Namo Naujienos

Rugsėjo mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

609
1
DALINTIS

Saulėta, šilta ir sausa vasara vis neužleidžia vietos rudenėliui. Šiltos rugsėjo mėnesio dienos ir nešaltos naktys vis brandina šiųmetį derlių. O jis šiemet gan neblogas. Reikia pastebėti, kad viskas užaugo, subrendo ir prinoko keletu savaičių anksčiau nei įprastai.

Šiemet soduose gausiai derėjo trešnės, slyvos, obelys, kriaušės, avietės ir kt. Daržuose ir šiltnamiuose  neblogą derlių davė agurkai, pomidorai, burokėliai, svogūnai, kopūstai ir kt. Tik bulvių derlius dėl sausringų vasaros orų gan nevienodas.

Jaunesniuose soduose dažnos obelys neatlaikė obuolių svorio. To pasekmė – išlūžę šakos. Tad, kol nevėlu, šakas pririškite prie stovų ar paremkite kuolais. Dalį obuolių nuskinkite.

Šį rudenį pilnais pajėgumais dirba sulčių spaudyklos, greitai ir nebrangiai iš vaisių ir uogų gaminančios nuostabų produktą – sultis. Pasinaudokite jų paslaugomis.

PASTEBĖJIMAS: iš dviejų maišų obuolių galima prispausti apie 40 litrų sulčių, priklausomai nuo obuolių rūšies. Kadangi sodai linkę pramečiuoti, tad, pagal galimybes, sulčių atsargų pasiruoškite daugiau.

PRIMINIMAS: Vaisių ir uogų sultys, pagamintos iš nuosavo sodo vaisių, yra ekologiškos ir išsaugo daugiau vitaminų.

Darbai sode ir sodyboje

Iki rugsėjo mėnesio vidurio braškyne baigiami braškių sodinimo darbai. Sode baigiamos genėti vyšnios, slyvos, abrikosai, vynmedžiai. Retinami serbentų ir agrastų krūmai, išpjaunant senas, apkerpėjusias šakeles.

Rugsėjo mėnesio pabaigoje pradėkite skinti vėlyvų veislių obuolius ir kriaušes. Vaisius dėkite į paruoštas dėžutes ne daugiau dviem eilėm į viršų, kad reikalui esant, galėtumėte lengvai juos perrinkti. Išrūšiuotas dėžutes su vaisiais atsargiai sudėkite į rūsius ar kitas vėsesnes patalpas.

Jei nusprendėte šį rudenį sodinti naujus vaismedžius, iš anksto jiems paruoškite vietą ir iškaskite duobes. Obelims ir kriaušėms – 0,8 pločio ir 0,5 gylio. Vaiskrūmiams – perpus mažesnės.

Sode ir sodyboje nuolatos palaikykite švarą. Sugrėbkite lapus, iš pomedžių surinkite krituolius ir supuvusius vaisius. Iš vandens telkinio išsemkite priemaišas, šiukšles. Visas organines atliekas kompostuokite.

Šį mėnesį pasistenkite užbaigti lauko statybos ar remonto darbus. Suremontuokite, perdažykite ar impregnuokite vartus, vartelius, tvoras ir jų elementus. Sutepkite vyrius. Sutvarkykite privažiavimo kelius ir takus.

Sėkmės

Susiedo komanda

1 komentaras

  1. Rugsėjis tai mano mėgstamiausias metų laikas. Tai metas kada galiu mėgautis savo mėgstamiausiais vaisiais ir daržovėmis. Stengiuosi sveikai maitintis todėl pas mane sode didelis daržas, kuriame auginu savo mėgstamiausias daržoves. Kais sakoma žmogus yra tai ką jis valgo. Pritariu šiam posakiui visu šimtu procentų.

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.