Namo Naujienos

Ramybės nebus! Vyriausybė sulauks mitingo

1141
0
DALINTIS
Lietuvos medikų sąjūdis balandžio 26 dieną, jei savivaldybė duos leidimą, rengs mitingą.

L.S. teiraujasi gydytojų, ar jie tiki, kad nuo gegužės 1 dienos atlyginimai, kaip ir buvo žadėta, augs 20 procentų?

Lietuvos medikų sąjūdžio tarybos narys Valerijus Morozovas:

Medikų sąjūdis rengiasi mitingui

– Netikiu, kad atlyginimai nuo gegužės padidės. Kiek bandėme klausti ir kiek stebime įvykius, nes su mumis jokia informacija nesidalinama, nors vienas reikalavimų buvo sprendimų viešumas, nematome jokio modelio, pagal kurį būtų galima išpildyti tuos pažadus. Norėjome, kad būtų peržiūrėti įkainiai, nes jie neatitinka realybės. Norėjome, kad paslaugos būtų saugios pacientams, o gydytojai nedirbtų pervargę, kad nebūtų perteklinių procedūrų, kad nereikėtų dirbti tik su pigiausiomis, kad viena slaugytoja nedirbtų su trims specialistais, nes nėra lėšų daugiau jų įdarbinti. Kad pagalbinis personalas gautų adekvačius atlyginimus ir apmokymus.

Peržiūrėti įkainius – sudėtingas darbas, bet be to tvarios sistemos nebus. Tokio dalyko kaip sutartinės sumos apskritai turėtume atsisakyti, nes neįmanoma suplanuoti, kiek žmonių per metus ištiks insultas ar infarktas, kokiam kiekiui prireiks reabilitacijos ir panašiai. Dar vienas reikalavimas buvo balo vertės didinimas, tą, kaip suprantu, dabar ir padarė ligonių kasos. Tačiau padidinus sutartines sumas dešimčia procentų atlyginimas medikams didės tik septyniais procentais. Jei visi pinigai bus skirti algoms. Bet nuo metų pradžios didėjo ir minimalus atlyginimas, kuriam nebuvo skirta visiškai pinigų. Gydymo įstaigos tai turėjo išspręsti iš savų resursų. Kita vertus, balo vertės didinimas nesprendžia ilgalaikės perspektyvos problemų. O kur dar valstybės įsipareigojimai? Apie tai irgi nieko nekalbama.

Nematau tvaraus mechanizmo, kuris užtikrintų didesnius atlyginimus ateityje. Gydymo įstaigų vadovams bus iš viršaus nuleista mokėti didesnius atlyginimus, bet įrankių tam nebus. Vyriausybė pažadėjo, bet su mumis nesitariama, tariamasi su Gydytojų sąjunga, kuri yra provyriausybiška: sutinka su viskuo. Net sąlygos, kiek žinau, buvo pakeistos, todėl dabar tas sutarimas skamba taip, jog dvidešimt procentų bus didinami atlyginimai mažiausiai uždirbantiems. Tikėtina, kad tai galbūt pavyks. Todėl balandžio 26 dieną, jei savivaldybė duos leidimą, rengsime mitingą, kuriame tikėsimės atsakymų iš valdžios atstovų.


Lietuvos šeimos gydytojų profsąjungos pirmininkė Toma Kundrotė:

Pažadas rašytas šakėm ant vandens

– Ar tikimės didesnių atlyginimų? Žinoma, juk pažadėjo, nors, kaip sakant, tas pažadas rašytas šakėm ant vandens. Prieš kelis mėnesius buvo reikalavimas, jog medikų atlyginimai turi didėti trisdešimčia procentų, bet nusileista, jog atlyginimai augs tik dvidešimčia procentų. Tačiau ką girdime šiandien? Atlyginimai didės pirmiausia mažiausiai uždirbantiems. Taigi didesnių atlyginimų gali tikėtis slaugytojos. Tai, žinoma, svarbu, tačiau ir tie patys šeimos gydytojai neuždirba oraus atlyginimo.

Nors ir sakoma, kad mes tik stumdome popieriukus, bet tas popieriukų rašymas taip pat reikalauja didelės atsakomybės. Bet to, niekas nevertina, niekas negalvoja, kad kiekvieno popieriuko rašymas yra atsakomybė ir stresas, kad tik ko nepraleistum, kad tik kokiam įstatymui ar įsakymui nenusižengtum ir kas mėnesį bijoti, idant nebūtų nuskaičiuojama nuo tavo algos netikslus ar neteisingas popieriuko užpildymas. Gydyti žmones per popieriukų rašymą nelabai lieka kada. Man skaudu apskritai dėl požiūrio į medikus. Kaip pasakė vienas aukštų valdžios atstovų, yra kam labiau reikia didinti algas nei medikams. Galbūt, bet jau dabar gydytojų trūksta, o darbą svetur tampa paprasta susirasti. Jei šį kartą atlyginimai ir kiti kelti reikalavimai nebus vykdomi tikrai neketiname ramiai sėdėti. Atsakas bus.


Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas prof. Liutauras Labanauskas:

Dvidešimčia procentų kyla atlyginimų fondas

– Suprantu, kad gydymo įstaigų vadovai kol kas dar nemato galimybių kelti atlyginimus, nes dar negavo pinigų. Bet man jau nusibodo visos tos šnekos. Dvidešimčia procentų kyla ne kiekvieno gydytojo ar slaugytojos atlyginimas. Dvidešimčia procentų kyla atlyginimų fondas. Tačiau panašu, kad dabar kuriamos opinijos ir pasakojamos pasakos, kaip ir per visus atlyginimų pakėlimus. Nuo gegužės pirmosios, manau, viskas bus gerai. Jei atlyginimai nebus didinami, kreipsimės į steigėją, nes jis turi teisę pasakyti savo nuomonę. Jei įstaiga priklauso savivaldybei ir atlyginimai nebus didinami, o meras manys, kad vadovas elgiasi teisingai, paviešinsime merą – jis juk renkamas žmogus ir kaip steigėjas skriaudžia žmones.

Šį kartą tikrai nenusileisime. Juk gydymo įstaigų vadovai turi parodyti ligonių kasoms, kad papildomos lėšos skiriamos atlyginimams. Jie negali meluoti. Kaip jie įdės tas lėšas į atlyginimų fondą ir kaip juos skirstys viduj, čia jau jų laisvė ir tvarka. Ten jau žmonės turės žiūrėti, kad nebūtų nuskriausti. Bet ir tai mes stengsimės patikrinti. Per ankstesnius atlyginimų didinimus vadovai tas lėšas panaudodavo kitoms reikmėms. Pamatysim, kaip čia viskas bus, nors neabejoju, jog bus sukurta visokių pasakų. Bet viskas kontroliuojama ir tikimės, kad šiemet bus geriau nei anksčiau. Kad atlyginimai kils tik tiems, kurie uždirba mažiausiai, yra tik nuostata arba viena pasakų, kuri vis pasakojama ir pasakojama sąjūdiečių, nes jie, matyt, paveikti gydymo įstaigų vadovų, kurie yra sąjūdžio pagrindinė varomoji jėga.

Mes siekiame, kad atlyginimai kiltų ne procentais, o eurais, konkrečia suma.

Evelina Machova

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.