Namo Mūsų kraštiečiai

Seime eksponuojama Vilkaviškio kūrybinės grupės „Sėjinis“ darbų paroda

642
0
DALINTIS

Lietuvos laisvės gynėjų galerijoje (Seimo I rūmai) Seimo Pirmininko pavaduotojos Irenos Degutienės iniciatyva eksponuojama Vilkaviškio kūrybinės grupės „Sėjinis“ darbų paroda „Karpiniai – Lietuvos šimtmečiui“.

Grupė „Sėjinis“ vienija daugiau nei 20 popieriaus karpymo meistrų, kurių darbai puoselėja etninės kultūros tradicijas, reprezentuoja tradicinį paveldą, populiarina popieriaus karpymo amatą Sūduvos krašte, Lietuvoje ir už jos ribų. Grupę 2011 metais subūrė dailės mokytoja ekspertė Virginija Armanavičienė.

Šioje parodoje pristatomi 6 autorių – Virginijos Armanavičienės, Linos Bakaitienės, Odetos Luišytės, Rūtos Natkevičiūtės, Oksanos Kraipavičienės ir Vaidos Kučiauskaitės – rinktiniai karpiniai. Menotyrininkės Jurgos Minčinauskienės teigimu, jų darbai skirtingi savo turiniu, komponavimu (simetriniai, asimetriniai bei mišrūs), atlikimo technika (žirklėmis, peiliukais). Kiekvienos autorės darbams būdingas savitas braižas, pasaulio medžio, gamtos nuotaikų, lietuvių tautosakos ar asmeninių išgyvenimų interpretacijos ir parafrazės. Karpiniuose vyrauja stilizuoti augaliniai ir geometriniai motyvai, turtingas ir įvairialypis simbolių bei ženklų žodynas, jungiantis su praeityje karpiniuose puoselėta vizualine plastika. Tiek techniniu, tiek ir siužetiniu aspektu paroda raiškiai reprezentuoja tradicinį karpymo amatą, išlaikydama pagarbų santykį su istorija, o sykiu palikdama laisvės ją kurti toliau.

2018-aisiais švenčiant Valstybės atkūrimo šimtmetį, paroda „Karpiniai – Lietuvos šimtmečiui“ buvo pristatyta daugelyje Lietuvos vietovių ir valstybės jubiliejų mininčiose Estijos (Talino) bei Lenkijos (Punsko) lietuvių bendruomenėse. Lietuvoje ir svetur gyvenantys tautiečiai turėjo galimybę ne tik išvysti keliaujančią karpinių ekspoziciją, bet ir dalyvauti kūrybinėse šio amato dirbtuvėlėse – mokytis karpyti tradicines užuolaidėles, simetriškas ir asimetriškas kompozicijas, sužinoti įdomių faktų apie popieriaus karpymo istoriją ir raidą Lietuvoje. Kaip antai, kad popieriaus karpiniais Lietuvoje susidomėta XVI a., o XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje popieriaus karpymo amatas mūsų šalyje formavosi kaip taikomosios dailės šaka, atliko svarbią puošybinę ir simbolinę funkciją. Vėliau, jau XX a. II pusėje, karpiniai įgavo vaizduojamojo meno bruožų, tapo savarankiškais meno kūriniais.

Lietuvos laisvės gynėjų galerijoje paroda „Karpiniai – Lietuvos šimtmečiui“ bus eksponuojama iki rugsėjo 24 d. Ją apžiūrėti galima penktadieniais, atvirų durų valandų metu nuo 11 iki 15 val.

lrs.lt informacija

Nuotraukos iš Seimo narės Irenos Degutienės paskyros socialiniame tinkle Facebook

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.