Namo Naujienos

„Barzdotas lapkritis“ kviečia pasirūpinti prostatos sveikata

353
0
DALINTIS
Visą lapkričio mėnesį barzdas ir ūsus auginti kviečianti „Barzdoto lapkričio“ iniciatyva skirta atkreipti vyrų dėmesį laiku pasirūpinti prostatos sveikata. Patyręs gydytojas urologas profesorius Balys Dainys pabrėžia, jog nors šiandien apie prostatos vėžį ir jo gydymą kalbama daug, neretai pamirštama akcentuoti prostatos ligų prevenciją, kuria būtina užsiimti nuo mažumės.

Negydomo prostatito kaina

„Nors vėžys gali atsirasti ir sveikoje prostatoje, dažniausiai jis vystosi jau pakenktame organe. Viena pagrindinių to priežasčių – blogai gydytas arba negydytas prostatitas. Tai yra tiesus kelias į prostatos vėžį, – konstatavo profesorius B.Dainys. – Prostatos uždegimai labai dažnai paliečia jaunus, lytiškai aktyvius vyrus. Todėl vienas svarbiausių prevencinių dalykų yra saugotis didžiausio prostatito kaltininko – lytiškai plintančių infekcijų.“

Antroje vietoje, gydytojo teigimu, atsiduria vadinamieji peršalimo prostatitai. „Vyrai nesaugo savęs, greitai persišaldo. Jei šiltuoju metų laiku netausojama prostatos ir maudomasi šaltoje jūroje, tai dabar nespėjama persiorientuoti prie atvėsusių orų, nepasirūpinama šiltesniais drabužiais“, – kalbėjo B.Dainys. Jis atkreipė dėmesį ir ne itin sveikatai palankias dabartines  madas mūvėti aptemptas kelnes. „Elastinis džinsinis audinys drėgnu oru tampa kompresu ant užpakalio. Žiemą reikėtų nešioti laisvesnius rūbus, užsivilkti šiltesnius apatinius rūbus“, – patarė gydytojas.

Jis pabrėžė, kad rūpintis prostata mokyti jaunuolius reikia nuo mažumės. „Tėvai dažnai nustemba, kaip jų mokyklinukui sūnui gali būti prostatitas, neva tai – suaugusių vyrų liga. Nieko panašaus – pasėdėjo su draugais pavasarį ant šaltų akmenų ir, žiūrėk, ir atsirado diskomfortas pilvo apačioje, skausmai. Taigi ir tėvai turėtų būti atidesni, diegti atžalai sveiko gyvenimo įpročius“, – pabrėžė B.Dainys.

Skaudžios operacijos pasekmės

Pašnekovas pastebėjo, kad jau prireikus gydyti prostatos vėžį vyrų gyvenimą aukštyn kojom apverčia ne tik pati diagnozė, bet ir ligos gydymo pasekmės.

„Turime puikias galimybes išgydyti anksti diagnozuotą prostatos vėžį. Taikome įvairius gydymo metodus – atliekamos ir robotinės, ir laparoskopinės operacijos. Tačiau tiek prostatos šalinimas, tiek bet kokios kitos manipuliacijos gali privesti prie šlapimo nelaikymo arba impotencijos. Tai – didžiulė tragedija, ypač jauniems vyrams“, – kalbėjo B.Dainys.

Po radikalios prostetaktomijos (prostatos pašalinimo chirurginiu būdu) vidutinio laipsnio ir sunkus šlapimo nelaikymas ilgalaikėje perspektyvoje vargina apie 15 proc. vyrų, tačiau nedidelio laipsnio šlapimo nelaikymą gali patirti net iki 50 proc. pacientų.

Dviem keturiems procentams vyrų ilgalaikių problemų keliantis šlapimo nelaikymas gali atsirasti po gerybinės prostatos hiperplazijos operacijų. Kuo vyresnis vyras operuojamas, tuo didesnė tikimybė, kad jis blogiau laikys šlapimą.

