Namo Kultūra

Kristijono Donelaičio skaitymai kitaip

1025
0
DALINTIS

Penktadienis Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijoje buvo išskirtinis. Čia vyko ilgai laukta tarptautinė lietuvių kalbos ir literatūros mokytojų ir mokinių konferencija-minėjimas „Kristijono Donelaičio skaitymai kitaip“.

Susitikimas prasidėjo trumpa ekskursija po gimnaziją bei dalyvių registracija, po kurios konferencijai donelaitišką nuotaiką sukūrė lietuvių kalbos mokytojo Mindaugo Bučinsko bei mokinių parengta literatūrinė-muzikinė kompozicija „Tolminkiemio sodininkas“. Dalyvaujantiems konferencijoje buvo išdalintos kelios pintinės obuolių, kuriuos išskirtinai papuošė skirtingų filosofų mintys.

Gimnazijos direktorius Saulius Spangevičius pasveikino susirinkusius, pristatė  į Kybartų Kristijono Donelaičio gimnaziją atvykusius svečius ne tik iš Klaipėdos universiteto, Marijampolės, Šakių, Vilkaviškio, Kalvarijos, bet ir Kaliningrado srities: „Smagu ir be galo džiugu jus visus čia matyti, kad šiandien tokios oro sąlygos jums nesutrukdė pas mus atvykti. Tai yra neeilinė diena, kadangi šiandien mes minime 305-ąsias Kristijono Donelaičio gimimo metines. Taip pat turime dar vieną gražią progą – sukanka jau 55 metai, kaip mūsų mokyklai suteiktas Kristijono Donelaičio vardas. Šiandien linkiu mums visiems sugrįžti į K. Donelaičio laikus ir pajusti tų laikų dvasią. Tikiuosi, kad konferencija bus įdomi ir jūs išvažiuosite su pačiais gražiausiais prisiminimais.

Prieš suteikdamas žodį mūsų renginio moderatorei mokytojai-ekspertei Nijolei Černauskienei, noriu pasakyti, kad kiekvienais metais mes minime tokias datas vis kitaip. Ačiū Nijolei, kuriai nestinga idėjų kaskart sugalvoti ką nors naujo“.

Konferencijos moderatorė Nijolė Černauskienė juokavo, kad nors toks permainingas oras ir nelabai patinka mums, tačiau būtent toks oras ir yra labai donelaitiškas.

„Tai, kad šiandien susitikome, yra labai smagu, nes šiemet, kaip direktorius minėjo, yra labai gražių progų, kurias privalome paminėti. Ta bendrystė yra nuostabus dalykas. Šiandien mes taip pat po daugelio metų esame namie, nes tie, kas buvote konferencijoje prieš penkerius metus, prisimenate, kad tąkart šventėme Kybartų Kultūros centre.

Šiandien mes esame 1923-iais metais pastatytame pastate – buvusiuose maldos namuose, todėl  labai palinkėčiau, kad ir mūsų kalbėjimas būtų kaip malda“, – konferenciją pradėjo mokytoja Nijolė Černauskienė, kuri patį pirmąjį skaityti savo pranešimo pakvietė, kaip pati sako, tikrą Mažosios Lietuvos sūnų, kuris šiuo metu dirba Klaipėdoje – Klaipėdos universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Literatūros katedros docentą Marijų Šidlauską, kuris savo pranešime kalbėjo apie nesenstančias Kristijono Donelaičio pamokas.

Marijus Šidlauskas neslėpė džiaugsmo ir susižavėjimo konferencijos pradžioje matyta literatūrine-muzikine kompozicija, kuri sukūrė ypatingą nuotaiką: „Prieš skaitydamas savo tekstą, norėčiau pasakyti keletą minčių. Aš, kaip literatas, apie Kybartus šį tą žinojau jau atvažiuodamas. Štai, pavakare, vakar atvažiavęs į Kybartus aš čia išvydau visai kitokį miestą ir kultūrą. Vakare išėjus pasivaikščioti ir priėjus prie Eucharistinio Išganytojo bažnyčios, mane ištiko stebuklas.

Kaip žinote, didžiausias stebuklas yra žmonės. Šalia bažnyčios yra Kybartų kultūros centras, iš kurio sklido stebuklingi garsai. Užeiname į kultūros centrą ir patenkame į Kybartų pučiamųjų orkestro repeticiją. Taigi, aš jums nekalbėsiu, nes jūs ir patys žinote, kad šis jūsų orkestras yra stebuklų stebuklas” – susižavėjimo neslėpė docentas Marijus Šidlauskas, kurį maloniai nustebino, kad orkestrantų veiduose jis išvydo ne repeticijų rutiną, bet gyvenimo džiaugsmą: „Orkestro branduolį sudaro šios gimnazijos žmonės. Ir pagalvojęs, kad tai yra vienos Ziegoraičių šeimos projektas, supranti, kad K. Donelaičio idėjos yra tęsiamos, kad įsipareigojimas savo kraštui ir savo bendruomenės telkimas, solidarumas, dvasinio atsparumo tradicijos yra sėkmingai tęsiamos“.

Po Marijaus Šidlausko pranešimo buvo perskaityti dar trys. Juos skaitė Marijampolės Kristijono Donelaičio draugijos pirmininkė Vida Mickuvienė ir svečiai iš Kaliningrado srities: Černiachovsko pedagoginio koledžo lietuvių kalbos fakultatyvo dėstytoja Tatjana Rodenko bei Kaliningrado srities lietuvių kalbos mokytojų asociacijos vadovas Aleksas Bartninkas.

Įpusėjus konferencijai, lietuvių kalbos mokytoja-ekspertė dalyvius kvietė donelaitiško kugelio bei kitų vaišių.

Antrąją konferencijos dalį tęsė Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos mokinių literatūrinė kompozicija „Poetinis žodis apie Kristijoną Donelaitį pagal Saulių Šaltenį“ bei mokinių pranešimai.

Ypatingo dėmesio bei išskirtinių plojimų sulaukė Kalvarijos gimnazijos I klasės mokinių literatūrinis-muzikinis performansas „Žodžio, muzikos ir judesio sintezė, sukant K. Donelaičio metų ratą“.

Konferencijoje savo originalumu išsiskyrė ir K. Donelaičio gimnazijos mokinių „Metų“ improvizacijos viešoje erdvėje. Gimnazistams teko nelengvas darbas – prikalbinti nepažįstamus žmones skaityti K. Donelaičio poemos eilutes.

Konferencijoje visi dalyviai buvo apdovanoti auksu – taip juokavo jos moderatorė Nijolė Černauskienė, kuri kiekvienam įteikė ne tik atminimo dovanas, bet ir  specialiai pagamintas jubiliejines monetas.

Renginį puikiai įprasmino dar konferencijos pradžioje išsakyti Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjos Almos Finagėjevienės žodžiai: „Smagu, kad jau daug metų jumyse gyvena Donelaitis, smagu, kad mus vis sugrąžinate į Donelaičio žemę ir būtent Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos dėka mes minime šį žmogų kiekvienais metais“.

Kristina Radzevičienė

Nuotraukos autorės ir iš gimnazijos archyvo

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.