Vitaminai odai:  ką vartoti sausai ir riebiai odai?

Kai kalbama apie odos priežiūrą, norint pasirinkti tinkamus produktus ir vitaminus, kurie pagerins jūsų odos būklę, labai svarbu žinoti savo odos tipą. Skirtingi odos tipai turi skirtingus poreikius, ypač kai reikia atskirti sausą ir riebią odą. Kiekvienai būklei gali būti labai naudingi tam tikri vitaminai odai, kurie padeda valdyti ir pagerinti šias skirtingas  problemas. Šiame straipsnyje pateikiamos rekomendacijos, kokie vitaminai geriausiai tinka sausos ir riebios odos tipams, daugiausia dėmesio skiriant jų naudai ir tam, kaip juos galima įtraukti į odos priežiūros rutiną.

Svarbiausi vitaminai sausai odai

Sausa oda gali pleiskanoti, niežėti ir būti šiurkšti. Jai dažnai trūksta drėgmės, ji gali būti linkusi į sudirginimą ir paraudimą. Toliau išvardyti vitaminai ypač naudingi sausai odai drėkinti ir maitinti:

Vitaminas E

Vitaminas E garsėja savo drėkinamosiomis savybėmis ir kaip stiprus antioksidantas. Jis padeda apsaugoti odą nuo oksidacinio streso, kurį sukelia kasdienis aplinkos teršalų ir UV spindulių poveikis. Vitaminas E taip pat puikiai gerina odos barjero funkciją, kuri būtina sausai odai, kad ji išlaikytų drėgmę. Vietiškai naudojant vitaminą E galima nuraminti sausumą ir sumažinti uždegimą, todėl oda atrodo labiau sudrėkinta ir gyvybinga.

Vitaminas C

Vitaminas C dažniausiai giriamas už šviesinantį poveikį, tačiau jis taip pat padeda pagerinti odos barjero būklę, nes skatina kolageno gamybą ir padeda atkurti pažeistą odą. Tai labai svarbu sausai odai, nes padeda išvengti drėgmės praradimo ir palaiko odos putlumą bei drėkinimą. Žinoma, vitaminas C gali sumažinti smulkių linijų ir raukšlių, kurios labiau pastebimos sausos odos tipuose, atsiradimą.

Vitaminas D

Dažnai odos priežiūroje nepastebimas vitaminas D atlieka labai svarbų vaidmenį odos apsaugai ir atjauninimui. Jis prisideda prie odos ląstelių augimo, atsinaujinimo ir medžiagų apykaitos, todėl padeda atkurti odos drėgmės barjerą, mažina sausumą ir daro odą atsparesnę aplinkos veiksniams.

Rekomenduojami vitaminai riebiai odai

Riebiai odai būdinga per didelė riebalų gamyba, dėl kurios veido oda gali blizgėti ir atsirasti spuogų. Toliau išvardyti vitaminai gali padėti kontroliuoti riebalų gamybą ir išvalyti riebią odą:

Vitaminas A (retinoidai)

Vitaminas A ir jo dariniai, vadinamieji retinoidai, labai veiksmingai gydo riebią odą. Jie padeda reguliuoti riebalų gamybą, mažina riebumą ir valo poras. Be to, retinoidai pagreitina ląstelių apykaitą, todėl padeda išvengti užsikimšusių porų, dėl kurių gali atsirasti spuogų – dažna riebios odos problema. Dėl savo stiprumo retinoidai į odos priežiūrą turėtų būti įtraukiami palaipsniui, kad kuo mažiau dirgintų odą.

Niacinamidas (vitaminas B3)

Niacinamidas puikiai tinka riebiai odai, nes padeda reguliuoti riebalų išsiskyrimą ir mažina bendrą riebalinių liaukų aktyvumą. Šis vitaminas taip pat stiprina odos barjerinę funkciją, didina jos atsparumą ir gerina odos tekstūrą, sumažindamas porų išvaizdą.

Vitaminas C

Riebiai odai vitaminas C ne tik mažina riebalų oksidaciją, galinčią sukelti aknę, bet ir šviesina hiperpigmentaciją, kuri dažnai atsiranda po spuogų. Jo priešuždegiminės savybės taip pat padeda sušvelninti su akne susijusį paraudimą ir uždegimą.

Vitaminų įtraukimas į odos priežiūros rutiną

Norėdami veiksmingai įtraukti šiuos vitaminus į savo odos priežiūros rutiną, atsižvelkite į šiuos patarimus:

  • Vietinio poveikio priemones: naudokite serumus, kremus ir aliejus, kurių sudėtyje yra šių konkrečių vitaminų. Sausai odai idealiai tinka serumai ar kremai, kuriuose gausu vitaminų E ir C. Riebiai odai ieškokite produktų, kurių sudėtyje yra retinoidų arba niacinamido.
  • Maistiniai šaltiniai: Į kasdienę mitybą įtraukite maisto produktų, kuriuose gausu šių vitaminų. Sausai odai naudingi riešutai ir sėklos, kuriuose gausu vitamino E, citrusiniai vaisiai, kuriuose gausu vitamino C, ir riebi žuvis, kurioje yra vitamino D. Riebiai odai naudinga liesa mėsa ir pieno produktai, kuriuose gausu vitamino A, žaliosios daržovės, kuriose yra niacinamido, ir vaisiai, kuriuose gausu vitamino C.
  • Maisto papildai: Kai kuriais atvejais maisto papildų vartojimas gali padėti pagerinti odos sveikatą iš vidaus. Tačiau prieš pradėdami vartoti bet kokius naujus maisto papildus visada pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu, ypač jei turite sveikatos sutrikimų arba vartojate kitus vaistus.

Baigiamosios mintys

Norint išsirinkti tinkamus vitaminus, galinčius paskatinti optimalią odos sveikatą, svarbiausia suprasti konkrečius savo odos tipo poreikius. Nesvarbu, ar turite sausą, ar riebią odą, tinkamų vitaminų vartojimas vietiškai, su maistu ar maisto papildais gali gerokai pagerinti odos išvaizdą ir būklę.Papildomai apie maisto papildus, vitaminus ir vaistus galite paskaityti svetainėje: Aconitum.lt