Kitokios kilmės šlapimo nelaikymas atsiranda po išorinės spindulinės terapijos, taikomos dėl prostatos vėžio. Tačiau tokie atvejai kur kas retesni – patiriami tik iki 5 proc. tokių pacientų. Žymiai dažnesnis šlapimo nelaikymas (varginantis iki 64 proc. pacientų) po „gelbstimosios“ prostatektomijos, kuri atliekama po spindulinio gydymo esant vėžio recidyvui.

Baimę išsklaido profilaktinis tyrimas

Gydytojai pabrėžia, kad prostatos vėžys, kaip ir daugelis kitų vėžių, nėra tokia liga, kuri pasireiškia galinčiais nerimą sukelti sunkiais ir pavojingais simptomais. Skausmas šiuo atveju būna jau pažengusios ligos požymis. Žinoma, kad didžiausias šios ligos rizikos veiksnys yra amžius. Daugiausiai serga vyresni bei 45 metų vyrai, pikas pasiekiamas 60–70 metų amžiaus. Turint tai omeny bene pagrindinis žingsnis yra tikrintis profilaktiškai. Pagal veikiančią Prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą jau 45 metų amžiaus sulaukęs ir tam tikrai rizikos grupei priskirtas vyras gali prašyti, kad būtų atliktas PSA tyrimas. Esant reikalui, jis siunčiamas konsultacijos pas gydytoją urologą.

Komentaras

„Barzdų klubo“ prezidentas Valdas Samkus:

 Su lapkričio mėnesiu į mūsų kraštus ateina ne tik šaltesnis oras su pirmosiomis šildymo sąskaitomis, bet ir barzdočiausias metų laikas. „Barzdotu lapkričiu“ (No shave November, kitur November – ūsų mėnesiu) jis vadinamas todėl, jog šiuo metu aktualizuojamos vyrų sveikatos temos. O kas labiau primena apie vyriškumo puoselėjimą, jei ne barzda? Taigi ir „Barzdoto lapkričio“ šūkis – „Prižiūrėk savo vyriškumą“. Ilgai visuomenėje tabu laikytos vyrų sveikatos temos, tai, ką anksčiau pripažinti viešai buvo gėdinga, reikalavo vyriško ryžto, drąsos, neretai bičiulių palaikymo, bendruomeniškumo ir, žinoma, žinių, šiandien iškelta į viešumą. Laiku pasitikrinus (labai paprastu kraujo tyrimo būdu) sveikatą ar pakeitus įsisenėjusius įpročius, išsaugoma ne tik asmeninė sveikata, bet ir šeimos tvarumas, gerovė. Pasitaiko išgelbėtų gyvybių. „Barzdoto lapkričio“ metu diskutuojama prostatos vėžio, potencijos, vyrų savižudybių klausimais. Visą tai darome vyrams priimtina kalba. Nekviečiame jų per prievartą ar apgaulės būdu. Nepamokslaujame, negąsdiname statistika ar kitais „baubais“, bet pakviečiame juos veikti tai, kas jiems patinka.

Kai prieš šešerius tik pradėjome šią iniciatyvą Lietuvoje, džiaugėmės, jog barzdą ėmė auginti ir prie barzdočių prisidėjo keli mūsų draugų rato vaikinai. Iniciatyva augo ir stiprėjo, tad jau 2017 m. prie „Barzdoto lapkričio“ prisidėjo tūkstantį siekiančios barzdočių gretos. Renginių metu surinktos lėšos (apie 1 500 eurų) buvo paaukotos sergančiųjų prostatos vėžiu asociacijai. Išjudinome vyrus ir tai geras ženklas, tad kviečiame jungtis ir „barzdoti“ prasmingai.

Barzdų klubas su partneriais ir rėmėjais kviečia jungtis į viso mėnesio metu rengiamus susitikimus. Lapkričio 5 d. sportinio pokerio turnyras (Vilnius), lapkričio 25 d. – „Ūsai bėga“ (Vilnius, VU Botanikos sodas), Klaipėdoje nemokamus kraujo tyrimus atliekanti mobili klinika, Lapkričio 29 d. – boulingo turnyrai su nuotaikinga programa (Klaipėda, Vilnius, Šiauliai, plačiau apie tai galima rasti Barzdų klubas Facebook paskyroje).

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.