Namo Naujienos

Pažadėtieji pinigai arba kas ką norėjo apgauti

3565
15
DALINTIS

Kaip Izraelio tauta, patikėjusi Moze, klaidžiojo paskui jį 40 metų, kol jis juos išvedė iš Egipto į Pažadėtąją žemę, visų lūkesčių išsipildymo vietą, kurioje vyrauja visuotinė laimė, gerovė, taika, kur upės teka pienu ir medumi, taip ir Vilkaviškio rajono vadovai tarsi avių banda keliolika metų sekiojo paskui vieną Seimo narį, kuris žadėjo kažkada gauti maišą pinigų ir sukurti Vilkaviškio miesto ir viso rajono gerovę. Visa laimė, kad klajoti teko ne 40 metų – apsižiūrėjome kur kas anksčiau, kad pranašas netikras, tačiau yra ir blogoji pusė – kol valdžia klajojo, pro šalį praplaukė visos galimos investicijos ir alternatyvios galimybės susikurti gerovę patiems.

I dalis. Kas ką tikėjosi apgauti?

Pagaliau į rankas pateko pluoštas dokumentų, iš kurių matyti, kaip laukėme pažadėtųjų pinigų ir naiviai kažko tikėjomės. Kokio neatsakingumo turi būti valstybės politikas, kuris žada skirti pinigų baigiantis jo kadencijai ir žinodamas, kad tuoj neturės teisės jų skirstyti? Ir kokio kvailumo turi būti vietos politikai, kurie juo tiki ir vis laukia?

Kaip atsakyme Vilkaviškio rajono savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybai rašo administracijos direktorius Vitas Gavėnas, „Dėl Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos renovacijai reikiamų investicijų buvo kreiptasi į LR Švietimo ir mokslo ministeriją el. paštu, telefonu, raštu 2016 m. lapkričio 15 ir lapkričio 28 d.“

Reikėtų priminti, kad rinkimai į Lietuvos Respublikos Seimą vyko 2016 metų spalio 9 dieną, po kurių paaiškėjo, kad iki tol valstybę valdę socialdemokratai rinkimus pralaimėjo. Vilkaviškio savivaldybės kreipimųsi datos kažkaip keistai sutampa su įvykiais valstybėje – lapkričio 15 dieną Lietuvos Respublikos Prezidentei Daliai Grybauskaitei buvo pateikta kandidato į Ministrus Pirmininkus Sauliaus Skvernelio kandidatūra, lapkričio 29-ąją patvirtintas Ministrų kabinetas, tai yra ir naujoji Švietimo ir mokslo ministrė.

Kyla visokių minčių: gal nueinanti Vyriausybė paliko pakištuką naujajai – naujokai nesusigaudys ir ant visko pasirašys? Gal ne be reikalo kalbama, kad naujai atėjusi  Vyriausybė atmetė tokių neaiškių socialdemokratų projektų net už milijardą eurų?

„Dėl politinių pasikeitimų valstybėje, ministrų kaitos, daugumos finansinių klausimų sprendimai ministerijose buvo pristabdyti…“ – rašo toliau V. Gavėnas atsakyme kontrolieriams.

Ir atsitik tu man taip – pasirodo staiga, netikėtai ir visai neplanuotai šalyje pasikeitė valdžia! Čia, žinot, kaip su tais kelininkais, kai sausio viduryje netikėtai užklumpa žiema, o jie dar nepasiruošę.

II dalis. Kaip mielės augančios statybų kainos arba kiek noriu, tiek prašau

Čia reikėtų pakalbėti apie tai, kad kartais prašydamas nerealiai daug, gali negauti iš viso. Vyriausybėje tikriausiai sėdi mokantys skaičiuoti žmonės ir jie žino, kad mokyklos remontas neturėtų kainuoti keliskart brangiau vien dėl to, kad ji stovi Vilkaviškyje.

Pirmasis investicinis projektas, kaip matyti iš administracijos direktoriaus rašto, Švietimo ir mokslo ministerijai buvo pateiktas praėjus didžiajam socialdemokratų ir Algirdo Butkevičiaus valdymo laikotarpiui, likus mažiau nei metams iki kadencijos pabaigos – 2015 metų lapkričio 5 dieną.  Prašoma suma – 580 tūkstančių eurų. Buvo prašoma sienų šiltinimui, stogo remontui, šildymo sistemai, durims ir stiklo blokeliams. Suma, manyčiau, reali. Tačiau savivaldybės suregztas projektas ir laimėtas viešasis pirkimas į šią sumą nė vienoje vietoje nepanašus: jau vos už kelių mėnesių, 2016 metų balandžio 22 dieną, dar nežinant, ar tų pinigų iš viso bus, neturint Finansavimo sutarties ar bent garantinio rašto, pasirašyta statybos darbų sutartis už daugiau nei tris su puse milijonų eurų. Suma išskirstyta etapais: I etapas – milijonas 186 tūkstančiai eurų, II etapas – 563 tūkst. Eur., III etapas – milijonas 766 tūkst. Eur.

