Namo Aktualijos

Vilkaviškio rajono vandenvietėse rastas padidėjęs arseno kiekis

1334
0
DALINTIS

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamentas informuoja, kad 2018 m. lapkričio 28 d. iš Vilkaviškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos buvo gautas pranešimas apie Duonelaičių vandenvietės gręžinyje adresu: Duonelaičių k., Gražiškių sen., Vilkaviškio r. sav. ir Užbalių vandenvietės gręžinyje, adresu Užbalių k., Pajevonio sen., Vilkaviškio r. sav. padidėjusį arseno kiekį, viršijantį Lietuvos higienos normos HN 24:2017 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ nustatytus reikalavimus (Duonelaičių vandenvietėje nustatyta arseno rodiklio vertė – 20,6 µg/l (norma – 10 µg/l),  Užbalių vandenvietėje –  16,61 µg/l (norma – 10 µg/l).

Arsenas į aplinką patenka natūralių terminių procesų metu ir dėl žmogaus veiklos

Arsenas į aplinką patenka iš chemijos, farmacijos, elektronikos, tekstilės, optikos, energetikos, trąšų pramonės įmonių ir jų gaminių. Taip pat, kaip priedas, panaudojamas vario, švino lydiniuose, odų ir kailių konservacijai, stiklų nuskaidrinimui, vaistų, pesticidų, antiseptikų, dažų, puslaidininkių gamyboje. Arseno yra ir akmens anglies pelenuose.

Arsenas – toksiškas cheminis elementas

Arsenas pasižymi stipriu bendratoksiniu, kumuliatyviniu (besikaupiančiu organizme), o taip pat, nors ir kiek žemesniu, kancerogeniniu ir mutageniniu bei neurotoksiniu poveikiu. Jis gali būti mažakraujystės, neuritų, odos uždegimų, nuplikimo, galvos skausmų, skrandžio – žarnyno, kvėpavimo takų, neuropatijos, anemijos, regėjimo, klausos, hemodinamikos sutrikimų ir kitų neigiamų pasekmių priežastimi.

Kaip apsinuodijama arsenu?

Arsenu apsinuodijama, kai vartojamame vandenyje yra ypač didelė arseno koncentracija (21,0 mg/l). Arsenas per placentą gali patekti į dar negimusio kūdikio organizmą, todėl nėščioms moterims, nuolat vartojančioms arsenu užterštą geriamąjį vandenį, padidėja persileidimo, priešlaikinio gimdymo, negyvo vaisiaus gimimo rizika.

Vilkaviškio VMVT inspektoriai laikinai uždraudė viešai tiekiamą geriamąjį vandenį gerti ar naudoti maisto gamybai. Gyventojai supažindinti su draudimu, jiems paaiškinta, kad kurį laiką vanduo bus tinkamas tik buitinėms reikmėms. UAB „Vilkaviškio vandenys“ įsipareigojo užtikrinti alternatyvų geriamojo vandens tiekimą ir pateikė informaciją, kad gyventojai aprūpinti saugiu geriamuoju vandeniu iš vandeniui skirtų talpyklų (5 l talpos specialiomis talpyklomis).

„Pastaruoju metu dėl viešai tiekiamame geriamajame vandenyje vis nustatomo šio cheminio elemento, sustiprinome visų, ypač mažųjų vandenviečių kontrolę, įpareigojome atlikti vandens tyrimus būtent arsenui nustatyti. Kaip ir dėl kokių priežasčių geriamajame vandenyje atsiranda ši cheminė tarša, aiškinamės kartu su įvairių žinybų specialistais“, – komentuoja Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Darius Remeika.

Duonelaičių vandenvietė tiekia vandenį 14, Užbalių – 44 namų ūkiams.

Spalio mėnesį didesni nei leistini arseno kiekiai buvo nustatyti Marijampolės ir Jurbarko rajonų vandenvietėse.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamento Vilkaviškio skyriaus ir VMVT informacija

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.