Namo Aktualijos

Dr. V. Kudirkos sukurtas himnas jo tėviškėje daugiau neskambės

3623
3
DALINTIS

Klėtelės savininkė įsižeidė

Nepavykus brangiai parduoti dr. V. Kudirkos tėviškės klėtelės, apmaudą patyrusi jos savininkė marijampolietė Elvyra Taujinskienė nedavė sutikimo Vilkaviškio kultūros centrui Liepos 6–ąją čia surengti jau tradicija tapusį Lietuvos himno giedojimą.

Negana to, klėtelės savininkė E. Taujinskienė savavališkai, be Kultūros paveldo departamento leidimo, apkalė lentelėmis šiaurinę klėtelės pusę. Šių eilučių autoriui savininkė pareiškė, kad taip ji norinti išsaugoti klėtelę nuo lietaus poveikio.

Kultūros paveldo statusą turintys pastatai restauravimo eigoje turi būti atkurti analogiškomis medžiagomis. Šiuos reikalavimus pastato savininkė E. Taujinskienė pažeidė.

Gėda šalies vadovams

Nuostabą kelia aukščiausių Lietuvos pareigūnų absoliuti tyla.

Apie susiklosčiusią situaciją, V. Kudirkos klėtelės ir tėviškės likimą rajono meras A. Neiberka raštu informavo Ministrą Pirmininką S. Skvernelį.

Asmeniškame pokalbyje Paežerių dvare su Kultūros ministre teko išgirsti atsakymą, jog ministerija turi globoti daug kultūros objektų ir klėtelės išpirkti negali, nes ministerija tokos naštos „nepavežanti“.

Neiškentęs paskambinau Prezidentui Valdui Adamkui ir per jo sekretorę Boženą informavau, kaip Valstiečių partijos deleguoti vadovai ignoruoja dr. V. Kudirką ir jo tėviškę.

Keista ir Seimo Kultūros komiteto pirmininko  R. Karbauskio tyla. Nors ir skelbiasi esąs Lietuvos kultūros gelbėtoju ir globėju, V. Kudirkos tėviškės likimu jis nesusidomėjo.

Klėtelės likimu nesusidomėjo ir Nacionalinio muziejaus vadovė B. Kulnytė. O juk galima tėviškę išpirkti ir čia sukurti antrą Basanavičynę.

Apmaudu, jog šie gėdingi įvykiai vyksta garbingo Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio metais. Be to, šių metų gruodį Lietuvos himno kūrėjui ir lietuvybės žadintojui  dr. V. Kudirkai sukaks 160 metų.

Nuo dr. V. Kudirkos klėtelės-muziejaus atidarymo 1965 m. šią istorinę vietą aplankė tūkstančiai lankytojų iš Lietuvos ir užsienio. Čia lankėsi Lietuvos Prezidentas Valdas Adamkus, vyskupas emeritas Juozas Žemaitis ir kiti iškilūs Lietuvos politikai, mokslininkai, menininkai. Šią vietą mėgo lankytojai, moksleivių ekskursijos. Renginiai dr. V. Kudirkos tėviškėje pritraukdavo lankytojus iš visos Lietuvos. Po Kudirkynės ąžuolais stovėjusi aktorė ir renginių organizatorė Virginija Kochanskytė kartą po himno giedojimo Liepos 6–ąją ištarė: „Čia jaučiama Lietuvos aura“.

Gūdžiu sovietmečiu mokytojas, tremtinys, klėtelės vaidila ir globėjas Stasys Ankevičius čia sugrodavo „Tautišką giesmę“ paties V. Kudirkos smuiku. Tik čia buvo prisimenama Vasario 16–osios Lietuva. Laisvoje Lietuvoje, deja, ji pamirštama.

Antanas Žilinskas 

Istorikas, Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos narys

Susiję straipsniai:

http://suduvis.lt/2017/08/23/vilkaviskyje-pries-valstybes-simtmeti-parduodama-dr-v-kudirkos-kletele/ 

3 KOMENTARAI

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.