Namo Kultūra

Zanavykų muziejuje atidaryta karpinių paroda

378
0
DALINTIS

Jau tradicija tampa Advento metu surengti Vilkaviškio kūrybinės grupės „Sėjinis“ kapinių parodą. Ne išimtis ir šie metai. Gruodžio 3 d., Adventinės popietės metu, buvo atidaryta paroda „Mintijimas. Ta pati tema.“

Kūrybinė grupė „Sėjinis“ – Vilkaviškio rajono popieriaus karpinių meistrus jungianti, regiono tautodailę įvairiuose renginiuose reprezentuojanti grupė. Trumputis pavadinimas „Sėjinis“ slepia gilią prasmę, mat jis simbolizuoja ne tik ankstesniais laikais vartotą birželio mėnesio vardą ar pavasarinę sėją, bet ir popieriaus karpymo meno sėją, keliaujančią iš Gižų po Lietuvą, po užsienio šalis. Per paskutiniuosius penkerius grupės gyvavimo metus surengta virš 30 parodų įvairiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose, dalyvauta įvairiuose renginiuose, kupolinėse, jomarkuose, seminaruose, konferencijose, simpoziumuose. „Sėjinis“ pelnytai didžiuojasi jau tradicine birželine paroda Marijampolės kultūros centre, tarptautinėmis parodomis „Karpinių kalėdos“ Vilniuje, „Popieriaus karpiniai. Tradicija ir šiuolaikiškumas“ Molodečne (Baltarusija), „Tradiciniai karpiniai interjere“ Punske (Lenkija), dalyvavimu Estijos lietuvių bendruomenės gegužinėje etnografijos muziejuje po atviru dangumi (Eesti Vabaõhumuuseum), parodomis LR Seime, grupės narių pasiekimais, apdovanojimais. 

„Sėjinio“ tikslai: siekiant pažinti ir išsaugoti mūsų, lietuvių, tautinį tapatumą ir užtikrinti jo tęstinumą, puoselėti gyvąsias savojo krašto etninės kultūros tradicijas; reprezentuoti krašto tradicinį paveldą; skatinti įvairių visuomenės grupių dalyvavimą tautinio paveldo renginiuose; sudaryti prielaidas senojo karpymo amato tradicijų tęstinumui, populiarinimui ir sklaidai regionuose. 

Šioje parodoje „Mintijimas. Ta pati tema“ pristatomi Virginijos Armanavičienės, kuri yra ir grupės siela, ir įkūrėja, Linos Bakaitienės, Oksanos Kraipavičienės, Odetos Luišytės ir Rūtos Natkevičiūtės – penkių „Sėjinio“ grupės narių karpiniai. Bendroje ekspozicijoje išryškėja kiekvienos autorės individualumas, profesionalumas, atsiskleidžia stilių įvairovė ir kūrybinė laisvė. Individualia stilistika pasižymintys parodos autorių darbai tarsi to paties kino kadrai ekspozicijoje susijungia į vientisą pasakojimą, vienijamą juodai/baltos dermės principo ir karpiniams įprastai būdingų vizualinių elementų.

 „Sėjinio“ karpiniai parodos žiūrovus visada maloniai stebina. O atidus parodos lankytojas čia patirs, kad lygiagrečiai skleidžiasi tiek universalumas, kaip antai karpinio struktūra ar simbolika, tiek individualumas, pasireiškiantis savitu braižu, unikalia interpretacija ar aukštu techniniu meistriškumu, išraiškinga ir vaizdinga įvairių simbolių ir metaforų kalba, atspindinčia gimtojo krašto tradicinį paveldą.

Menotyrininkė Jurga Minčinauskienė  

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.