Namo Aktualijos

Apie žirafą ir kitas brangiai kainavusias „KNŠ“ technologijas J. Basanavičiaus aikštėje

2840
8
DALINTIS

„Metai po aikštės renovacijos: apsilaupę, nušutę, nežinia kuo apibėgę granito plytelės aplink J.  Basanavičiaus paminklą, apsamanoję trinkelės prie „gėlių“ stovų, vos vienas kitas medelis žolės plotuose. Vos vienas kitas išgyvenęs dekoratyvinis krūmelis pakraščiuose –  tokio skurdumo, kad per žolę ir medžių lapus beveik nesimato. Įdomu būtų žinoti, ar jie tokie buvo pirkti ir kiek tada už juos buvo mokėta? Pilka ir nuobodi aikštė, kurioje net trinkelių vienodų nesugebėta sudėti. Jeigu jau nėra normalių gėlynų, kodėl tada nepasodino gražių dekoratyvinių krūmų, gražesnių medelių? Ar vilkaviškiečiai neverti gražesnės aikštės, geresnio vaizdo?“ – klausia skaitytoja.

Iš tikrųjų, praėjus metams po aikštės atidarymo, džiugesio vilkaviškiečių lūpose girdėti mažai – miestiečiai, matyt, tikėjosi kitokio estetinio vaizdo, o dabar, panašu, kad dar ir pradeda lįsti atmestinai atlikti darbai. Redakcija padarė keletą nuotraukų aikštėje, kurias pateikiame ir skaitytojams.

Iš tikrųjų, labiausiai visiems rūpi J. Basanavičiaus paminklo aplinka. Pernai, kai plokštės aplink patriarcho paminklą buvo tepamos kažkokiu gruntu, sulaukėme taip pat pasipiktinusių skaitytojų atsiliepimų: „Nuo kada reikia dažyti granitą? Kokia tai technologija ir kiek ji laikys?“ – klausė skaitytojai.

Šiemet, pamatę apsilaupiusias plokštes ir nuvarvėjusį kažkokį skystį ant granito plokščių, klausiame Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos specialistų – kokia technologija buvo apdorotos granito plokštės apie J. Basanavičiaus paminklą, ar yra garantinis laikotarpis šiems darbams?

Savivaldybės Investicijų, strateginio planavimo ir vietinio ūkio skyrius atsakė:

„J. Basanavičiaus paminklo postamentui naudotos pjauto granito plokštės iš tamsiai pilko deginto granito. Pagal medžiagos eksploatacinių savybių deklaraciją, medžiagai taikomas darnusis standartas LST-EN 1341:2012. Granito plokštės buvo apdorotos laikantis techninėje specifikacijoje nurodytų reikalavimų. Darbai priimti techninio prižiūrėtojo“.  (Kiek pamename, plokštės buvo suklotos ne šio projekto metu, o kur kas anksčiau, tačiau, kaip sakoma, „Žiraf bolšoi, jiemu vidnei“ – žirafa didelė, jai geriau matyti – red. pastaba).

Skaitome toliau specialistų atsiųstą atsakymą: „Užbaigtiems darbams garantinis laikotarpis yra taikomas vadovaujantis Civilinio kodekso 6.698 straipsnio 1 dalimi, kurioje nurodoma, kad rangovas, projektuotojas, statinio projekto ekspertizės rangovas ar statybos techninis prižiūrėtojas atsako už objekto sugriuvimą ar defektus, jeigu objektas sugriuvo ar defektai buvo nustatyti per penkerius metus, dešimt metų – esant paslėptų statinio elementų (konstrukcijų, vamzdynų ir kt.), dvidešimt metų – esant tyčia paslėptų defektų.

Šių metų rugpjūčio mėnesį buvo pastebėti ir užfiksuoti defektai, susiję su J. Basanavičiaus aikštėje panaudotomis granito plokštėmis, ir buvo išsiųstas raštas rangovui UAB „Urbasta“ su įpareigojimu defektus ištaisyti iki 2017 m. spalio 16 d.“

Kas nors supratote, ko klausėme ir ką atsakė? Jie kalba apie panaudotas plokštes ir niekas nekalba, kokiu „brudu“ buvo jos nuteptos. Tikriausiai nereikėtų nustebti, kad sąmatoje buvo įrašyta, jog postamente paklotos naujos granito plokštės, kurios mums kainavo dešimtis tūkstančių eurų. Puiku jaustis protingu, surašyti įvairius kodus, standartus, specifikacijas ir t.t. Kaip tas seniukas, prieš studentus norėjęs pasirodyti protingas : „KNŠ“ (kumelė nori šikt). Tačiau po jokiais kodais ir įmantriom frazėm nekokybiškai atliktų darbų nepaslėpsi.

