Namo Naujienos

Veteranų medžioklė Seime: taikosi ne tik į tautos išrinktuosius, bet ir į merus

1017
2
DALINTIS
D. Gaižauskas, R. Malinauskas, R. Juknevičienė © Alfa.lt fotomontažas

Parlamente – nauja draudimų banga. Šį kartą politikai pasiryžo imtis vadinamųjų amžinųjų vadovų kadencijų ribojimo. Valstiečiai užsimojo prieš ne vieną dešimtmetį parlamente dirbančius kolegas, o opozicinių konservatorių taikiklyje atsidūrė ilgamečiai merai. Vis dėlto panašu, kad šioje veteranų medžioklėje gali užklimpti abi pusės.

Valstietis Dainius Gaižauskas jau anksčiau pranešė siūlysiantis numatyti, kad Seimo nariu asmuo galėtų būti renkamas ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės, taip siekiant paspartinti politikų kaitą parlamente ir įnešti šviežio kraujo į Seimą. Parlamentaras šias pataisas ketina teikti kartu su siūlymu mažinti Seimo narių skaičių nuo 141 iki 101 bei draudimu už korupcinius nusikaltimus nubaustiems asmenims 10 metų dalyvauti Seimo, savivaldos, Europos Parlamento, prezidento rinkimuose.

Kol valstiečiai taikosi į Seimo senbuvius, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovė Rasa Juknevičienė dar kartą parlamentui teiks iniciatyvą riboti tiesiogiai renkamų merų kadencijas iki dviejų ar trijų kadencijų iš eilės. 2015 m. šiai pataisai Seimas buvo nepritaręs ir grąžinęs ją tobulinti.

Žada palaikyti ir opozicijos idėją

Alfa.lt kalbintas D. Gaižauskas tikino, kad riboti Seimo narių kadencijas būtina, mat, jo teigimu, dalis parlamente užsisėdėjusių kolegų yra atitrūkę nuo realybės.

„Tie Seimo nariai, kurie išbuvo daugiau negu dvi kadencijas, tai yra tris, keturias ir daugiau, taip nutolsta nuo tų žemiškų dalykų, kad nelabai suvokia, apie ką kiti žmonės kalba“, – teigė valstietis.

Parlamentaras tikino, kad šių pataisų teikti neskuba, nes nori platesnės diskusijos. Be to, D. Gaižauskas švelnina toną, pažymėdamas, kad dviejų Seimo nario kadencijų limitas galėtų būti taikomas ne vienmandatininkams, o pagal partijų sąrašus renkamiems parlamentarams.

„Seimo narių dauguma, su kuriais šnekėjau, sako, kad gera idėja, bet galbūt ją galėtume pritaikyti daugiamandatininkams, ne vienmandatininkams“, – aiškino D. Gaižauskas.

Valstietis, paklaustas, ką mano apie R. Juknevičienės idėją riboti merų kadencijas, neslėpė palaikantis šią iniciatyvą, tačiau stebėjosi konservatorės elgesiu.

„Merai irgi ne išimtis. Vis dėlto tai yra gana stipri vietinė politinė figūra, tai dvi kadencijos ir ne daugiau. Tikrai palaikysiu šią idėją, tikrai frakcijoje raginsiu žmones palaikyti, argumentuosiu. […]

Man tik keisčiausia, kad R. Juknevičienė dėl merų kadencijų pataisas teikia, o dėl Seimo narių kadencijų ribojimo nesutinka“, – kalbėjo D. Gaižauskas.

Konservatorė kolegų riboti nenusiteikusi, bet dėl merų kovos

R. Juknevičienė, argumentuodama savo iniciatyvą riboti merų kadencijas iki dviejų ar trijų iš eilės, pabrėžė, kad nori ištaisyti klaidą, kuri buvo palikta, įvedant tiesioginius merų rinkimus. Konservatorė atmetė anksčiau nuskambėjusią kritiką, jog šiomis pataisomis ji esą nusitaikė į konkrečius merus, kurie renkami ne vieną kadenciją iš eilės.

