Tapinas yra atradęs ir aprašęs du Lietuvos politinio miško gyvūnus: ūsuotą bebrą ir šeškutį.

Ūsuotas bebras [nebūtinai visados būna su ūsais – aut. pastaba] – partinis nomenklatūrinis kadras, kurį partija įtaisė į kokią nors šiltą valstybinės įmonės kėdę. Tokius bebrus dažniausiai iš kėdės iškrapšto žurnalistai, STT arba koks nors nevykęs skandalas prieš rinkimus.

Šeškutis – jaunasis socialdemokratas, piktai ir agresyviai ginantis savo ūsuotų bebrų šėryklas ir juos paskyrusią partiją.

Visados galvojau, o kas nutiktų, jei ūsuotą bebrą sukergtumėme su šeškučiu? Koks žvėris iš to išeitų? Kažkaip jaučiau, kad anksčiau ar vėliau galėsime išsiaiškinti, koks čia oksimoronas galėtų užgimti. Na ir še, kad nori! Šiandien Marijampolėje neeilinis užgimimas – buvęs jaunųjų socdemų [anot A. Tapino, tai turėtų būti aukščiausia šeškučių gūžta] vadas Ramūnas Burokas paskirtas…. [greitėjančiu ritmu muša būgnai]… UAB „Marijampolės butų ūkis“ direktoriumi [čia tokia ilgametė ūsuotų bebrų irštva Marijampolėje]!!! Vat tai tau, kad nori. Turėsime tikrų tikriausią politinės zoologijos pavyzdį ir tyrimų objektą.

O grįžtant prie temos kiek rimčiau [nes politika gali būti tik rimta ir ne jokia kitokia], skubu paaiškinti, kas yra blogai su tokiu Ramūno partiniu paskyrimu.

Bet čia dar vieną akimirką norisi stabtelti ir pridėti asmeninį Ramūno vertinimą. Kažkaip su Ramūnu šioje taryboje ir šiaip darbiniais reikalais teko daug bendrauti. Dažniausiai sekdavosi visai neblogai ir visados jį laikiau tos naujos, progresyvios ir protingos jaunųjų socdemų kartos žmogumi [na, mes dešinėje kažkaip vis ilgimės normalios kairės, su kuria galėtumėme apturėti protingus, fundamentalius, kaip kur nors JAV ar Švedijoje, todėl daug vilčių dėjom šitą į jaunimėlį]. Netgi laikiau jį vienu geresnių viceministrų Mindaugo Sinkevičiaus komandoje. Tačiau šiandienos nutikimas mane labai nuvylė ir parodė, kad visgi obuolys nuo obels toli nerieda, o bebrų ir šeškučių karalystėje nieko naujo.

Apie konkretaus atvejo konkrečius pažeidimus.

Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo 18 straipsnis aiškiai numato:

„18 straipsnis. Apribojimai sudaryti darbo sutartį

Asmuo, nustojęs eiti pareigas valstybinėje tarnyboje, vienerius metus neturi teisės dirbti įmonės ar jos kontroliuojamos įmonės vadovu, vadovo pavaduotoju, būti šios įmonės tarybos ar valdybos nariu, taip pat eiti kitas pareigas, tiesiogiai susijusias su sprendimų priėmimu įmonės valdymo, turto tvarkymo, finansų apskaitos ir kontrolės srityse, jeigu per paskutinius darbo metus jo tarnyba buvo tiesiogiai susijusi su įmonės ar jos kontroliuojamos įmonės veiklos priežiūra ar kontrole arba jeigu asmuo tiesiogiai dalyvavo rengiant, svarstant ar priimant palankius įmonei ar jos kontroliuojamai įmonei sprendimus konkurso ar kitokiu būdu teikti valstybės užsakymus ar finansinę paramą.“

Šį straipsnį reiktų aiškinti taip:

