Namo Aktualijos

Apie inžinierių su partijos diplomu arba kaip lojalūs partiečiai visada gauna darbą

4393
3
DALINTIS
Kalvarijos savivaldybės kultūros centro nuotraukoje: Vasario 16-ąją gėles prie Nepriklausomybės paminklo neša gamybos inžinierius A. Lukoševičius, meras Vincas Plikaitis, UAB „Kalvarijos komunalininkas“ direktoriaus pavaduotojas Vitas Rusevičius

Vieša paslaptis, kad savivaldybėms priklausančios įmonės dažnai tampa valdančiosios partijos narių ar giminaičių įdarbinimo vieta. Ir tam nereikia nei atitinkamo išsilavinimo, nei išmanymo. Ir, kaip bebūtų keista, neatsiranda nė vienos institucijos, kuri čia įžvelgtų politinius susitarimus ar net palaikančiojo tarybos nario balso nupirkimą už darbo vietos sukūrimą.

Nors ekonomistai ragina savivaldybes atsisakyti savivaldybėms pavaldžių įmonių, kurios dažnai tvarkosi neefektyviai ir dėl to kyla aptarnavimo mokesčiai gyventojams, o verslas galėtų tokias funkcijas atlikti su mažesniu kiekiu darbuotojų ir mažesniu administraciniu aparatu, tačiau savivaldybių vadovams tai nė motais. Nors gyventojų mažose savivaldybėse ženkliai mažėja, juos aptarnaujančios įmonės pučiasi kaip ant mielių. Aišku, ir kainuoja mokesčių mokėtojams vis daugiau.

Štai UAB „Kalvarijos komunalininkas“ dirba net 13 administracijos darbuotojų ir 31 darbininkas/specialistas. Specialistų čia tarsi didžiulėje statybų įmonėje: 7 santechnikai, 5 statybininkai, 2 vairuotojai, 4 traktorininkai, 3 valymo įrenginių operatoriai, 3 siurblių įrengimų mašinistai, 1 maisto produktų kontrolierius, 2 kasininkės-kontrolierės, 5 buhalterės, du inžinieriai ir dar būrys kitų darbuotojų.

Mintis pasidomėti Kalvarijos komunalininkais redakcijai kilo atsitiktinai, pamačius, kad vienas ir tas pats asmuo vienu metu dirba ir savivaldybėje vairuotoju, ir komunaliniame traktorininku. UAB „Kalvarijos komunalininkas“ direktoriaus Vytenio Micutos teigimu, šis žmogus pas juos dirbo labai trumpą laiką, liko tik jo pavardė įmonės darbuotojų sąrašuose internete. Gal ir taip, tačiau pasidomėjome ir kita veikla. Tiesa, kol mes skambinėjomės, kažkas direktoriui davė nurodymą neteikti informacijos.

Direktorius sako, kad, be vandentiekio ir nuotekų tinklų priežiūros bei turgaus administravimo, jiems dar priskiriami ir statybų darbai. Tad klausiame – ką statot?

V.M.: Nestatom, mes tik remontus atliekam, kur reikia.

Pačiame Kalvarijos mieste veikia dar ir Kalvarijos seniūnija, kuri taip pat rūpinasi miesto tvarkymu, tad kaip su seniūnija pasiskirstote darbus? – klausiame direktoriaus.

V.M.: Ko seniūnai paprašo, ką galim, tą dirbam. Ką leidžia mūsų galimybės.

Darbuotojų sąraše randame ir maisto produktų kontrolierių. Tokias funkcijas, kiek žinome, mūsų valstybėje vykdo Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.  Tad ir vėl direktoriaus klausiame – ar tai ne Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos darbai?

V.M.: Panašu.

Direktoriaus atsakymai tokie lakoniški, matyt, todėl, kad, kaip minėjome: „Nelabai mes galim teikti, va tik ką mums aiškino šitą daiktą,“ – išaiškino direktorius, nekonkretizuodamas, nei kas, nei ką jam aiškino, kad iš Kalvarijos gyventojų surenkamų lėšų gyvenanti įmonė negali viešai atskleisti savo veiklos.