„Niekuo dėtas čia nei R. Malinauskas (Druskininkų meru renkamas nuo 2000 metų – Alfa.lt), nei kiti. Aš turiu omenyje tiesioginius mero rinkimus, kur atsiranda tokia tikimybė, kad tam tikro žmogaus rankose gali būti sutelkta tam tikra didžiulė galia, ypač autoriteto galia, ir tai neprideda demokratijai didelių pliusų“, – Alfa.lt dėstė TS-LKD frakcijos narė.

Konservatoriai aršiai kritikavo valstiečių idėją riboti Seimo narių kadencijas, o dėl merų kadencijų ribojimo, pasak R. Juknevičienės, TS-LKD frakcijoje nuomonių yra įvairių.

Paklausta, kodėl reikėtų imtis merų rotacijos, tačiau Seimo narių kadencijų neliesti, R. Juknevičienė tvirtino, jog šių pareigybių lyginti nereikėtų.

„Seimo narys neturi galimybės vienvaldiškai valdyti ką nors. Seimo narys yra valdžioje kadenciją ar dvi, kai Vyriausybę suformuoja jo partija, kitą kadenciją tu esi opozicijoje, kada tau visiškai pasikeičia darbo galimybės, sąlygos ir įtakos galimybės. Tai yra absoliučiai nesulyginami dalykai. Čia demokratijos, parlamentarizmo principų veikimo nesuvokimas“, – tvirtino nuo 1992 m. iki šiol su vienos kadencijos pertrauka į Seimą renkama parlamentarė.

Raukosi ir partneriai, ir opozicija

Valdančiosios koalicijos partnerių Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) lyderis, Seimo narys Gediminas Kirkilas Alfa.lt neslėpė, kad LSDDP frakcija nepritars nei parlamentarų, nei merų kadencijų ribojimui, mat tokie siūlymai, jo galva, tėra populizmas.

„Yra vienintelis Lietuvos pareigūnas, tai yra prezidentas (kuriam taikomas kadencijų ribojimas – Alfa.lt). Tai įteisinta Konstitucijoje, visa kita prieštarauja Konstitucijai, kuri leidžia kiekvienam Lietuvos Respublikos piliečiui būti išrinktam, leidžia rinktis. Todėl visi kiti – merai, Seimo nariai, tarybų nariai – yra tik tuščias laiko gaišimas. Dažniausiai tokias pataisas pateikia žmonės, kurie kitokių idėjų neturi. Jos yra paprastos, žmonėms patrauklios, jiems atrodo, kad tokios idėjos yra svarbios žmonėms“, – komentavo G. Kirkilas.

Opozicinio Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas taip pat neslėpė, kad idėjos riboti tiek Seimo narių, tiek ir merų kadencijas jo nežavi.

„Tai būtų tragiška. Taptume turbūt tokia valstybe, kuri nusispjauna į tarptautines parlamentarizmo tradicijas ir riboja Seimo narių kadencijas. Tarkime, britų parlamente pranešimą daryti gali tik parlamentaras, pasiekęs antrą kadenciją, o čia, jau pasiekęs antrą kadenciją, negalėtum kandidatuoti. […]

Mes atimame iš rinkėjų galimybę rinkti gerą Seimo narį, kurį galbūt jie rinktų vos ne iki gyvos galvos. Taigi, atimama galimybė turėti gerą Seimo narį, o liepiama rinktis kažką kita. Atsiranda ir rinkėjų valios paneigimas. Taip pat atimtume iš rinkėjų ir galimybę išrinkti gerą merą“, – Alfa.lt kalbėjo E. Gentvilas.

Opozicijoje dirbančios Socialdemokratų partijos frakcijos seniūno pavaduotojas Julius Sabatauskas, išgirdęs apie kolegų pasiūlymus riboti Seimo narių, merų kadencijas, priminė, kad Lietuva jau yra užsitraukusi tarptautinių arbitražų nemalonę, neleisdama per apkaltą iš prezidento posto nušalintam „tvarkiečiui“ Rolandui Paksui dalyvauti rinkimuose. Anot jo, demokratinėse valstybėse rinkėjų valia neturėtų būti ribojama.

