Namo Kultūra

Zanavykų muziejuje – tradicinė Duonos šventė „Su savo duona visur rasi suolą“

530
0
DALINTIS

Zanavykų muziejaus kolektyvas džiaugiasi jau 16-tą kartą įvykusia tradicine edukacine Duonos kelio švente „Su savo duona visur rasi suolą“. Aktyviai įsitraukus bendruomenės nariams, gausus moksleivių būrys ir kiti šventės svečiai turėjo galimybę susipažinti su senosiomis javapjūtės pabaigtuvių tradicijomis. Susirinkusius šventės dalyvius pasveikino ir nuolatiniais tradicijų puoselėtojais – Girėnų bendruomenės nariais pasidžiaugė Aurelija Papievienė, laikinai einanti Šakių rajono kultūros ir turizmo skyriaus vedėjos pareigas. Valentinas Jazerskas, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Kauno bendrijos pirmininkas, pasidžiaugė išlaikomomis tradicijomis.

Šakių kultūros centro folkloro ansamblis „Šakija“ (vadovė Virginija Snudaitienė) ir Sintautų kultūros centro folkloro ansamblis „Santaka“ (vadovė Jūratė Navickienė) su tradicine liaudiška pabaigtuvių daina parnešė ir Zanavykų muziejaus vadovei Rimai Vasaitienei įteikė simbolinį pabaigtuvių vainiką – bene svarbiausią šventės akcentą. Vėliau smagiais šokiais susirinkusiuosius linksmino ir vaikų kolektyvai: Šakių meno mokyklos liaudiškų šokių grupė „Šakietukas“ (vadovė Justė Lukauskienė) bei Šakių „Varpo“ mokyklos liaudiškų šokių grupė „Pynė“ (vadovė Vitalija Venienė).

Muziejaus kieme buvo galima susipažinti su autentiškais senaisiais javų apdirbimo padargais; stebėti, kaip javų pėdai kuliami spragilais, niekojami geldoje, arpuojami arpu. Kaip grucė grūdžiama piestoje ir kaip miltai malami senosiomis rankinėmis girdomis bei sijojami rėčiu. Lukšių žemės ūkio bendrovė demonstravo savo naujausią javapjūtės techniką ir susilaukė didelio vaikų dėmesio.

Kartu su kitomis duonos kepimo tradicijų saugotojomis ir puoselėtojomis mugėje prekiavo ir „Gulbelės kepyklėlės“ atstovės. Mažieji buvo vaišinami šviežia duona su kaimišku sviestu ir kmynų arbata. „Vaikučiai visais laikais mėgo duoną. Jiems ir gardu, ir paklausyti įdomu, kaip miltų gaminys tampa gardžiu, kvepiančiu duonos ar pyrago kepaliuku,“ – dalinosi įspūdžiais „Gulbelės kepyklėlės“ technologė Vilija Dovydaitienė, kurios giminėje jau daugybę metų iš kartos į kartą perduodamos duonos kepimo paslaptys.

Vaikai galėjo savo rankomis pajusti tikros duonos tešlos minkštumą ar paragauti šviežiai plikyto raugo, galiausiai – išbandyti ir visai primityvų duonutės kepimą ant laužo. Rūpestingų mokytojų dėka mažai kas prisvilo, o mažieji kepėjai didžiavosi rezultatais: vieni valgė vos ištraukę iš laužo, kiti vežėsi namo tėveliams pradžiuginti.

Visus išalkusius šventės dalyvius tikra zanavykiška duonzupe vaišino visai šalia įsikūręs restoranas „Kuchmistrai“. Duonos šventėje organizuota ir etnokultūrinė akcija „Visa Lietuva šoka“. „Šakijos“ ir „Santakos“ kolektyvai kvietė drauge mokytis tradicinių šokių ir žaidimų. Prie jų netrukus prisijungė šventės dalyviai bei „Šakietuko“ ir „Pynės“ kolektyvai.

Gausiame vaikų būryje vykdytas saugaus eismo projektas.

Šventės pabaigoje visus kolektyvus šviežiais „Gulbelės kepyklėlės“ gaminiais apdovanojo UAB „Gulbelė“ vadovas ir Zanavykų muziejaus direktorė. Vaikų kolektyvai gavo saldžių dovanų ir iš UAB „Uriga“. Zanavykų muziejaus direktorė Rima Vasaitienė dėkojo svečiams ir kvietė nepamiršti savo tradicijų, o kitais metais vėl pasimatyti.

Zanavykų muziejaus informacija

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.