Namo Naujienos

Ar leisime įvykti pokyčiams Vilkaviškio krašte?

2787
13
DALINTIS

Vasario 21 d. Žaliosios kaimo bendruomenės namuose įvyko susitikimas su būsimais kandidatais į Vilkaviškio rajono savivaldybės mero postą. Susitikimo tema – asmeninė laisvė, atsakomybė, tiesa. Gyventojai taip pat turėjo galimybę asmeniškai pasikalbėti su būsimais merais, jų paklausti, išgirsti nuomonę jiems rūpimais klausimais.

Tiesa, į susitikimą neatvyko dabartinis meras A. Neiberka. Matyt, per daugelį metų, kai Vilkaviškio krašte viešpatauja socialdemokratai, meras jau pakankamai gerai prasigyveno (tai matome iš rinkiminių stendų gausos ir dydžio), ir ateiti į susitikimą su „eiliniais“, jam nereikšmingais žmonėmis jis nemato reikalo. Reklaminis stendas „Siekis – modernus Vilkaviškio rajonas“ skamba gražiai, bet šiek tiek naujausios statistikos rodo, kad tam „moderniame“ rajone greitai nebebus kam gyventi: Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus duomenimis, vien per šių metų sausio mėnesį užregistruoti 26 naujagimiai ir net 69 mirtys; įregistruotos 5 santuokos, o ištuokų – net  14 (http://www.vilkaviskis.lt/go.php/lit/Cms-statistika/3).

Tuo tarpu kiti susitikime dalyvavę kandidatai į mero postą turėjo, ką pasakyti: žadėjo, kad stabdys gyventojų mažėjimą, gerindami gyvenimo sąlygas, skatins verslą, padės bedarbiams ir taip mažins pašalpas gaunančiųjų skaičių. Be kitų pažadų, kandidatas į merus Žilvinas Gelgota pastebėjo, kad viešojo sektoriaus darbuotojus būtina vertinti ne pagal partinės priklausomybės ar giminystės ryšius, o pagal jų kompetenciją ir atliekamų užduočių kokybę. O Valentinas Gražulis akcentavo skurdo ir socialinės nelygybės problemas.

Tačiau pripažinkime, kad kol kas tai – tik rinkiminiai pažadai ir dar neaišku, kaip pavyks juos įgyvendinti.

Aišku tik viena – socialdemokratams būdingas pašalpų dalinimas sugadino jau kelias kartas. Ne paslaptis, kad kartais net  sveiki, įgalūs tėvai, galintys dirbti, jau to nebenori, nes mano, kad jų vaikais turėtų pasirūpinti valstybė. „Šiandien universitetai, mokyklos ruošia mokinius „sėkmei“  ir užpildo galvas žinių gausa. Yra proto kalba, bet yra širdies, jausmų kalba. Reikia ugdyti širdį“. (Popiežius Pranciškus)

Vaikų atiminėjimas iš šeimų yra pasekmės to, kad švietimas neatlieka savo misijos. Žinoma, pirmiausia šeima, tėvai turi perduoti vertybes, bet kai to nebelieka, yra dar viena galimybė – mokykloje padėti jauniems žmonėms susigaudyti netikrų vertybių jūroje. Mokykloje neturėtų būti mokoma, kaip gatvėje, o jaunas žmogus turėtų būti paruošiamas prasmingam savarankiškam gyvenimui.

Susitikime dalyvavusios Lietuvos šeimos centro direktorės Violetos Vitkauskienės nuomone, prie šeimos vertybių išsaugojimo galėtų prisidėti ir vietinė valdžia, kurios aktyvus dalyvavimas galėtų padėti išspręsti nemažai problemų.

Savivaldybės teikiama pagalba visų pirma praverstų ieškant finansavimo  įvairiems vaikų, paauglių, suaugusiųjų pagalbos projektams, kurie galėtų būti vykdomi ir mokyklose (pavyzdžiui, tokiuose pasiruošimos šeimai projektuose, kokius siūlo  Lietuvos šeimos centro (žr. nuorodas straipsnio pabaigoje)).

Pripažinsiu, ir man pačiai yra tekę organizuoti panašius susitikimus, mokymus bei seminarus – savanoriškai, be atlygio, be rajono valdžios paramos. Mat čia – ne partijos reklaminiai plakatai, tokie aktualūs dabartiniams savivaldybės valdantiesiems…

Reikia pastebėti, kad Nacionalinio susitarimo dėl šeimai palankios aplinkos nepasirašė tik socialdemokratų partija. Todėl Sveikatos ir rengimo šeimai lytiškumo ugdymo programa, kuri yra numatyta šiame susitarime ir kuri turėtų būti įgyvendinama nuo 2016 metų mokyklose, mūsų savivaldybėje sunkiai skinasi kelią. Susitikime Žaliojoje dalyvavęs mokytojas Evaldas Plečkaitis susirinkusiems paaiškino skirtumą tarp lytinio švietimo (kuris skverbiasi į mokyklas įvairiais būdais) bei lytinio ugdymo ir rengimo šeimai. Taigi, turime galimybę leisti į savivaldybės tarybą ateiti naujiems žmonėms, kurie turi supratimą  ir tuo gyvena.

