Namo Aktualijos

Šiaudiniškių gyventojai laukia ne pažadų, o darbų

2602
11
DALINTIS
Diskusijos įkarštyje

Jau nebe pirmą kartą, nesulaukdami rajono vadovų sprendimų ar bent jau tarpininkavimo susitinkant su aukštesne valdžia, rajono gyventojai kreipiasi į Seimo narį. Šįkart atsakydamas į gyventojų kreipimąsi, Seimo narys Kęstutis Smirnovas į Šiaudiniškius susitikti su kaimo gyventojais pakvietė Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) atstovą Eduardą Grinavecką (l.e. direktoriaus pavaduotojo pareigas). Susitikime dalyvavo ir Vilkaviškio savivaldybės meras Algirdas Neiberka.

Pagrindinė šio susibūrimo priežastis – klausimai apie 5112 numeriu Žvyrkelių asfaltavimo programoje pažymėtą kelią – Virbalis – Žalioji, o ypač jo atkarpą iki Šiaudiniškių kaimo. Žvyrkelio būklė iš tiesų apgailėtina – duobė prie duobės, o tarp jų duobelės. O šiuo  keliu kasdien keliauja į darbą ne tik Šiaudiniškių kaimo žmonės ar vaikai vežami į mokyklą. Juo naudojasi ir pravažiuojantis transportas. Gyventojų pasipiktinimą sukėlė tas faktas, kad programoje kelias buvo pažymėtas pirmu  prioritetu, bet įgyvendinti jį pirmu nesiimama. Kodėl taip atsitiko – ir bandyta išsiaiškinti praėjusio penktadienio, vasario 2 d., susitikime Šiaudiniškių kaime.

Nekantriausieji svečių delegaciją pasitiko dar pakeliui – ant duobėtojo žvyrkelio. O Šiaudiniškių bendruomenės centro salė prigužėjo sausakimša.

Pirmiausiai LAKD atstovas pristatė gyventojams bendrą direkcijos strategiją ir pokyčius kelių priežiūros sistemoje. Jis akcentavo naują LAKD požiūrį į visuomenės informavimą – pirmą kartą LAKD programa skelbiama viešai ir su 2018-2020 metų programa gali susipažinti bet kuris Lietuvos gyventojas. Toliau E. Grinaveckas detaliai išdėstė kelių atrankos prioritetus, pabrėždamas tai, kad kelių atranka ir naujų projektų įgyvendinimo tvarka vykdoma remiantis skirtingais kriterijais. Be to, anot, E. Grinavecko, kiekvieno kelio statyba išskaidyta į aiškius etapus, paruošti griežti jų parametrų standartai. Tuo siekiama išvengti piktnaudžiavimo, problemų su rangovais, problemų sprendimo teismuose. Nauja tvarka turėtų padėti skaidriau ir efektyviau naudoti biudžeto lėšas. Darbų daug, problemų – dar daugiau. Tą byloja ir 23 tūkst. laiškų, gautų LAKD.

Iš kelių programos pirmiausia numatyta pradėti darbus tuose keliuose, kuriems įgyvendinti nėra jokių kliūčių, kaip antai, jų statybos nestabdo nepasirašytos sutartys dėl žemės valdos, nesutarimai su rangovais, techninės kliūtys ar pan. Vilkaviškio rajone atrinkti rekonstruoti septyni ruožai. Šiaudiniškių kelias iš pirmosios vietos į ketvirtą „nusirito“ todėl, kad jo įgyvendinimą stabdo techninė kliūtis – geležinkelio pervaža. Norint pradėti darbus, pirmiausia būtina pasirašyti sutartį su Lietuvos geležinkeliais.

Po svečio pasisakymo pilte pasipylė gyventojų klausimai. Kodėl apie derybas su geležinkelininkais nebuvo pagalvota anksčiau, kodėl kelio 5002 Virbalis-Vištytis rekonstrukcijai suteikiama pirmenybė, nors juo naudojasi daug mažiau gyventojų, kodėl yra neužbaigtų darbų. Gyventojai priekaištavo dėl atsainaus LAKD darbuotojų požiūrio –  paskambinus į direkciją jiems nebuvo atsakyta į klausimus, nebuvo suteikta informacija. Diskusijai įsibėgėjus, atmosfera taip įkaito, kad Seimo nariui Kęstučiui Smirnovui teko raminti aistras, „vadžias imti į savo rankas“, kreiptis į gyventojus prašant pagarbos ir konstruktyvumo.

