Namo Naujienos

Vilkaviškis – Lietuvos Černobylis?

13569
19
DALINTIS

Nemeilė, nemeilė, nemeilė susisuko lizdus, priperėjo arogantiškų vaikų ir įsiviešpatavo po saule, skleisdama sunkiai pakeliamą tvaiką. Ne, ši scena ne iš amerikietiško siaubo filmo, ši scena – iš nykios Vilkaviškio kasdienybės.

Nemeilė jaunimui, nemeilė garbiems žmonėms, nemeilė kultūrai, nemeilė sportui, nemeilė grožiui. Tiems, kurie nėra niekur keliavę, tiktai priminsiu: visai šalia, Šakių rajone, jau atstatyti trys dvarai, trys kultūros židiniai, pas mus – vos ne vos vienas. Kažkodėl ne mūsų, o Šakių rajone švenčiama Beatričės vasara, nors garsi dainininkė Beatričė Grincevičiūtė gimusi Stolaukėlyje – taigi, Vilkaviškio rajone.

Vinco Kudirkos muziejus ne pas mus, o Kudirkos Naumiestyje, nors Lietuvos himno autorius gimė Paežeriuose, Vilkaviškio rajone. Ir net išlikusią Vinco Kudirkos klėtelę kai kas ketino perkelti į Šakių rajoną. Kodėl?

Šakių rajone – sportui žalia gatvė, Vilkaviškyje – Sporto mokykla iki šiol podukros vietoje, sporto salė vis dar neįrengta ir jai supirkta įranga rūdija. Kodėl?

Kodėl Vilkaviškį mūsų jaunimas su pasibaisėjimu vadina Lietuvos Černobyliu ir sako, kad čia mirties zona?

Kodėl Šakių rajone gerbiami ten gimę, ten gyvenę, ten kūrę meno žmonės, o pas mus stengiamasi kuo greičiau juos ištrinti iš tautos atminties? Šiemet šventėme išeivijos poeto Kazio Bradūno šimtmetį, gal iškilo Vilkaviškyje šiam poetui skirtas nors menkutis atminimo ženklas? Ne? Kodėl?

Kodėl iki šiol nėra atminimo ženklų Vincui Pietariui, Juozui Tysliavai, Petrui Rimšai, Antanui Kriščiukaičiui, Pranui Mašiotui, Pranui Vaičaičiui ir kitiems mūsų šviesuoliams? Kodėl nėra atminimo ženklo iškiliausiai Lietuvos poetei Salomėjai Nėriai?

Atrodo, Vilkaviškio krašto patriotai, dirbantys aukščiausiuose savivaldos postuose, dieną naktį rūpinasi mūsų krašto kultūra ir kultūros paveldu, rūpinasi žmonių gerove, bet kodėl jų rūpestis iki šiol neįsikūnija, netampa mūsų džiaugsmu ir pasididžiavimu?

Kovo 30 d. Vilkaviškio savivaldybės Peticijų komisija svarstė 134 Lietuvos piliečių pasirašytą peticiją dėl poetės Salomėjos Nėries atminimo įamžinimo Vilkaviškyje. Pilietinės visuomenės teisių gynėjai – kultūros darbuotojas Ramūnas Puodžiūnas, ūkininkas Algirdas Pilipavičius, Jonas Zinkevičius, Pietryčių seniūnaitijos atstovas, Rimas Grygelaitis, Savivaldybės administracijos Juridinio skyriaus vyriausiasis specialistas, – atsisakė ją nagrinėti – šiaip sau, niekuo nepagrįsdami savo sprendimo, nenurodydami motyvo. Kodėl?

Atrodo, garbingi pilietinės visuomenės kūrėjai turėtų būti susipažinę su Peticijų įstatymu, bet minėtų komisijos narių nekompetencija bado akis. Nejau jie iki šiol neperskaitė nė vienos to įstatymo eilutės? O gal perskaitė, tik užmiršo? Kodėl?

Ne taip seniai, kovo 3 dieną, kvietėme Vilkaviškio krašto žmones į paramos koncertą „Tau akyse dangaus šviesa“, rinkome lėšas Salomėjos Nėries atminimui įamžinti, kai kas net garsiai svajojo apie ilgaamžę bronzoje ar akmenyje įamžintą romantiškos poezijos metaforą. Tą koncertą rengėme tikėdamiesi prisibelsti į snaudžiančią Vilkaviškio mero Algirdo Neiberkos sąžinę. Juk nuo rugpjūčio, kai keli šimtai vilkaviškiečių pasirašė po prašymais įamžinti mokytojos, poetės Salomėjos Nėries atminimą, buvo praėjęs net pusmetis abuojo neveiklumo. Tiesa, tą vakarą, stovėdamas šalia eurokomisaro Vytenio Andriukaičio ir buvusio Krašto apsaugos ministro Juozo Oleko, meras net sušilęs tikino ir prisiekinėjo, o dabar, matyt, viską „užmiršo“?

Nejau iš tiesų mūsų Vilkaviškis tampa Lietuvos kultūros Černobyliu? O meras ir jo komanda – tik mirties zonos stalkeriai?