Dar  19-ame amžiuje gyvenęs socialinis bažnyčios mokytojas kunigas Adolfas Kolpingas suprato: „Šeima yra natūraliausia bendruomenė, jei šeima yra sveika, tai visuomenė turi galimybę pasveikti“. O VISUOMENĖ SERGA LABAI, TAI VISI MATOME. Todėl ne MAXIMŲ, LIDL‘Ų, autobusų stoties statybos  ir t.t turėtų būti dabar svarbiausia.

Iš tiesų svarbiausia – žmogaus orumas ir laisvė. Enciklikoje „Liaudato si“  popiežius Pranciškus rašo: „Žmogaus aplinkos griovimas yra labai rimtas dalykas ne dėl to, kad Dievas patikėjo žmogui, bet dėl to, jog pati gyvybė yra dovana, gintina nuo įvairialypio sunaikinimo. Bet kuris siekis geriau rūpintis pasauliu reikalauja iš pagrindų keisti „gyvenseną, gamybos ir vartojimo būdus, įsitvirtinusias valdžios struktūras, šiandien valdančias visuomenę“  (5 p.).

Tad pabaigai noriu palinkėti drąsos visiems: priimkime naujus sprendimus. Leiskime teigiamiems pokyčiams įvykti ir Vilkaviškio krašte.

Irena Naujokienė

Lietuvos šeimos centro teikiamos galimybės jaunimui:

Pažink save“programa paaugliams apie draugystę, meilę, seksą – kodėl verta laukti ir kaip tai padaryti. Savanoriai gali atvykti iš Kauno arba Vilniaus.

Vilniaus info: http://www.vasc.lt/node/41 KOORDINATORĖ AKVILĖ  867163231

Kauno info: http://kaunoseimoscentras.lt/programa-jaunuoliams-pazink-save/ KOORDINATORIUS MARTYNAS 862771837

BENDRA INFO: http://www.pazinksave.eu/

Jaunesniems vaikams: berniukams ir mergaitėms atskirai vyksta susitikimai apie kūno pokyčius. Mergaitėms veda moterys, berniukams – vyrai. Visa informacija tiksliai yra pateikiama čia: http://www.manovaisingumassvarbus.lt/

13 KOMENTARAI

 1. Na visi žada klestėjimą, ti absiciai nei vienas nepasako kaip tai padaryti, žmonės klesti kai gerai uždirba, praktiškai visi, beveik, kandidatai yra verslininkai, net įmonių vadovai, tai jei pas jus žmonės uždirba biski daugiau nei minimumas, tai kaip jūs padarysit kad rajonas klestėtų, ar ne per jus išvyko jauni žmonės iš rajono, juk visi sakėt tam paprastam žmogui, paprašius iam atlyginimo didesnio nenori ne dirbk, mes visi dauguma vienas kitą pazystam, matom kaip dauguma praturtėjo lipdami per kitų galvas, kiti net teisti buvo, mokėdami atlyginimus vokeliuose ir dabar padarys rajoną klestinti, nejuokinkit dauguma ateina susitvarkyt savo reikalus, juk nei vienas nepasakėt, jei neivykdysiu pažadų garbingai atsistatydins iu, nei vienas nepasakėt, kad reikia slaugutems, atlygį mus pakelt už tą juodą darbą, juk nei meras nei tarybos narys garantuoju nevažiuos ir nežiūrės, ar kokybiškas maistas ligoninėje, ar mokyklose šilta kaip asfaltuojamas gatvės, keliai, ar jie patogūs, meras tik kažkur nusifotografuoti, šventes aplankyt, ar matėt kur po gyvenvietės važinėjant, per laukus vaikštant, Ateina ir žmoniu iš idėjos, bet jie sąrašo gale, už juos prabalsuos kaimynai, draugai, bet jie ir liks, o jie manau daugiau padarytų, nei visi tie esanrys priekyje ten tie kuriems reikia savo reiklus sutvarkyt, tiesa būsimas merė, neleiskite į orą per šventes fejerverkų geriau tuos pinigus paskirkite, kokiam fondui ar pats sukurkit kur bėdos atveju padėtume žmogui net jam neprasant

  • Realios savivaldos ir nėra. Gali tik greičiau arba lėčiau, o į šonus su iniciatyvomis negalima nukrypti. Kaip vierchai Vilniuje nurodo ar koks mecenatas, taip ir turi būti

 2. O aš balsuosiu, kad nebūtų tokių pokyčių, kokie vyksta dabar. Visų pirma, žmogui reikia stabilumo: garantuotas atlyginimas, garantuota jo kvalifikaciją ir gyvenamą vietą atitinkanti darbo vieta, žinia, kad jo gyvenamoje vietovėje veiks bankai, gydymo įvairios įstaigos ir nereikės pas konsultantus vykti į didžiuosius miestus… Siūlau pasirinkti ir Jums. vertinkime kandidatūras pagal jų ir jų organizacijų veiklą!

