Namo Naujienos

Kada nušalimas tampa pavojingas

902
1
DALINTIS

Žiema galanda nagus: užplūdus šalčio bangai sveikatos specialistai įspėja apie nušalimo pavojų. Labai sušalti galima ne tik per speigą: jei pučia stiprus vėjas, pakanka ir vidutinio stiprumo šalčio.

Pirmieji nušalimo simptomai

Nušalimus sukelia nepakankamas šilumos kiekis organizme. Dažniausiai nušąla blogai nuo šalčio apsaugotos kūno vietos: veidas, ausys, nosis, rankos, kojos, ypač suspaustos netinkamos avalynės. Nušalimams įtakos turi ne tik prasta apranga, bet ir nusilpęs organizmas, vitaminų stoka, netinkamas maitinimasis, alkoholio vartojimas, venų ligos, cukrinis diabetas.

Specialistai atkreipia dėmesį, kad labai svarbu laiku atpažinti nušalimą.

„Yra keli nušalimus išduodantys simptomai: nušalusių vietų dilgčiojimas ir atsiradę odos pokyčiai, tokie kaip pabalimas ar dėmės“, – įspėjo farmacininkas D.Viederis.

Pasak jo, pamačius tokius požymius svarbu imtis priemonių ir palengva atstatyti temperatūrą.

Visų pirma nušalusias vietas reikėtų labai švelniai šildyti, pavyzdžiui, delnus pakiškite po pažastimis. Jei nušalote veidą, jį galite šildyti šiltais delnais.

„Taip pat vertėtų pašalinti galinčius veržti daiktus, tokius kaip pirštines, batus, žiedus ar laikrodžius. Esant galimybei galūnes panardinkite į šiltą vandenį, kurio temperatūra turėtų būti ne didesnė nei 40 laipsnių“, – pastebėjo specialistas.

Gali prireikti gydytojo

Jei nušalimai lengvi, neskubant atstatykite normalią temperatūra – užtenka odos paraudimą mažinančių išorinių priemonių. Susidūrus su sunkesniais atvejais, kuriuos lydi skausmas, nedvejojant kreipkitės į gydytojus.

Paciento skausmui palengvinti galima skirti analgetikus. Ilgalaikis šalčio poveikis gali būti ir labai rimtas. Nušalusioje vietoje paprastai matyti odos paraudimas. O vėliau kraujagyslės siaurėja, todėl blogėja audinių mityba ir matomi pabalusios odos plotai.

Galima jausti skausmą, sustingimą, vėliau skausmas išnyksta ir audiniai apmiršta. Oda tampa balta arba žalsvai – gelsva atrodo lyg vaškuota ir neįprastai kieta. Tokiu atveju būtina kreiptis į specialistus.

Pajutus nušalimą svarbu tinkamai suteikti pagalbą ir nepakenkti sau dar labiau.

„Jei nušalote rankas, kojas ar veidą jokių būdų netrinkite pažeistų vietų. Tokiu būdu jas tik dar labiau pažeisite. Venkite nušalimus laikyti ir labai arti šilumos šaltinių, tokių kaip radiatorius ar krosnis“, – teigia farmacininkas.

Nuo nušalusių vietų taip pat patariama nuimti drabužius, jas apvynioti minkšta marle ar vilnoniu audeklu ar vata, reikėtų atsigerti šiltų, bet ne karštų skysčių.

Kaip tinkamai pasiruošti speigui 

Pasirinkite tinkamą aprangą ir avalynę. Suaugusieji ir vaikai turėtų mūvėti ausis dengiančią kepurę, ryšėti vilnonį šaliką, kuriuo galėtų pridengti burną ir smakrą. Geriau šildo kumštinės pirštinės, dvi poros kojinių (medvilninės ir vilnonės) ir keli sluoksniai platesnių drabužių. Tinkamiausi – iš vilnos, šilko.

Atviras kūno vietas patepkite riebesniais kremais, o esant dideliems šalčiams ir stipriam vėjui, rinkitės tepalus, kurių sudėtyje būtų kuo mažiau vandens.

1 komentaras

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.