Mokytoja Vilija Žalienė

Nuotrauka iš asmeninio archyvo

19 KOMENTARAI

 1. Nes meras yra tik skudurine marionete valdoma is auksciau. Bet as visai apie kita. Kaip vienas is minimu jaunuoliu daznai vadinu vilkaviski “duobe duobeje”. Nors miestas man mylimas cia jaunimui nera ka veikt ir nera tikslo pasilikt. Vienintele pramoga su masinomis sneketis aikstelese iki isnaktu. Kas dabar irgi darosi sunku nes pagrinde senuku pc aikstele tik iki 23h o ezero aikstele yra tokia duobeta kad neimanoma ivaziuotim taigi galima susimastyti…

 2. Miela kolege.Manau, Tavo taiklūs pastebėjimai taps postūmiu atvirai kalbėti ir objektyviai įvertinti rajono valdžios(o ypač tuščiažodžiaujančio mero)neveiklumą.Vilkaviškis dažnai ir anksčiau buvo vadinamad nevykusių eksperimentų rajonu(pirmieji Lietuvoje sunaikinom vienkiemius).Dabar mūs rajoną galima vadinti ne tik Lietuvos Černobiliu, bet ir eksperimento “Valdyk ir nieko nedaryk” nugalėtoju.Viskas, kas gali būti blogiausia vyko ir tebevyksta MŪSŲ rajone( nesibaigianti namų renovacija, sustojusi gimnazijos renovacija, nesibaigiantis aikštės remontas, duobėta gatvių danga, sporto salės statyba ir t.t.)O kultūra gali rūpintis tik kultūringi,mąstantys ir dvasingi žmonės, o ne meluojantys ir tuščiažodžiaujantys.

 3. Vilkaviškis pradėjo ristis į pakalnę po to, kai LSDP laimėjo rinkimus, berods 2001 metais, su A.Bagušinsku priešakyje. Iki šio laiko taip ir valdo su tam tikra maža pertrauka, kai meras buvo A, Greimas. O jau 2015 metais LSDP rinkimus laimėjo triuškinamai, iš 25 gavusi net 14 vietų taryboje. Matome ką turime. Ogi nieko. Ačiū visiems, kurie vadovavote, ir jų pakalikams. Nesuprantu, kaip galima norėti ir eiti vadovauti neturint jokio loginio – ūkinio mąstymo. Belieka tik apgailestauti, kad prarasti dar keleri metai.

 4. Nekenčiu šito miesto..ne miestas čia, o tikrų tikriausia šiknaskylė.Važiuokit iš čia visi ir kuo greičiau nereikia niekam nei Bradūno,nei Salomėjos,nei Gaskel nei…

 5. Nuoširdžiai ir protingai parašyta, skaitant darosi dar liūdniau, kad čia gyveni ir perspektyvoje nesimato nieko šviesaus. Nerūpi valdžiažmogiams mūsų rajonas ir jo žmonės, o jau apie kultūrą ir sportą nėra ką ir kalbėti. Peticijų komisijai siūlyčiau pasiskaityti tarptautinių žodžių žodyne ką reiškia pats žodis, bet kam vargti, jeigu galima nieko neveikti ir nesipykti su valdžios vyrais. Miršta lėta mirtimi mūsų gimtasis miestas, kas dar jaunas ir gali – išvažiuoja, o kiti lėtai merdėdami miršta natūralia mirtimi.

 6. Jau nuo 2000 metų rajoną valdo socialdemokratai.Ką turime šiai dienai?Vienos iš didžiausių šildymo kainų Lietuvoje,rajono savivaldybė priešpaskutinėse vietose,auksiniai šaukštai kariuomenei,masinė emigracija….ir visa tai valdant socdemams ir buv.premjerui A. Burkevičiui.O kur dar pažadai,kad įvedus eurą ,kainos nesikeis?Tas,kuris tai garantavo arba žadėjo turėtų slėptis krūmuose ir viešai nesirodyti- likusių Lietuvoje kantrybė vieną dieną gali ir baigtis.O kur dar visokie basčiai ir bagušinskai-praradę atmintį?….Tiesiog liūdna darosi.Belieka tik pašvilpauti arba nušvilpti berniukams iš Suvalkijos lygumų.

 7. Kuo daugiau tokių straipsnių tuo greičiau pabusim. Ir dar, nebijokim parašyti savo vardo ir pavardės ,tegul jei žino kad mes nebijom

  • Kazkaip vis labiau ir labiau pritariu siam zmogui(Pleckaiciui) Noreciau pakaikyti jam “kompanija” ir nors siek tiek padeti kovoti jam su “vejo malunais”. Tiesiog slykstu cia tam vilkane gyventi ir dirbti!Pvz kokioj vilkastoj uz 400eu “arti” statybose, kepykloje ir kitose sutvese! Arba nedaliu pakesti,kaip kokie tai tarybos nariai kurie dirba “uz dyka” nusprendzia kiek zmogui-specialistui uzdirbti atlyginimo biudzetineje istaigoje!!! Zodziu jie nubalsuoja ,kad koks tai elektrikas, santechnikas ar statybininkas turi uzdirbti valytojos atlygininma. Todel jau seniai nebeperku detaliu Stop’e ir nesinaudoju kitu tarybos nariu (verslinimku) paslaugomis!

