Namo Naujienos

Grožio procedūros populiarios, bet ne visada saugios

625
0
DALINTIS

Atgijus gamtai, artėjant atostogų metui, vis dažniau norime pasilepinti grožio procedūromis. Naudodamiesi grožio paslaugomis, paprastai tikimės tik teigiamų pokyčių – tiek išvaizdos, tiek nuotaikos. Grožio paslaugų teikėjai savo ruožtu turi teikti tokias paslaugas, kurios ne tik patenkintų šiuos lūkesčius, bet ir kurios nekeltų pavojaus sveikatai.

Gro­žio pa­slau­gų veikla galima verstis tik turint leidimą-higienos pasą, kuris liudija, kad veiklos sąlygos atitinka visuomenės sveikatos saugos teisės aktų reikalavimus bei suteikia jo turėtojui teisę verstis jame nurodyta veikla. Lei­di­mas-hi­gie­nos pa­sas ar jo ko­pi­ja tu­ri bū­ti pa­teik­ti var­to­to­jams ma­to­mo­je vie­to­je. Jei šio do­ku­men­to gro­žio sa­lo­ne nė­ra, grei­čiau­siai, nau­do­ja­tės ne­le­ga­lio­mis pa­slau­go­mis. Neverta susigundyti ir grožio paslaugomis, kurias specialistai teikia namuose, nes dažniausiai tokie paslaugų teikėjai vykdo veiklą nelegaliai. Vertimasis ūkine komercine veikla, neturint  Lietuvos Respublikos visuomenės sveikatos priežiūros įstatymo nustatyta tvarka išduoto leidimo-higienos paso,  įsigaliojus naujam administracinių nusižengimų kodeksui, užtraukia baudą nuo 300 iki 850 eurų. Administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą nuo 900 iki 1700 eurų.

Grožio paslaugų teikėjai siūlo įvairias paslaugas, taip pat ir tokias paslaugas, kai pažeidžiama oda arba gleivinė bei instrumentai užteršiami krauju arba kitais kūno skysčiais (tatuiravimo, ilgalaikio (permanentinio) makiažo, papuošalų vėrimo, plaukų skutimo, manikiūro ir pedikiūro karpant nagų odeles ir kitos invazinės grožio paslaugos). Nerimą kelia situacija, kai šios pas­lau­gos, ypač manikiūro ir pedikiūro karpant nagų odeles, tei­kiamos na­muo­se, kur pa­pras­tai dir­ba­ma neuž­tik­ri­nant svei­ka­tos sau­gos rei­ka­la­vi­mų, dirbama su netinkamai dezinfekuotais ir nesterilizuotais instrumentais. Tokiu atveju kyla grėsmė ne tik sukelti infekcijas, paskatinti pūlinių susidarymą, bet ir užkrėsti tokiomis ligomis kaip hepatitas B, C ar netgi ŽIV. Grožio paslaugų instrumentai, pažeidžiantys kliento odą ar gleivinę, reikalauja ypatingos priežiūros. Dalis jų turi būti ne tik išvalyti ir dezinfekuoti, bet taip pat sterilizuoti specialia įranga. Po sterilizacijos įrankiai privalo būti išpakuojami klientams matant prieš teikiant paslaugas. Teikiant grožio paslaugas specialistams taip pat būtina dėvėti vienkartines pirštines.

Paslaugų vartotojas turėtų žinoti ir tai, kad grožio salonuose gali būti teikiamos tik grožio paslaugos, tačiau ne gydymo. Jeigu paslauga yra pristatoma kaip gydanti tam tikras odos ligas, procedūros metu atliekamos invazinės procedūros į odą, yra naudojami vaistai, gydymo įranga, tokia paslauga (pavyzdžiui, mezoterapija, botulino toksino, hialurono rūgšties injekcijos bei elektrokoaguliacijos, krioterapijos, lazerioterapijos odos gydymo ir koregavimo metodai) turėtų būti vertinama kaip asmens sveikatos priežiūros (gydymo) paslauga ir neturėtų būti teikiama grožio salone. Šias procedūras gali atlikti licenciją asmens sveikatos priežiūros veiklai turintys asmens sveikatos priežiūros specialistai (pagal atitinkamą profesinę kvalifikaciją) asmens sveikatos priežiūros įstaigose, turinčiose licenciją verstis asmens sveikatos priežiūros veikla. Tad žmogus, turintis odos sveikatos problemų, turėtų kreiptis ne į grožio saloną, o į gydymo įstaigą. Gydomąjį masažą taip pat gali atlikti tik asmuo, turintis medicininį išsilavinimą ir licenciją. Kitaip tokie masažai gali labiau pakenkti jūsų sveikatai, nei padėti. Tad grožio salone galima teikti tik kosmetinio masažo, kosmetinių kaukių dėjimo, plaukų šalinimo ir kitas su veido ir kūno priežiūra susijusias grožio paslaugas.