Visada, tiriant tokius atvejus, norisi paklausti, ar Vilkaviškyje veikia kokia nors kontrolieriaus tarnyba? Skandalai po skandalų – pirkimai atlikti pažeidžiant įstatymus, kainos nepagrįstos, po darbų pridavimo iš karto išlenda brokas ir t.t. Ar matėme kur nors viešą pranešimą, kad nustatyti kokie nors pažeidimai ar kažkas įspėtas? Juk savivaldybė vietos laikraščiui moka nemenkus pinigus už savo veiklos ataskaitą – ar vien dėl to, kad meras įsidėtų savo juokingai atrodančią nuotrauką? Nors vitaminas C prieš žiemą irgi gerai, bet reikia nors šiek tiek turėti supratimo…

Tačiau grįžkime dar prie aikštės, pasižvalgykime po žalumynus, kurių likę, reikia pripažinti, taip pat ne per daugiausiai. Todėl tų pačių savivaldybės specialistų klausėme dar vieno klausimo – kiek aikštėje buvo pasodinta medelių ir dekoratyvinių krūmų bei kiek jie kainavo?

„Vykdant J. Basanavičiaus aikštės rekonstravimo darbus buvo pasodinta:

Paprastoji liepa (Tiliax europaea) „Euchlora“ – 13 vnt. Vieneto kaina –  16,928 Eur be PVM arba 20,5 Eur su PVM.“

Savivaldybės specialistų viešuosiuose pirkimuose jau išbandytu metodu panašių pirkinių paieškoję internete, radome po 15 eurų galutinę kainą. +5 eurai. Kas galėtų paneigti, kad perkant tokia kaina, kokie 4-5 papildomi augalėliai nenukeliavo į kieno nors asmeninį sklypą?

Žiūrime kitus augalus:

Klevas paprastasis „Globosum“ – 4 vnt. Vieneto kaina –  21,16 Eur be PVM. Arba 25,6 eurų su PVM. Mes radome 2 metrų aukščio sodinukus po 15 eurų. Į Lenkiją nesidairėme, ten tikriausiai galima nupirkti mažiau nei už 10 eurų, tačiau norime atkreipti dėmesį, kad įprastai, perkant brangesnius augalus, jie būna pasodinti vazonuose, kad būtų didesnė garantija prigijimui, tačiau pasidairius po aikštę, panašu, kad prigijimo procentas buvo nedidelis, nes medelių – vos vienas kitas.

Ten, kur radome nusususius, iš žolės vos kelias šakeles išleidusius krūmelius, o daugelyje vietų tik duobeles – turėtų būti ožekšniai „Euonymus Fortumei  Golden Prince“ , jų pasodinta 24 vnt. Vieneto kaina –  5,835 Eur be PVM (virš 7 eurų su PVM). Pavadinimus palikome tokius, kokius atsiuntė savivaldybės specialistai, klaidų netaisėme, internete radome ir po 2 eurus, brangiausiai buvo po 4,50 Eur, tačiau perkant didesnį kiekį, tikriausiai būtų dar pigiau.

Kaip sakydavo komunistinę santvarką pergyvenę mūsų senoliai: viskas liaudžiai, viskas tautai… Tačiau panašu, kad ne visiems patinka būti kvailiais laikomais.

Virginija Samuolienė

Lauros Čižauskienės nuotraukos

Susiję straipsniai: http://suduvis.lt/2016/07/14/pas-abraoma-belaukiant-arba-batu-tepalas-plikei/

8 KOMENTARAI

  1. Kiek tų medelių pasodyta neskaičiavau, bet trinkeles sudėjo tai tikrai kap durniems – bele kokias. Nors būtų biskį parūšiavę, nedėję tų šviesių tarp tamsių, dabar matyt koks pakas pasitaikė, tokį suklojo.

  2. Liūdna,liūdna, skaityti tokį straipsnį, bet deja, ten suklota visa teisybė, pagrįsta skaudžiais faktais. Taip ir norisi paklausti, o ką veikia savivaldybės kontrolieriai, negi jie garsiąja aikšte nevaikšto, o gal paprasčiausiai nesivargina ir darbu neapsikrauna, nes dar valdžia supyks, kad nosį kiša kur nereikia.

    • O kontrolierės tikrina tarybos narių kanceliarines išlaidas, ar kartais kuris nors nesudaręs su bankais sutarties dėl žinučių atsiuntimo į mobilųjį telefoną. Nes už tai kelis centus gali permokėti savivaldybė – štai kur patikrinimas. O aikštė ar kiti darbai yra tik juokas.

  3. Marijampolėj europiniai remontai pradėjo byrėt po 5 metų, nors garantinį laikotarpį atlaikė, o čia padarė vieną vienintelį projektą ir tas pat jau po metų tragiškai atrodo. Tai gal ne tik už augalėlius trečdaliu brangiau mokėta, bet už viską. O kur dingo tas perviršis?

  4. Taip,labai liudnai,niuriai atrodanti aikste,net ir geles pasodintos beveik juodos,o grazias vazas padejo prie garsiosios maximos ,manau jos labiau tiktu salia Basanaviciaus,bet valdininkai labiau myli maxima,o gaila.

  5. Fontano jau tik puse purkstuvu veikia 😀 Normaliai, kaip vieniems metams. Normalus ir pinigai bus “nusede” kazkieno kisenese, nes kaip matosi ir masinas pasikeicia i naujus Lexus visureigius po tokiu darbu suorganizavimo(dar + Ausros gimnazijos reovacija)!

  6. O kas atsakys. Jūs visi piktinates, kad yra taip padaryta, bet atsakomybę neša tai savivaldybė. žiūrėsime toliau, kas atsakys, o gal nėra kaltu. Juk Vilkaviski valdo socdemai. Tai jau tampa keiksmažodžių.

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.