Namo Mūsų istorija

Minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį Marijampolėje sparčiai restauruojamas tarpukario statybos medinis pastatas

1695
0
DALINTIS
Andriaus Bulotos namas. Šaltinis: http://gatves.marvb.lt
Jau įpusėjo 1927 m. statybos pastato, esančio P.Vaičaičio g.16, Marijampolėje (u.k. 16193) tvarkybos darbai. Pastatas su dar vienu mediniu namu priklauso teisininko ir visuomenės veikėjo Andriaus Bulotos sodybos (u.k. 41257) kompleksui. Išlikusių architektūrinę ar istorinę vertę turinčių medinių pastatų Marijampolėje nėra daug, o ir medinių namų restauracija yra sudėtinga, reikalaujanti nemažai išmonės ir kantrybės. Todėl džiugu, kad dar vienas medinis paveldo objektas bus sutvarkytas ir išsaugotas.

Istorinę ir architektūrinę vertę turinčioje  2 medinių pastatų sodyboje, P. Vaičaičio g.16, Marijampolėje apie 1923–1925 m. iki 1940 m. gyveno visuomenės veikėjas, publicistas, teisininkas Andrius Bulota (1872-1941 m.). Tai kairiųjų pažiūrų Lietuvos visuomenės veikėjas, pasisakęs carinės Rusijos metais už Lietuvos politinę autonomiją ir gynęs lietuvių kalbos teises. Buvo aktyvus 1905 m. Didžiojo Vilniaus Seimo dalyvis, dirbo advokatu, dalyvavo visuomeninėje ir politinėje veikloje, nukreiptoje prieš A. Smetonos autoritarinį režimą.

Didžiausias Andriaus Bulotos nuopelnas, kad grįžusią rašytoją Žemaitę iš JAV priėmė į savo šeimą ir rūpinosi iki pat jos mirties.  Daug nusipelnė sudarydamas sąlygas Žemaitei paskutiniais gyvenimo metais kurti ir tvarkyti savo literatūrinį palikimą. Daugelį metų manyta, kad būtent šioje sodyboje gyveno ir mirė rašytoja Žemaitė, tačiau tuo metu Andrius Bulota gyveno pastate, Kęstučio g., Marijampolėje, kurį susprogdino per Antrąjį pasaulinį karą. Sodybą, esančią P. Vaičaičio g. 16, Marijampolėje, galima sieti su rašytojos Gabrielės Petkevičaitės – Bitės vardu. Šioje sodyboje, pas Bulotus, ji lankėsi. Šį faktą patvirtina Maironio lietuvių literatūros muziejuje saugoma, apie 1930 m., daryta fotografija, kurioje prie šios sodybos vartų įamžinti Aleksandra Bulotienė, Gabrielė Petkevičaitė – Bitė ir Andrius Bulota.

Pastato tvarkymo darbai  vykdomi  pagal Tvarkybos darbų: restauravimo, remonto ir avarijos grėsmės pašalinimo (apsaugos techninių priemonių) įrengimo projektą, kurį 2016 m. parengė VĮ „Lietuvos paminklai“ . Projekto autorė – architektė Regina Tumpienė.

Projektas parengtas pagal atliktus istorinius, architektūros, konstrukcijų, medienos, polichromijos tyrimus. Projekto sprendiniais bus  išsaugotas pastato autentiškumas  ir  vertingosios savybės:  nesudėtingo „L“ raidės formos planas su 1 a. uždaru priengiu, kapitalinių sienų tinklas, architektūrinės tūrinės detalės, fasadų puošyba – prieangio ornamentika,  vidaus ir fasadų įsprūdinės durys,  originalios patalpose esančios medinės kampinės spintos su reljefiniais ornamentais, dvispalvė keraminių plytelių danga, krosnys ir kt. vertingi  elementai.

Jau atlikti stogo konstrukcijų ir perdangų, kaminų, stogo dangos, dalies stalių gaminių, fasado apkalimo lentų ir  dekoro elementų restauravimo – remonto darbai. Taip pat nugriautas sovietiniais metais prie namo pristatys priestatas ir tokiu būdu  ir atkurtas autentiškas pastato tūris.  Šiuo metu vykdomi vidaus patalpų sienų ir lubų tinkuotų paviršių, išlikusių koklinių krosnių restauravimo darbai. Tyrimų, projektavimo ir  tvarkybos darbus finansavo  Kultūros paveldo departamentas ir Marijampolės savivaldybė. Darbus vykdo UAB „Vidara“. Sutvarkytas pastatas bus pritaikytas  Marijampolės kraštotyros muziejui.

Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Marijampolės skyriaus vyr. specialistės Nijolės Kryžanauskienės informacija

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.