Tačiau UAB „Kalvarijos komunalininkas“ yra ir kitų įdomias įsidarbinimo istorijas turinčių darbuotojų. Beveik prieš porą metų buvome rašę, kad vykstant valdžios perversmui – Darbo partijos atstovus naujai susiformavusioje Kalvarijos savivaldybės tarybos valdančioje daugumoje keičiant Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio atstovais – tuometinis Darbo partijos atstovas, savivaldybės įmonės UAB „Kalvarijos komunalininkas“ turgaus administratorius Algis Lukoševičius per pertraukėlę prie mero pribėgęs klusniai atsiklausė: „Ar meras nieko prieš, jeigu jis nedalyvaus balsavime, kaip jam reikėtų elgtis?..“ Tuomet meras V. Plikaitis pademonstravo savo demokratiškumą ir leido rinktis pačiam.

A. Lukoševičius atsiklausia mero V. Plikaičio

Meras už lojalumą ir palaikymą A. Lukoševičiaus neatstūmė – įdarbino Kalvarijos komunaliniame ūkyje gamybos inžinieriumi. Nuo šiol A. Lukoševičius renginiuose žygiuoja jau ne su Darbo partija, o su Tvarkos ir teisingumo ir  jau stovi mero dešinėje.

A.Lukoševičius VRK deklaruoja, jog Kapsuko tarybiniame ūkyje technikume kažkada įgijo agronomo profesiją. Tad ką gamina inžinierius eksagronomas?

Jūsų įmonėje yra gamybos inžinierius, gal kažką gaminate?

V.M. : Žiūrint, kaip jūs suprantat gamybos inžinieriaus veiklą. Gamybos inžinierius tai kolūky buvo inžinierius.

Tai pas jus  jis irgi – tiesiog inžinierius?

V.M. : Na, jis pavadintas gamybos inžinieriumi, bet atlieka inžinieriaus funkcijas.

Kaip sakoma, mersas – ir Afrikoj mersas. Tad inžinierius ne tik kolūky, bet ir komunaliniame – inžinierius, ypač jei su partijos diplomu.

Beje, pats V. Micuta pagal išsilavinimą irgi tam tikra prasme inžinierius – zooinžinierius, ir jam tai netrukdo vadovauti komunaliniam ūkiui.

Juozas Švedas

„Nei juodinu, nei dergiu – pasakoju, kaip yra iš tiesų,“ – sako Kalvarijos savivaldybės tarybos narys Juozas Švedas, dar neseniai buvęs šios įmonės darbuotojas, kuris apie UAB „Kalvarijos komunalininkas“ papasakojo kiek daugiau.

„Prieš tai buvo daugiabučius namus administruojanti įmonė UAB „Kalkomas“. Ji buvo grynai politizuota įmonė. Pasikeitus valdančiajai daugumai – iškart būdavo keičiamas direktorius. Ir tai prasidėjo dar prieš keliolika metų, dabartiniam merui V. Plikaičiui esant  dar vicemeru, po to meru. Jeigu jis daugumoje – iškart būdavo jo partiečiai (Tvarkos ir teisingumo partijos – red. pastaba) skiriami įmonės direktoriais: Zurab Sopromadzė, paskui Vilija Babeckienė ir paskutiniuoju metu vietoj manęs  buvo įdarbintas Jonas Leonavičius. Ten buvo politinė kėdė. Man dirbant – laikinai einant direktoriaus pareigas – praeitą kadenciją, kai meras ir dauguma buvo Tėvynės sąjungos atstovai, visą laiką buvo reikalaujama visokiausių nesąmoningų ataskaitų, kadangi ta įmonė buvo ne savivaldybės įmonė, nepavaldi, bet buvo tiesiog šantažuojama, nes reikėjo pakeisti naują žmogų. Buvo net tokių kalbų, ką man patvirtino ir savivaldybės kontrolierius, kad komunaliniui buvo siūloma už 15 tūkst. eurų samdyti auditorę, kad sudirbtų mane. Kai po rinkimų pasikeitė valdžia, žinojau, kad jau nepadirbsiu, nes šantažavo komunalinio direktorių, kad mane atleis. Todėl aš savo prašymu išėjau į priešlaikinę pensiją. Nes supratau, kad toliau taip dirbti negalėsiu.

