Namo Aktualijos

Marijampolės socialdemokratams interesų deklaracijos – ne pareiga, o nesusipratimas

508
0
DALINTIS

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) specialistų 2018 m. gegužę atlikta nepotizmo intensyvumo analizė parodė, kad Marijampolės savivaldybė patenka tarp tų savivaldybių, kuriose giminystės ryšiais susijusių darbuotojų skaičius didžiausias. Marijampolėje bent 20 proc. savivaldybėje dirbančių asmenų vienaip ar kitaip susisaistę kraujo ryšiais.

Rodos, kad tokioje savivaldybėje politikams turėtų būti aišku – jeigu jau šalimais dirba tavo šeimos nariai ar giminaičiai, būk mielas, bent deklaruok, kad jie – tavo giminaičiai. Tačiau Marijampolės savivaldybėje esantiems socialdemokratams privačių interesų deklaracija, rodos, yra ne protinga įstatymuose numatyta pareiga, o kažkoks biurokratinis nesusipratimas, nevertas didelio dėmesio.

Socdemui „baisaus nusižengimo“ nėra

Socialdemokratės Irenos Lunskienės valdomoje Marijampolėje nedeklaruoti interesai nėra naujiena – Alfa.lt neseniai rašė, kad į ne vieną skandalą įsivėlęs buvęs Vilkaviškio meras, dabar – Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro (MAATC) vadovas Algirdas Bagušinskas gruodžio pradžioje Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) buvo pripažintas pažeidęs įstatymą, kai nedeklaravo narystės Vilkaviškio „Rotary“ klube, ryšių su Vilkaviškio medžiotojų ir žvejų draugija bei medžiotojų klubu „Gižai“.

Apie šią naujieną Alfa.lt elektroniniu laišku informavo kai kuriuos Marijampolės savivaldybės politikus, o tuomet sulaukė neįprasto socialdemokrato, Marijampolės savivaldybės tarybos nario Eugenijaus Kurtinaičio atsakymo – pastarajam politikui, kaip paaiškėjo, nedeklaruoti interesai yra ne įstatymo pažeidimas, o menkniekis, nevertas naujienos vardo.

„Čia baisus nusižengimas… Pusė Seimo savo klubinės veiklos nedeklaravę“, – taip į žinią apie MAATC vadovą, pažeidusį įstatymą, neprašytas reagavo E. Kurtinaitis, kartu galimai parodydamas savo informuotumą apie įstatymą pažeidusius, tačiau dar neišaiškintus Seimo narius.

Eugenijaus Kurtinaičio laiškas

Eugenijaus Kurtinaičio laiškas© Alfa.lt

Alfa.lt pasiteiravo Marijampolės savivaldybės socialdemokratų frakcijos seniūno, politiko ir bankininko Romualdo Makausko, kaip šis vertina tokią kolegos poziciją. Tačiau R. Makauskas atsisakė vertinti, ar tokia R. Kurtinaičio pozicija suderinama su jo duota priesaika gerbti Lietuvos įstatymus.

„Kolegos pozicija – tegul kolega ir komentuoja. Aš turiu savo nuomonę, tikrai jo pozicijos nekomentuosiu, atleiskit“, – sakė R. Makauskas.

Pasidomėjus E. Kurtinaičio veikla, paaiškėjo dar viena aplinkybė, parodanti, kaip marijampoliečių išrinktas politikas žvelgia į valstybę bei įstatymus. E. Kurtinaičio valdoma bendrovė „Javona Airi“ nuo 2014 m. pradžios iki dabar nuolat turi skolų „Sodrai“, kurių nesumoka.

Pamiršo deklaruoti dukters darbovietę

E. Kurtinaičio požiūris į privačių interesų deklaravimą ne itin stebina, mat net Marijampolės merė I. Lunskienė nėra linkusi skrupulingai deklaruoti, kur dirba jos artimieji.

Alfa.lt neseniai rašė, jog Marijampolės merė yra deklaravusi, kad jos sūnus dirba savivaldybės administracijoje, tačiau nedeklaravo, jog dukra Monika Lunskutė dirba projektų vadove Marijampolės profesinio rengimo centre (MPRC).

Nors pastarasis centras pavaldus ne Marijampolės savivaldybei, o Švietimo ir mokslo ministerijai, MPRC gerovė iš dalies vis tiek priklauso nuo miesto valdžios – savivaldybė gali nuspręsti, ar taikyti mokymo įstaigai tam tikras lengvatas, skirti patalpas.

Aiškinantis, ar Marijampolės merė deklaravo dukros darbovietę, išėjo šioks toks kriminalas – iš pradžių politikė teigė, kad tai deklaravo, tačiau pasiteiravus VTEK paaiškėjo, jog merė melavo.

Nepaisant to, I. Lunskienė nemato nieko blogo, kad nėra deklaravusi dukros darbo vietos. „Aš deklaravusi tai, ką man reikėjo deklaruoti pagal įstatymą. Sūnų deklaravau, dukra nedirba man pavaldžioje įstaigoje, ir man neprivalu jos deklaruoti“, – Alfa.lt anksčiau teigė I. Lunskienė.

VTEK su šiomis merės mintimis vargu ar sutiktų. „Jeigu yra didelė tikimybė, kad atliekant tarnybines pareigas X rajono merui nuolat teks dalyvauti rengiant, svarstant ar priimant sprendimus, susijusius su biudžetine įstaiga, kurioje dirba jam artimas asmuo, X rajono meras privačių interesų deklaracijos priede turėtų nurodyti aplinkybes, dėl kurių ateityje gali kilti interesų konfliktas, o esant interesų konflikto situacijai – nusišalinti nuo sprendimų, susijusių su šia biudžetine įstaiga, rengimo, svarstymo ir priėmimo“, – teigiama VTEK atsiųstame rašte.

Dominykas Griežė | Alfa.lt

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.