Namo Aktualijos

Vaikų ir jaunimo vasaros atostogų pasirinkimai: stovyklos, darbas ar gatvių „šlifavimas“?

710
0
DALINTIS

Nors mokslo metai šįmet buvo pailginti, tačiau tėvai iš anksto suko galvas, kaip vasaros atostogas turėtų praleisti jų vaikas.

Galbūt atėjo laikas išbandyti stovyklą? Lietuvos statistikos departamento duomenimis, vaikų vasaros stovyklų skaičius per penkerius metus šoktelėjo nuo 733 iki 1171. Tėvai neabejotinai pritaria, kad stovyklos vaikams yra naudingos, nes tai puiki galimybė smagiai ir prasmingai praleisti vasaros atostogas ir į naujus mokslo metus grįžti įspūdžių kupinu bagažu. Pasižvalgius internetinėse platybėse, siūlomų stovyklų ne tik vaikams nuo 3 metų, bet ir jaunimui bei suaugusiems yra tiek, kad išsirinkti tikrai sunku. Pirmiausia, matyt, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad stovyklos programa atitiktų jūsų arba jūsų vaiko amžių, poreikius ir lūkesčius, bei į stovyklos trukmę.

Tačiau vienas iš svarbiausių galvos skausmų – stovyklų kainos, kurios dažnai tėvams tiesiog neįkandamos. Deja, finansiškai paremti vaikų poilsį išgali toli gražu ne visos savivaldybės, todėl privačios stovyklos kasmet „gudrauja“ ir siūlo poilsį ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

Vietoj stovyklų jaunimas renkasi darbą

Dauguma paauglių šiuo metu jau pradeda domėtis ne vasaros stovyklomis, bet darbo paieškomis. Jaunimui siūlomas darbas Lietuvos pajūryje žavi kur kas labiau nei siūlomos poilsio stovyklos. Vilkaviškyje gyvenanti septyniolikmetė Giedrė pasakoja, kad darbą Lietuvos kurortuose – Palangoje, Šventojoje, Klaipėdoje – surasti nėra sudėtinga. „Mano draugės praeitą vasarą dirbo Palangoje. Vienos kavinėse – plovė indus, o kitos – prekybos centruose. Laisvas dienas galima praleisti prie jūros, todėl tuo pačiu metu ir atostogauji. Apie stovyklą šiais metais net negalvojau, kadangi noriu užsidirbti, o ne išleisti 500 eurų už savaitės stovyklą. Dirbti, užsidirbti, atsiskirti nuo tėvų keliems mėnesiams, o laisvu laiku pasivaikščioti pajūriu – tai pati tikriausia gyvenimo stovykla,“ – pasakoja savo draugių pavyzdžiu sekti ketinanti Giedrė. Mergina neabejoja, kad atsiskyrimas nuo tėvų vasaros metu ir darbas kiekvieną jauną žmogų savaime įpareigoja išmokti atsakomybės, savarankiškumo ir kitų naudingų dalykų – netgi taupymo.

Pasak Giedrės, jei ir norėtų vykti į kokią nors jai įdomią vasaros stovyklą, deja, tokių galimybių neturėtų – jos tėvai tiek pinigų skirti tiesiog negalėtų, nes šeimoje – trys vaikai. „Suprantu, jeigu stovyklos būtų nemokamos, tačiau dabar daugelis šeimų už jas galėtų mokėti tik simbolinį mokestį. Kainos labai didelės ir jos kiekvienais metais tik kyla. Mokyklos ar jaunimo centrai dažniausiai organizuoja tik vienos dienos stovyklas, todėl didelės laimės viena diena man tikrai nesuteiktų,“ – savo aiškią poziciją apie vasaros stovyklas turi jauna mergina.

Kai kurių stovyklų kainos – kosminės

Kasmet į vasaros stovyklas vykstančių vaikų nemažėja, todėl kai kurie tėvai iš anksto žino – šiais metais vaikas ir vėl važiuos, pavyzdžiui, į skautų, karines, kūrybines ar sporto stovyklas. Pasirinkti iš visų siūlomų stovyklų, deja, nėra taip paprasta, kaip galėtų atrodyti, kadangi ir kainų skirtumas tarp pačių paprasčiausių ir „ypatingų“ – akivaizdus. ES lėšomis ir šiais metais bus remiamos vaikų vasaros stovyklos – tam šįmet skirta 100 tūkstančių eurų daugiau nei pernai – 400 083 eurų Europos Sąjungos (ES) fondų lėšų. Dienos stovyklose tėvai dažniausiai moka nuo 10 ar 20-ies eurų, tačiau ilgesnis stovyklavimas gali siekti net 500 eurų ir daugiau.