LAKD atstovas nesibodėjo kelis kartus ir išsamiai aiškinti situaciją, tiksliai išvardijo abiejų „konkuruojančių“ kelių statybos etapus ir terminus, patikindamas gyventojus, kad Šiaudiniškių atkarpą numatyta užbaigti iki 2019 lapkričio (su sąlyga, kad statybos nesustabdys tokios subjektyvios kliūtys kaip teisminiai procesai ar objektyvios – ypač nepalankūs orai). Gyventojai tvirtino panašių pažadų girdėję ir anksčiau, todėl sakėsi norį gauti raštišką įrodymą, oficialų dokumentą, kuris patvirtintų tarnautojo žodžius apie kelio statybos garantijas.

Ieškota laikinų sprendimų ir kompromiso. Kol konkretūs žvyrkelio asfaltavimo darbai neprasidėjo, įsipareigota reguliariai greideriu užlyginti duobes ir bent jau iš dalies pagerinti žvyrkelio dangą.

Svarstyta, ar būtų tikslinga įsteigti autobuso reisą, aptarnaujantį Šiaudiniškius.

Geriausia susitikimo naujiena – net ne pažadas dėl būsimo kelio. Geriausia žinia – kaimo gyventojų aktyvumas, drąsa ir atvirumas, ryžtas ne pasiduoti, o grumtis dėl bendro gerbūvio, susitelkimas ir vienybė sprendžiant kaimo likimą ir ateitį.

Rita Mitkutė

11 KOMENTARAI

 1. Nekantriausieji svečių delegaciją pasitiko dar pakeliui – ant duobėtojo žvyrkelio.- nepasitiko, o sustabdė greiderį, kuris turėjo nugreideriuoti kelią. Greideristui – 100 balų, juk jis iš to kelio dar bando padaryti vaziuojamą. O valdžiai gėda. Reikėjo jau negreideriuoti. Tai žmonės būtų nepasitikę. Bet be kovos šiais laikais nieko. Neužmikite žmonės, prižiūrėkit šį reikalą, nes kitaip kelio visai nebus.

  • Kybartų seniūnijoje yra senìunas,ne Seniūnė.Beto greideris pavaldus keliams ne seniūnui.Matomai labai žemes jūsų mentalitetas jeigu nesuprantat apie ka straipsnyje rašoma.

 2. Kiek žinau tai ten priklauso Kybartų seniūnija, kuriai vadovauja seniūnas. O kur jis? Vietoj to kad darė kelią nuo Gižų iki Balsupių, tai čia galėjo padaryti. Ten gyvena kelios šeimos, o gal labai kažkoks įtakingas asmuo. O be to Balsupiai turi asfaltuotą kelią nuo Keturvalakių. Tiesos sunku rasti.

   • Tikra tiesa .KETURVALAKIUOS gyvena Gavenas,Kaskur Zvaliauskas,buves seimo narys,nuo Pajavonio link VISTYCIO yra Vakarinu sodyba,seimo nario OLEKOS miskas pakeliui. Reikia vyrams itakingiems susitvarkyt varksu zmogeliu saskaita.Siaudiniskieciai bukit ir toliau toki ryztingi ir vieningi ir dabar eikit iki galo juk jus turit bendruomenes pirmininke kuri tikrai kovoja uz savo kaimo gerbuvi.

    • Bendruomenes pirmininke saunuole , ji kovoja uz viska kas yra kaime.Tik labai sunku kovoti su vejo malunais, kai net kai kuriais atvejais patys istaigu vadovai kelia bangas savo istaigoje.Stiprybes jei.

 3. Tai tegul 20 ar 50 metru iki pervazos ir uz jos laikinai neasfaltuoja kol susiderys tuos leidimus. Kita atkarpa galetu asfaltuot. Manau niekas del to nepyks. Manau čia kitur bedos o ne geležinkelio pervažoj.

  • Turiu pasiūlymą – kituose rinkimuose išrinkit meru ar bent prie valdžios ką nors iš Šiaudiniškių gyventojų ir viską susitvarkysit, nes kiek žiūriu, tai Vilkaviškio rajone bent jau asfaltas pagal tokį prioritetą klojamas.

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.