Kaip pasikeitė NT investicijų grąža Lietuvoje per pastaruosius 10 metų?

Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinka per pastarąjį dešimtmetį patyrė reikšmingų pokyčių – tiek kainų augimo, tiek investicinės grąžos požiūriu. Nuo 2014 m. iki 2024 m. šalyje fiksuotas stabilus, o tam tikrais laikotarpiais net itin spartus NT vertės kilimas, ypač didmiesčiuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. 

Visgi, ar investavimas į nekilnojamą turtą vis dar toks pelningas, kaip daugelis mano? Ir kaip jis atrodo lyginant su alternatyvomis, pavyzdžiui, investavimu į akcijas?

Skaičiai kalba patys už save

2014 m. vidutinė kvadratinio metro kaina naujos statybos būstui Vilniuje siekė apie 1300–1400 EUR, o 2024 m. ši suma viršijo 2700 EUR. Tai reiškia, kad per dešimtmetį būsto kainos sostinėje išaugo daugiau nei dvigubai. Kaune ir Klaipėdoje augimas kiek nuosaikesnis, bet vis tiek akivaizdus – vidutinė grąža iš kapitalo vertės padidėjimo daugelyje atvejų siekė 6–8 % per metus.

Nuomos pajamos – pasyvios grąžos šaltinis

Be kainų augimo – NT investuotojai uždirba ir iš nuomos. 2014–2018 m. tipinė metinė nuomos grąža (angl. rental yield) Lietuvoje siekė apie 5–6 %. Vėliau, didėjant NT kainoms greičiau nei nuomos kainoms, ši grąža sumažėjo iki 4–5 %, o kai kuriais atvejais net iki 3,5 %. Nepaisant to, nuoma išlieka vienas stabiliausių pajamų šaltinių, ypač ilguoju periodu.

Pandemijos įtaka ir po jos sekęs bumas

COVID-19 pandemija trumpam pristabdė NT rinką 2020 m. pradžioje, tačiau jau metų pabaigoje matytas spartus atsigavimas. 2021–2022 m. fiksuotas tikras NT „bumas“ – kainos šoktelėjo 20–30 % per metus. Šį šuolį iš dalies lėmė palūkanų normų mažėjimas, paklausos šuolis bei ribotas pasiūlos augimas, tačiau 2023–2024 m. rinkoje juntamas stabilizavimasis – grąžos lygis stabilizavosi, o augimo tempai sulėtėjo.

Kaip atrodo NT grąža lyginant su akcijomis?

Norint objektyviai įvertinti NT investicijų patrauklumą – verta jas palyginti su kitomis investavimo formomis, ypač investavimas į akcijas.

  • Akcijos. Per pastarąjį dešimtmetį pagrindiniai pasaulio indeksai (pvz., S&P 500) vidutiniškai augo 8–10 % per metus (neskaičiuojant dividendų). Tai reiškia, kad ilgalaikė grąža iš akcijų dažnai lenkia NT, ypač jei įskaičiuojame likvidumo ir diversifikacijos galimybes.
  • NT. Vidutinė metinė grąža iš NT Lietuvoje – įskaitant vertės augimą ir nuomos pajamas – siekė apie 6–9 % (priklausomai nuo miesto, vietos ir NT tipo).

Nors akcijos teoriškai pelningesnės – NT išlieka patrauklus dėl savo stabilumo, infliacijos apsaugos ir emocinio „apčiuopiamumo“.

2025 m. NT investavimo perspektyvos

Ateinantys metai NT rinkoje prognozuojami kaip nuosaikaus augimo periodas. Palūkanų normos tikėtina išliks aukštesnės nei prieš pandemiją, o tai šiek tiek ribos paskolų prieinamumą ir spekuliatyvų investavimą. Visgi, augantis būsto poreikis didmiesčiuose, studentų ir imigrantų skaičiaus didėjimas bei infliacijos spaudimas NT vertei vis dar suteikia potencialą nuosaikiam kainų kilimui.

Investavimas į nekilnojamą turtą vis dar išlieka viena populiariausių priemonių Lietuvoje, ypač tarp žmonių, kurie vertina stabilumą ir ilgalaikį turtą. Tiesa, augantis visuomenės finansinis raštingumas ir susidomėjimas alternatyvomis skatina vis daugiau žmonių įtraukti ir investavimą į akcijas į savo portfelį.

Per pastarąjį dešimtmetį NT investicijų grąža Lietuvoje buvo konkurencinga ir stabiliai augo. Tai padarė NT patraukliu ilgalaikiu pasirinkimu, ypač tiems, kurie siekia pastovių pajamų ir kapitalo išsaugojimo. 

Tiesa, norint maksimaliai išnaudoti investavimo potencialą – vis dažniau rekomenduojama kombinuoti skirtingas priemones, derinti NT su akcijomis, investiciniais fondais ar net technologinėmis platformomis.