Prisiminkime, kaip prieš keletą metų rašytame straipsnyje apie vaikų vasaros stovyklas ir jų kainas stebėjomės, kaip už stovyklą galima mokėti iki 1000 litų. Tačiau tuomet kainos dar tikrai „nesikandžiojo“, mat už septynių dienų skautų stovyklą jaunimas mokėjo vos 50 litų, o prie šios sumos pridėjus nuvažiavimo bei maitinimo išlaidas, vienas asmuo galėjo „išsisukti“, kišenėje turėdamas 190 litų. Choro stovykla tuomet atsiėjo apie 300 litų.

Šiandien prie įvardintų skaičių, matyt, reikėtų pridėti žodį „eurai“, tačiau net ir tuomet, greičiausiai, nepasieksime tų kainų, už kurias siūloma stovyklauti. Kainos, pasak ekspertų, auga kasmet, o apie nemokamas stovyklas ar užsiėmimus kai kurie žmonės sakosi nėra girdėję, nes informacijos sklaida kartais tiesiog per maža.

Nepaisant to, siūlomų užsiėmimų tiek Vilkaviškio rajone, tiek Marijampolėje išties gausu, todėl kartais iniciatyviems reikia būti patiems – juk informacija internete prieinama kiekvienam.

Yra ir nemokamų užsiėmimų

Jau yra paskirstytos lėšos vaikų socializacijos programoms, kurios skelbiamos Vilkaviškio rajono savivaldybės internetiniame puslapyje. Tačiau prie minėtame puslapyje nurodytų programų nurodytos sumos – tik dalis skiriamų „valdiškų“ lėšų, kita dalis – rėmėjų ir pačių organizacijų.

Marijampolės savivaldybės puslapyje galima rasti aktualios informacijos apie vaikų vasaros užimtumo pasirinkimo galimybes. Vaikams ir jaunimui pasirinkimo išties daug: užsiėmimus siūlo ne tik Marijampolės moksleivių kūrybos centras, bet ir žaidimų ir sporto mokykla, futbolo centras, viešosios bibliotekos ar meno mokykla. Šią vasarą moksleiviai mokysis groti, improvizuoti, susipažins su skautavimo pagrindais ar liaudies žaidimais lauke ir kt. Visi užsiėmimai yra nemokami – į užsiėmimus reikalinga tik registruotis.

Jau yra paskelbtas Marijampolės savivaldybės sąrašas vaikų, kuriems skiriamas dalinis savivaldybės biudžeto lėšomis finansuojamas 2018 m. vaikų vasaros poilsis VšĮ „Gintaro poilsiavietė“ Jurgežeriuose.

Pasak Marijampolės moksleivių centre dirbančios Vitos Zurzaitės, organizuojamų stovyklų tikrai daug. Viena tokių – liepos 14-22 dienomis organizuojama tautinė skautų stovykla, kurioje, pasak Vitos, dalyvaus beveik 3000 Lietuvos ir užsienio skautų.

Vilkaviškyje užsiėmimų vaikams bei jaunimui taip pat netrūksta. Šiuo metu Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centre jau vyksta tradicinė stovykla „Draugystė“, kuri prasidėjo birželio 4 d. ir baigsis birželio 15 dieną. Stovyklautojai – 5-11 metų vaikai, kurie čia savo dieną praleidžia nuo 9 iki 16 val. Kybartų parapijos jaunimo centras taip pat jau ruošiasi choro vaikų ir jaunimo stovyklą, kuri vyks liepos 1-8 dienomis.

Taigi, kartais visai nebūtina registruotis į populiarias komercines stovyklas – užtenka pasidomėti nemokamų stovyklų ar užsiėmimų sąrašu. Klausiame skaitytojų: ar domitės galimybėmis vaikus išleisti į vasaros poilsio stovyklas ir kokio pobūdžio stovyklas renkatės jūs ir jūsų vaikai?

Kristina Radzevičienė

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.