 8. Su visais straipsnyje išdėstytais teiginiais sutinku, išskyrus S. Nėries atminimo įamžinjimą (privalomai mokiausi jos poemą apie Staliną, truputį domiuosi istorija). Bet ar užduodame sau klausimą, kodėl šiandien tokia situacija, iš kur tie bedvasiai žmonės nuvairavę Vilkaviškį ir Lietuvą ten, kur dabar esame (Vilkaviškį ilgokai ne be mūsų visų pritarimo vairavo pedagogas). Ar straipsnį pasirašanti mokytoja tikrai padarė viską, kad tokių bedvasių žmonių nebūtų, ar savo mokiniams buvo pavyzdys ir ugdė juos dvasingais patriotais ir diegė tikrąsias vertybes. Norime to ar ne, visi mes turime prisiimti kaltę, o ypač mokytojai, dėl esamos situacijos, nes leidomės mulkinami, apvagiami ir kvailinami.

 9. 17 metų socialdemokratai smukdė rajoną ir vis korvė ir krovė į savo kišenes. Dabar lyg žiurkėnai trauks į savo irštvas grobio tvarkyti . Tai amžiams žlugusi partija , priglaudusi visus vagis ir sukčius . Otkatininkai kultūros ir žmoniškumo nepažįsta . Jie geba tik nukvakusias biobutes savo darbeliams pasisamdyti , kad ruporą pūstų.

 10. Vat ir atėjo laikas Neiberkai su savo komanda atsakyti, kodėl taip viskas blogai. Kur pasisuksi socdemu darbai akis bado. O su žmonėmis elgiasi lyg būtų nupirkęs kaip baudziaunikus. Žmonės nebeleiskime toliau dirbti, surinkime parašus, apkaltai. Dar Vilkaviškyje yra padorių žmonių, kurie dirbtų rajonui ir žmonėms. Ačiū suduviui ir autorei už tokius teisingus žodžius..

  • Pažiūrėkite kas priklauso šiai partijai. Žmogeliai, kurie dreba dėl savo vietos arba tie kurie ieškosi darbo. Manomai Tai parsidavėlių partija, kitaip negaliu sakyti. Ir gerai, kad ji eina prie visiško žlugimo.

 11. Kazkaip vis labiau ir labiau pritariu siam zmogui(Pleckaiciui) Noreciau pakaikyti jam “kompanija” ir nors siek tiek padeti kovoti jam su “vejo malunais”. Tiesiog slykstu cia tam vilkane gyventi ir dirbti!Pvz kokioj vilkastoj uz 400eu “arti” statybose, kepykloje ir kitose sutvese! Arba nedaliu pakesti,kaip kokie tai tarybos nariai kurie dirba “uz dyka” nusprendzia kiek zmogui-specialistui uzdirbti atlyginimo biudzetineje istaigoje!!! Zodziu jie nubalsuoja ,kad elektrikas, santechnikas ar statybininkas turi uzdirbti valytojos atlygininma. Todel jau seniai nebeperku detaliu Stop’e(o ir kainos kazkokios “pasidare” nerealios) ir nesinaudoju kitu tarybos nariu (verslinimku) paslaugomis! Po savivaldybes skvernu prikurta visokiu UAB’u, tokiu kaip Vilkuva kuri namo renovacija atlikineja jau tuojau bus 3 metai!!!!! Arba tai koks neadekvatus ju elektrikas be jokio gyventoju ispejimo ateina i daugiabucio elektros skydine isjungia elektra visame name , po to vel ijungia, vel isjungia!!! Paklausus kodel taip vyksta buni dar apsauktas!!!! (idomu kiek zmoniu jau nutyleja ir tyliai ejo i parduotuve pirkti naujo buitines technikos prietaiso ir nemanau ,kad kaz gavo kompensacija uz jo sugadinima!)

  • Ir dar: Kada pagaliau pradesite i 21 amziu atvesti Nepriklausomybes gatve???? Takeliai asfantuoti pries mazdaug jau 40 metu. Po lietaus reikia eiti per zoles ir dumblynus! Kada pagaliau irengsite bent pora pereju su kalneliais( bent prie solomejos mokyklos ir norfos) ir apsietimus prie ju? Ar cia tik davatkas saugojat(prie katedros buvo lesu- cia nera, ane?) o vaiku einantciu tamsiu paros metu i mokykla ar i norfa gyvybe niekam neidomi??? Ar laukiate nelaimes? 100% ji bus ,tik kada -laiko klausimas, nes Nepriklausomybes gatve Vilkaviskio apvaziavimas ir motociklu, ir automobiliu garso ir greicio isbandymo autodromas! Kodel ziemos metu (kai slidu) sita gatve valoma ir barstoma paskutine???

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.