  1. a) Savivaldybės tarybos narys yra valstybės tarnautojas. Ramūnas Burokas būdamas savivaldybės tarybos nariu yra valstybės tarnautojas.
  2. b) Savivaldybės taryba yra UAB Marijampolės butų ūkis didžioji akcininkė, valdanti apie du trečdalius įmonės akcijų. Kita dalis priklauso UAB Statybos ritmas. UAB Būtų ūkis atlieka daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų administravimą ir priežiūrą, šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūrą. Yra Marijampolės savivaldybės tarybos paskirtas administruoti Būsto renovacijos projektą.
  3. c) UAB Marijampolės butų ūkis tiesiogiai priklauso nuo savivaldybės tarybos priimamų sprendimų. Pirmiausiai tai yra renovacijos klausimai. Kone kas antrame posėdyje tvirtiname renovuojamų daugiabučių namų sąrašus, tvirtiname komunalinio ūkio asignavimus, skiriame paramą gyventojams ir socialinius būstus socialiai remtiniems asmenis, o daug tokių būstų yra UAB Butų ūkis valdomuose namuose bei t.t.
  4. d) Ramūnas Burokas dalyvavo priimant šiuos sprendimus. O net ir jei nebūtų dalyvavęs, yra gana akivaizdu, kad savivaldybės tarybos narys pagal įstatymą turėtų padaryti vienerių metų pauzę prieš tapdamas kokios nors su savivaldybe taip glaudžiai susijusios įmonės vadovu.

Kaip visa tai veikia praktikoje, galėjome įsitikinti visai nesenai, kai buvęs Ramūno šefas Mindaugas Sinkevičius po ministravimo / meravimo netikėtai „laimėjo“ UAB Jonavos vandenys direktoriaus konkursą: https://www.15min.lt/…/vtek-mindaugas-sinkevicius-negali-va…

Na, ir galiausiai – paskutiniame tarybos posėdyje kelis kartus administracijos direktoriaus Karolio Podolskio klausiau, kaip dėl senojo Butų ūkio direktoriaus Kęstučio Kubertavičiaus atleidimo balsuos savivaldybės akcijų dalies atstovai valdyboje. Buvo klausimas ir ką skirs vietoje K. Kubertavičiaus. Dėl pastarojo atleidimo tikrai nekilo abejonių, nes turint pradėtus teisėsaugos tyrimus eiti tokias pareigas nevalia. Kažkaip jau tada man iš Ramūno aktyvaus reiškimosi posėdžio metu pasirodė, kad jis gali būti skiriamas UAB Marijampolės butų ūkis direktoriumi. Dar jo paties šį šeštadienį paklausiau, ar taip bus. Ramūnas kelis kartus pakartojo, kad tikrai ne ne ne. O štai pasirodo, kad taip taip taip.

Mano lūkestis buvo ir pozicija yra, kad visose įmonėse ir įstaigose, kuriose yra bent krislas savivaldybės kvapo, turi būti skelbiami vieši, skaidrūs, nepriklausomi konkursai. O dar geriau tam samdyti privačias personalo atrankos agentūras. Tada galime rasti tikrai rimtus, solidžius ir nepriklausomus vadovus, o ne partinius kadrus. Nesvarbu, kad tai UAB ir kad dalis akcijų priklauso privačiai įmonei. Savivaldybė turėtų bent jau pareikšti savo nuomonę ir reikalauti skaidraus konkurso. Ar reikalavo? Baikit, nemanau.

Paradoksas: Ramūnas Burokas, būdamas viceministru, buvo atsakingas už valstybės valdomų įmonių reformą. Daug kalbėjo apie nešališkumą, depolitizaciją, OECD rekomendacijų pritaikymą, nepriklausomus valdymų narius ir t.t. O še tau – ėmė ir pats atsidūrė padėty. Gavo partinį paskyrimą į savivaldybės įmonę!

Kas toliau? Na, pirmiausiai, tai po šiuo postu sulėks būrys jaunųjų socdemų komentuoti, kaip čia viskas gerai. Gal parašys ir pats Ramūnas ar koks Povilas su Karoliu. Tebūnie, diskusija yra gerai. Bent jau čia vyksta.

Galėtų šiuo klausimu užsiimti ir koks Seimo narys, ypač čia pas mus rinktas. Bet matau, kad jiems tokie paskyrimai yra ok. Kaip čia taip? Metai Seime – ir standartai jau žemesni, nei buvo prieš rinkimus?

O aš rytoj iš pat ryto kreipsiuosi į Valstybinę tarnybinės etikos komisiją ir prašysiu išaiškinimo, kas kaip, ką ir kodėl galėjo ar negalėjo.“

Parengta pagal socialinio tinklo Facebook inf.

2 KOMENTARAI

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.