Namo Gyvenimas

Teismo psichologė: vaiko paėmimas iš šeimos kartais jį traumuoja labiau nei smurtas namuose

508
0
DALINTIS

Į Kauno apylinkės teismo psichologės Inos Božokienės rankas pakliūva įvairiausias fizines ar psichologines traumas patyrę mažamečiai bei paaugliai. Norint pasiekti jų sužalotas širdis ir išgauti bylai reikšmingos informacijos, reikalingi išskirtiniai gebėjimai. 15min portalui psichologė atskleidė metodus, naudojamus darbo metu. Papasakojo ji ir apie apklausas, sukrėtusias pačią.

Psichologai Lietuvos teismuose pradėjo dirbti tik nuo 2014 metų. Jų pareiga, kaip teigia 47-erių metų I.Božokienė, apsaugoti vaiką teisminiame procese ir surinkti kuo daugiau bylai reikšmingos informacijos. Atsižvelgiant į mažamečio ar paauglio raidą, klausimą psichologė turi suformuluoti taip, kad jis jį suprastų.

Pokalbiai vyksta specializuotame draugišką aplinką primenančiame vaiko apklausos kambaryje, kuriame yra įmontuota garso ir vaizdo aparatūra. Jos pagalba susisiekiama su sale, kurioje vyksta teisminis procesas.

Apklausos metu vaiko kambaryje pasilieka tik psichologas ir vaikas, kiti proceso dalyviai apklausą stebi iš kitos patalpos.

Medicinos, teisės ir teisės psichologijos mokslus baigusi, keturis vaikus auginanti I.Božokienė, prieš žengdama į ryškų vaikų apklausoms teisme įrengtą kambarį, atlieka „namų darbus“: pasidomi apklausiamojo istorija, priderina net aprangą. Jei tenka bendrauti su mažamečiu – apsivelka drabužį su vaikišku piešiniu, jei su paaugliu – rūbus, atitinkančius paauglišką skonį, plaukus susisuka į kuodą. Kartais tenka keisti ir kalbos manierą, judesius. Svarbu, kad apklausos dalyvis pasijustų saugus, pasitikėtų.

„Apklausų kambaryje gelbsti Super Mario. Tikriausiai mylimiausias vaikų žaislas. Ne tik žaislas, bet ir įrankis pademonstruoti, kur ir kaip su vaiku ar jo artimu žmogumi buvo atliekami neteisėti veiksmai. Tvirkinimo veiksmus mažyliai dažniausiai vaizduoja paėmę barbę ir keną. Jiems taip paprasčiau. Kartais pavaizduoja išgyventą siaubą ant specialiai paruoštų kontūrinių piešinių. Jie suteikia daug reikšmingos informacijos, ypač apklausiant mažamečius“, – paaiškino psichologė.

Norint užsitarnauti vaiko pasitikėjimą, reikia susidraugauti su juo, būti šiek tiek panašiu į jį, atrasti bendrų sąlyčio taškų, net perimti kalbos manierą. Pvz., viena apklausiama paauglė mėgo rankinį kaip ir Inos dukra, tad kontaktas užsimezgė per šią prizmę.

Visą straipsnį ir 15min žurnalistės pokalbį su Kauno apylinkės teismo psichologe I.Božokiene skaitykite čia:

https://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/pokalbiai/teismo-psichologe-vaiko-paemimas-is-seimos-kartais-ji-traumuoja-labiau-nei-smurtas-namuose-1040-1022162#.W47KpmUP7H0.facebook?copied

Šaltinis: 15min.lt

Asociatyvi iliustracija

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.