Kaip jau žinome, ministerija 2016 metais per tris kartus paskyrė 267 tūkstančius eurų.  Nematydama bloga žadančių ženklų ir negalvodama, kaip pabaigti projektą su savivaldybės prisidėjimu ir ne tokiais dideliais nuostoliais, savivaldybės administracija 2016 metų lapkričio 25 dieną jau būsimai ministrei pateikia patikslintą investicinį projektą ir prašo jau 720 tūkstančių eurų. Paaiškinimo nėra. Kiek žinau, per tą laikotarpį ženklaus kainų pasikeitimo statybose nevyko. Juo labiau, kaip jau buvo skelbta žiniasklaidoje, kituose miestuose tokiems projektams užteko ir truputį daugiau nei 400 tūkstančių eurų… Negana to, Vilkaviškyje tuo metu „Aušros“ gimnazijos renovavimo darbai rūko kaip iš pypkės ir jų buvo atlikta už milijoną ir šimtą tūkstančių eurų. Kadangi jau 2016 metų lapkričio mėnesį buvo aiškiai ŠMM pasakyta, kad lėšų daugiau nebus, nes mokykla įtraukta ne į tęstinę, o į modernizavimo programą, visos gautos iš rangovo UAB „Verslo bitė“ sąskaitos faktūros buvo traukiamos į savivaldybės kreditorinius įsiskolinimus. Taigi, ant savivaldybės pečių gulė 830,9 tūkst. eurų įsiskolinimas už atliktus darbus. 138 tūkstančius rangovui savivaldybė jau apmokėjo kaip už švietimo įstaigų remontą, Tarybos palaiminimu tuos pinigus atimdama iš kažkieno kito, nors 2016 metų savivaldybės biudžete šie darbai nebuvo nei patvirtinti, nei suplanuoti. Dar liko 659,8 tūkstančių eurų skolos kupra savivaldybei.

Čia reikėtų prisiminti, kad į panašią balą Vilkaviškio vadovai jau buvo įbridę 2007-2008 metais, kai nueidama tuometinė socialdemokratų Vyriausybė, nematydama artėjančios ekonominės krizės ženklų, pažadėjo skirti 8 milijonus sporto centro Vilkaviškyje statybai. Kai pamatė, kad tų pinigų nėra, numetė 3 milijonus. Savivaldybės vadovai, vietoje to, kad užbaigtų ar užkonservuotų pradėtas statybas, šiuos pinigus išleido užsakydama techninį salės išplėtimo projektą, įrengė numatomų priestatų pamatus ir pristatė metalinių konstrukcijų karkasų, kurie dabar rūdija kaip paminklas jų neūkiškumui. Tačiau ši pamoka, kaip matome, nebuvo pamokanti…

III dalis. Laikas „herojų“ ištraukti į dienos šviesą

Atsakydamas kontrolieriams, kodėl sutartyje su rangovu buvo įrašyta, kad „2016 m. už atliktus darbus bus apmokama ne mažiau 720 tūkst. Eur.“, jeigu teikiant paraišką pirkimams bei pasirašant Rangos sutartį Savivaldybės administracija dar nebuvo pasirašiusi Finansavimo sutarties, V. Gavėnas rašo: „720 tūkst. Eur. buvo nurodyta todėl, kad svarstymuose ministerijose dėl finansavimo gimnazijos modernizavimui žodžiu buvo pažadėta, kad tokia suma gimnazijos remontui 2016 m. bus tikrai skirta.“ (Atkreipkite dėmesį, kad prašymas šiems pinigams buvo pateiktas Vyriausybių pasikeitimo laikotarpiu).

Tai prašome, parodykite ar bent įvardinkite mums tą gudruolį, per kurį dabar mokėsime tokias skolas. Juk, manau, reikėtų dabar paduoti jį į teismą už valstybės pareigūno žodžio nesilaikymą ir neatsakingumą. Nes kol savivaldybės vadovai laukė žadėtųjų pinigų, liko pamiršti geoterminių vandenų turtai, neįgyvendinti turizmo projektai, nepakviestas nė vienas investuotojas…

Evaldas Janulionis

Savivaldybės Tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas 

15 KOMENTARAI

  1. Kažkaip man ši istorija be pabaigos. O tai ką veikia savivaldybės kontrolierė? Kokių veiksmų ėmėsi, ar tik paklausė ir viskas? Kiek žinau, tai ji gali skirti kažkokią drausminę nuobaudą administracijos direktoriui, už tai, kad netinkamai elgėsi su savivaldybės finansais. Turbūt tokiais atvejais net iš darbo atleist būtų galima. Lauksiu tęsinio.

  2. Dabar supratau ką turėjo galvoj Plečkaitis kai sakė, kad jie visi bendrininkai. Tai dabar visi, kurie balsavo už Gavėno kaip administracijos direktoriaus ataskaitą turėtų susimesti po 50 štukyčių ir padengt tą skolą, kurią kažkas Gavėnui kaip mergai vaiką užstatė :))))

    • nebereikalo vilkanas lyginamas su cernobiliu arba rajonu kuriame, turbut vieninteliame, likusi sena tarybine sistema: viska valdo pazintys ,giminystes rysiai ir pinigai!

  3. Skaitau, ir baisu darosi kas vyksta Vilkaviškio savivaldybėje, jie vienas kitą dengia. Gavenas jau turėtų būti atleistas, kontrolės komisijos pirmininkas taip pat. Jokios atsakomybės. Ar čia Gaveno pinigai, ar Neiberkos pinigai, o gal čia kontrolės komisijos pirmininko pinigai nesuprantami dalykai vyksta Vilkaviškio savivaldybeje. Visus lauk… Lauksime tęsinio.. Ačiū Suduviui už tiesos žodį.

  4. Ačiū redakcijai , kad viešina savivaldybės savivaliavimą , kombinacijas , pinigų glemžimą . Tik mūsų naujoji valdžia nė krust . Jokių judesių , kad įvyktų priešlaikiniai rinkimai . Pritariame anksčiau komentvusiems , visus lauk , ir kuo greičiau. Jokie gavėnai neturi šansų . Neturi šansų nei meras , nei jo pavaduotojas būti perrinktais . Mes žinome , kokie jie planuotojai

  5. Pasakykite brangieji kaip juos pakeisti, kad jie taryboje turi visišką daugumą. Socdemų yra 14 plius 3 valstiečiai su jais. Patys išsirinkote. O dar dabar ir šį merą išsirinkote tiesiogiai.

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.