Namo Kultūra

Šventieji paveikslai iš Šilavoto Davatkyno Zanavykijoje

442
0
DALINTIS

Šviesią spalio 26-sios popietę Zanavykų muziejuje atidaryta paroda „Šilavoto Davatkyno šventieji paveikslai“. Kamerinėje aplinkoje skambėjo Šakių kultūros centro folkloro ansamblio „Šakija“ dainos, ypač dainos apie moters dalią. Jas sekė išsamus Prienų krašto muziejaus vyresniosios muziejininkės Viktorijos Bielevičienės pasakojimas apie eksponuojamus oleografijos darbus.

Oleografija – tai grafikos technika, kurios pagalba gaminamos paveikslų kopijos. Šiuo būdu Vakarų Europos spaustuvėse buvo dauginami šventųjų paveikslai, kurie platinti ir Lietuvoje. Dauguma šių paveikslų atpažįstami, nes matyti, kabantys garbingose kaimo sodybų vietose. Oleografijos vaizduoja Švč. Mergelę Mariją, Jėzų Kristų, liaudies pamaldumo praktikose labai gerbiamus šventuosius: šv. Antaną, šv. Kazimierą, šv. Rozaliją ir kt. Nors meno istorijoje oleografijos dažnai laikomos neturinčiomis išliekamosios vertės, nes tai kūrinių kartotės, Davatkyne sukauptų oleografijų kolekcija yra vertinga Lietuvos kultūros istorijos požiūriu. Pamaldumas paveikslams ir netgi votai ant jų rodo, kad kaimo bendruomenės gyvenime šie kūriniai buvo ypač gerbiami ir užėmė svarbią vietą bendruomenės dvasiniame gyvenime.

Pats Šilavoto Davatkynas, kurio gyventojos pagarbiai vadintos ne davatkomis, bet davatkėlėmis, buvo integrali religinio parapijos gyvenimo dalis. Apie Davatkyną kalbėjusi muziejininkė Danguolė Lincevičienė pabrėžė religinį šių moterų pašaukimą ir asmeninius apsisprendimus, nuvedusius prie tarnavimo žmonėms ir kitokio gyvenimo pasirinkimo.

Šiandien Davatkynas – populiari meninkų kūrybos erdvė, plenerų vieta ir turistų traukos centras. Jaukiuose davatkėlių nameliuose išlikę ir atkurti buities artefaktai, religinio gyvenimo liudytojai, kaip ir paveikslų paroda, kuri, keliaudama per Lietuvos muziejus, kalba apie liaudies pamaldumą ir dvasinį Šilavoto davatkėlių paveldą.

Zanavykų muziejuje paroda vyks iki lapkričio 30 d.

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.