Viena iš populiarių grožio paslaugų yra ilgalaikio (permanentinio) makiažo paslauga, t. y.  specialių dažų ar pigmentų įterpimas į odą veido srityje, paryškinant ar pakoreguojant antakių, akių, lūpų kontūrus. Tinkamiausi šiai procedūrai atlikti yra vienkartiniai sterilūs instrumentai. Jie naudojami tik vienam klientui, todėl infekcijų perdavimo rizika yra labai maža. Jeigu ilgalaikiam (permanentiniam) makiažui naudojami dažai yra daugkartinio naudojimo pakuotėje, teikiant paslaugą, jie turi būti pilami į vienkartinį indą ir naudojami tik vienam paslaugos vartotojui. Draudžiama vienkartiniame inde likusius dažus naudoti kitam paslaugos vartotojui. Grožio paslaugos teikėjas ilgalaikio (permanentinio) makiažo procedūros metu negali naudoti vaistų/vaistinių preparatų, pvz. tepti odą vietinę nejautrą sukeliančiomis priemonėmis. Prieš ir po procedūros jis taip pat neturėtų rekomenduoti vartoti vaistus/vaistinius preparatus, pvz. priešuždegiminius.

Daugelis jaunų žmonių mėgsta savo kūną puošti auskarais. Auskarai veriami į įvairias kūno vietas. Ketinantys įsiverti auskarą turėtų žinoti, kad prieš procedūrą oda turi būti nuplaunama bei dezinfekuojama alkoholiniais odos dezinfekcijos tirpalais arba vienkartinėmis servetėlėmis. Veriami papuošalai turi būti sterilūs ir saugūs, išpakuojami prieš juos veriant klientui matant, paslaugos teikėjas privalo turėti jų saugą patvirtinančius dokumentus lietuvių kalba. Papuošalų vėrimo paslaugas draudžiama teikti asmenims iki 18 metų, nepateikusiems tėvų ar globėjų raštiško sutikimo. Kliento, apsisprendusio atlikti ilgalaikio (permanentinio) makiažo ar papuošalų vėrimo procedūrą, duomenys turi būti įregistruojami paslaugos teikimo kortelėje arba specialiame žurnale. Kortelėje arba žurnale turi būti įrašytas paslaugos pavadinimas, paslaugos teikimo data, kliento vardas, pavardė, amžius, parašas bei procedūrą atlikusio asmens vardas, pavardė, parašas.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamento Vilkaviškio skyriaus specialistai 2017 metais periodinę visuomenės sveikatos saugos kontrolę atliko 52 grožio paslaugas teikiančiuose objektuose, 8 objektuose nustatyti įvairūs higienos reikalavimų pažeidimai: asmenys teikiantys paslaugas nepasitikrinę sveikatos, nepildomas kosmetikos gaminių, kurių tinkamumo naudoti terminas yra ilgesnis kaip 30 mėnesių, pakuotės atidarymo datos registras, nesilaikoma naudojamų instrumentų valymo, dezinfekcijos ir sterilizacijos reikalavimų. Už nustatytus pažeidimus grožio paslaugų teikėjams surašyti administracinio nusižengimo protokolai. Dažniausiai pažeidimų statistika neatspindi tikrosios situacijos grožio paslaugas teikiančiuose objektuose, dėl objektų perspėjimo apie planuojamus patikrinimus, todėl raginame vartotojus atidžiau rinktis grožio paslaugų teikėjus, o pastebėjus, kad buvo suteikta galimai nesaugi paslauga, ar žinant, kad grožio paslaugos teikiamos neturint veiklai leidimo- higienos paso, prašome apie tai informuoti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamento Vilkaviškio skyrių, adresu P. Jašinsko g. 2A, Vilkaviškis arba elektroniniu paštu vilkaviskis@nvsc.lt arba marijampole@nvsc.lt.

Aušra Skripkaitienė

Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja,

laikinai vykdanti Marijampolės departamento

Vilkaviškio skyriaus vedėjos funkcijas

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.