  • Atsakymas ,,vienai rinkėjai“Norėčiau priminti, kad dabar renkame vietos savivaldos žmones, ir nuo jų pastangų priklauso kiek žmonių, dar neišvyko dirbti kitur. Kai masiškai mažėja gyventojų skaičius kaimuose, tik tada uždaromos m-los, gydymo įstaigos ir t.t.Suprantu, kad Jūs turite garantuotą atlyginimą…O pagalvojote, kiek žmonių to neturi, kiek jau išvyko, kai dirbdami negali pragyventi. Kiek socialinių darbuotojų, slaugių, lankomosios priežiūros darbuotojų, mokytojų
   ir kt., sunkiai dirba už varganą atlyginimą.
   Trokšti bendro gėrio reiškia sugebėti pakilti virš savųjų interesų…O kaip norėtųsi, kad kuo daugiau žmonių sugebėtų pakilti…

   • O kodėl uždaromos mokyklos, gydymo įstaigos, kodėl daug žmonių išvažiavo? Ar ne dėl pokyčių, kurie daromi dėl pokyčių, o tie kas juos daro ne tik nesuvokia ką patys daro, bet net ir nesusimąsto. Ar ne metas pradėti dirbti ir galvoti nuosekliai? Kas būtų, jei savo namą griautume kas 4 ar 5 metai ir vis statytume naują?

    • O kokius pokyčius matote pas mus rajone dabar, išskyrus kelias prastai išasfaltuotas gatves ir brokuotą aikštę? Peržiūrėjau mero „padarytų“ darbų sąrašą, kurį jis pasiskelbė viešai, bet nepastebėjau nieko, kas būtų padaryta, kad pritraukti inesticijų, kurios pagerintų rajono gyventojų padėtį, padėtų sukurti naujųd arbo vietų ir sumažintų bedarbių bei kitas pašalpas gaunančių gyventojų kiekį ir trauktų išvykusius grįžti atgal, kurti savo verslą ir gyvenimą Vilkaviškyje. Gyventojų mažėja, likusių amžiaus vidurkis smarkiai krenta, nes jaunų šeimų mažėja. Tai apie kokius pokyčius kalbam, jei meras net neužsmena būtent apie šitas problemas. Už tai ir uždaromos mokyklos, nes vaikų jose mažiau nei darbuotojų, todėl ir emigruoja žmonės.
     Namo griaut kas 4-5 metus nebūtina, bet interjerą pakeisti tikrai galima, jei tam yra noro ir galimybių 😉

     • Nesuprantu kuo čia dėtas rajonas ir meras dėl dalykų, kuriuos vykdo centre sėdintieji išrinktieji? Juk ne meras kaltas dėl iš rajonuose naikinamų bankų padalinių, ketinimų rajonuose uždaryti ligonines, ab-ų padalinių keitimo padaliniais Vilniuje…

      • O tai kaip galvojat, kodėl centre sėdintys nusprendžia naikinti padalinius ir kt? Ogi todėl, kad regionuose žmonių drastiškai mažėja, o dėl likusių išlaikyti kad ir tą patį banko padalinį neapsimoka. Dėl ligoninių – kitas klausimas.
       Tai dabar jūs pats (ar pati) pagalvokit, kokiu tikslu renkama vietinė valdžia – tiek taryba, tiek meras? Būtent nuo jų iniciatyvos ir ūkiškumo priklauso, ar liks žmonės gyventi viename ar kitame rajone, ar grįš jau emigravusieji, ar verslui (tuo pačiu ir darbo vietoms) bus sukurtos patrauklios sąlygos.
       Pagal investicijas vienam gyventoju Vilkaviškis yra gal trečioje vietoje nuo galo Lietuvos mastu, tai apie ką kalbam?
       Nėra sąlygų dirbti ir uždirbti, nėra sąlygų kurti ir vystyti verslą – tai ir traukia, kas gali, ten, kur galima tai padaryti. O kas gauna pašalpas ar neranda darbo, ar pensininkas – galvojat, kad dėl jų kas nors laikys banką ar AB padalinius? Tikrai ne. Visi moka skaičiuoti, verslas ypač.
       Dėl ko sutinku su jumis, tai tik dėl ligoninių uždarymo – čia jau absurdas.

       • Tai kodėl nėra sąlygų kurti ir vystyti verslą? Ar jaučiate, kad naudojate aiškinimą kaip sėdintys centre? Ar nesusimąstote kodėl galvojate kaip jie?

 3. Kiek pastebėjau visi darbai tiktai dėl pasirodymo ir formos, nėra ūkiškumo, kad būtų steigiamos darbo vietos, nors ir už minimalų atlyginimą, niekur daugiau ir nemoka. Ir dabar prieš rinkimus kas darosi Vilkaviškyje, vos ne visas statybų aikštelė. Kam to vaidinimo? Manot kad visi kvailiai.

  • Labai gaila ,bet manau kad kvailiai daugumoje,nes jiems svarbu kad niekas nesikeistu,o as manau kad turime keistis drasiai zengti i prieki ir ne pakui Vilkasta,o priekyje.Tai mano nuomone.

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.