UAB „Kalkomas“ buvo prijungta prie UAB „Kalvarijos komunalininkas“ kartu su visais darbuotojais. Liko ir buhalterė, „Kalkomo“ direktorius tapo pavaduotoju komunaliniam, tą patį atlyginimą  gauna ir viskas.

Prieš rinkimus dabartinis meras buvo visiems pasiskelbęs, kad įmonę likviduos  ir žmonėms už administravimą nereikės mokėti jokių mokesčių. Galiausiai tą įmonę sujungė su komunaliniu ir ten pasiskyrė savo žmones. Direktoriaus pavaduotoju tapo mero bendrapartietis tarybos narys Vitas Rusevičius. Atlyginimai išliko tie patys, mokesčiai gyventojams nepasikeitė, nors žadėjo, kad kai bus sujungtos įmonės, administravimo mokestis bus mažinamas radikaliai. Nieko nebuvo padaryta. Buvo atleistas ir komunalinio direktorius, vietoj jo įdarbino dabartinės daugumos atstovą, visiškai neišmanantį apie tą darbą, Vytenį Micutą, kuris yra gavęs skundų iš gyventojų įvairiausiomis temomis. Turgaus administratoriumi įdarbino kitą valdančiosios daugumos atstovą iš Jungėnų, kaimo bendruomenės pirmininką, kuris turi savo verslą, o turguje pasirodo tik retomis darbo dienomis; žmonės net klausia, už ką jis gauna atlyginimą?

O komunaliniam dabar, kai savivaldybės firma iš Vilniaus ruošė strateginį planą, tai pasakė, kad komunaliniame nėra su kuo kalbėti, nes suprantančių apie tą darbą žmonių beveik nėra, tik vienintelė buhalterė likusi, kuri supranta tuos reikalus. Ne vienas valdžios atstovų giminaitis įdarbintas. Nepotizmas pačioje aukščiausioje formoje.

Kalvarijoje nemylimi išsilavinę žmonės. Aplink įdarbinti vidurinį arba mokslų visai nebaigę žmonės, arba partiečiai,“ – teigė J. Švedas.

Laura Čižauskienė

Susiję straipsniai: http://suduvis.lt/2016/04/28/kalvarijoje-valdzios-pasikeitimai/

3 KOMENTARAI

  1. Gerb. žurnalistai, protingi ir įžvalgūs jūsų straipsniai apie situaciją Kalvarijoje ir neraštingus jos politikus, bet, deja, jie daugumos rinkėjų sąmonei nesuprantami. Čia kaip toje dainoje: ,,Nieks kits čia nekalts, mergužėle tu pati…“. Kitaip sakant, kokie rinkėjai, tokia ir valdžia. Turi, ko yra patys verti ir kiek supranta. Kai šie nebevadovaus, vadovaus kiti tokie patys, kaip kad vadovavo ir anksčiau ( tik jiems atrodo, kad jie buvo raštingesni) . Neliko šiame dievo pamirštame užkampyje raštingų, kurie veržtųsi į valdžią.Tokių maža ir tie patys mato savivaldybę esant beviltiška. Tad joje tik gyvena, bet savęs su ja netapatina.

  2. Ačiū Dievui, kad jie tarp tų partiečių dar turi draugų, bičiulių ir prietelių, kuriuos gali pasodinti į visas laisvas kėdes, nes priešingai jos būtų laisvos. Ir dar džiugina, kad ypač merginos tose kėdėse laaaabai gražios. Kai komunalinio kasoje išvysti sėdintį gražiausiais apdarais modeliuką, tai net sienų ir ūkio skurdą pamiršti.

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.