„Užbaigti būtų galima filmo „12 kėdžių“ herojaus žodžiais – „po kiek opiumas liaudžiai?“. Tai yra tas kvaišalas, kuris yra labai populiarus, kuris labai svaigina ir labai yra malonus“, – valstiečių ir konservatorių pasiūlymus dėl kadencijų ribojimo pašiepė J. Sabatauskas.

R. Malinauskas bedė pirštu į parlamentarus

Alfa.lt kalbintas Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas, ilgametis Druskininkų meras R. Malinauskas neslėpė nepritariantis R. Juknevičienės idėjai riboti merų kadencijas.

„Tokiam projektui neįmanoma pritarti, nes poniai R. Juknevičienei geriausia iš viso būtų įregistruoti įstatymo pataisą, uždraudžiant merų kadencijas, nuo tam tikro skaičiaus, su tam tikromis pavardėmis. Jos tikslas yra turbūt toks pagrindinis, bet turbūt tai jai sudėtinga būtų padaryti, todėl sugalvoja panašią intrigą. O jai asmeniškai galėčiau patarti pirmiausia užregistruoti įstatymą, draudžiantį Seimo nariams dirbti daugiau kaip dvi ar tris kadencijas. Tai ypač tiktų R. Juknevičienei, kuri Seime turbūt sėdi daugiau negu 20 metų su viena dvejų ar trejų metų pertraukėle“, – su ironijos gaidele balse kalbėjo R. Malinauskas.

Anot jo, jei konkrečiu meru pasitiki žmonės ir jį renka kelias kadencijas iš eilės, rinkėjų valią reikėtų gerbti, o ne imti ribotų jų veiksmus.

Druskininkų meras, paklaustas, ar iš tikrųjų būtų „už“ Seimo narių kadencijų ribojimą, pažymėjo manantis, kad tokią diskusiją galima pradėti.

„Tais Seimo nariais, kurie yra išrenkami vienmandatėje apygardoje, manau, žmonės pasitiki, ir šioje vietoje ribojimų negalėtų būti. Jeigu kalbėtume apie ribojimus, tai (galima būtų taikyti – Alfa.lt) tiems, kurie sėdi sąrašuose, neturi nei savo rinkėjų apygardų, nei žmonių pasitikėjimo, kurie per partinį sąrašą, kaip eiliniai veikėjai, partijoje yra išrenkami ir sėdi tas dešimtis metų Seime. Jeigu apie tokius dalykus būtų svarstoma, be abejo, galima būtų diskutuoti ir kalbėti“, – dėstė R. Malinauskas.
Gytis Pankūnas
Šaltinis: Alfa.lt

2 KOMENTARAI

  1. Riboti nieko nereikia, antraip tas grįš bumerangu. Pirma, tikriausiai būtų prasilenkta su kai kuriomis žmogaus teisėmis ir tektų padėtį taisyti, antra, dažniausiai naujai atėjusieji nuo tikrovės labiau atitrūkę (pažiūrėkite kad ir į šį Seimą, vykdomas reformas, norą viską reguliuoti ir kontroliuoti, draudimus ir kitas nesąmones). Trečia, svarbu ne daug įstatymų priimti, bet, kad jie būtų normalūs ir veiktų.

  2. Tai tik džiaukimės savo miestietiškais pasiekimais, kuriuos čia atvedė krikščionybė, nes iki tol Lietuvoje buvo primityvūs pastatai, žmonės užsiiminėjo primityviu gamtos kultų garbinimu, nebuvo rašto, riterijos, mokyklų, universitetų ir tt. tie žmonės, kurie varo ant Lietuvos miestiškos kultūros, ir aukština Lietuvos kaimo kultūrą, patys to nesuvokdami, velka Lietuvą, atgal į tamsiąją pagonybę, ir silpnina Lietuvos progresą.

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.