Namo Naujienos

Kovo mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

137
0
DALINTIS

Šiemet žiemužė ilgiau neužsibuvo – pirmasis pavasario mėnuo mus iškart džiugina saulėtais, nelabai šaltais orais. Sodybose, soduose ir pievose baigia tirpti sniegas. Jo daugiau galima pastebėti tik pamiškėse ir grioviuose.

Ant nedidelių ežerėlių ir vandens telkinių dar laikosi gan storas ledo sluoksnis, bet saulės spinduliai ir vėjo gūsiai nuo didesnių ežerų ledus jau baigia išstumti. Tad būkite atsargūs!

Kadangi įšalo nėra, naktimis šaltukas ir šiaurės vėjas baigia išdžiovinti balas, takelius, keliukus. Sodininkai ar sodybų šeimininkai be didesnių kliūčių gali patekti į sodybą, sodą, miško ar žemės valdą. O sode ir sodyboje darbų apstu ir jų tik daugės…

Kovo mėnesį, pirmąkart nuvykus į sodą ar sodybą, pirmiausia apžiūrima sklypo teritorija, veja, augantys medžiai ir krūmai. Įvertinama naudojamų ar laikinų pastatų būklė.

Darbai sode kovo mėnesį

Kovo mėnesį  genimi vaismedžiai, krūmai ir kiti medžiai. Išpjaunamos sausos, aplūžusios (vėžio, ligų ar gyvūnų pažeistos) šakos. Šviesinami kamienai, kad sužaliavę vaismedžiai gautų kuo daugiau saulės šviesos. Didesnės pjovimo vietos ir žaizdos užtepamos (apipurškiamos) sodo tepalu arba aliejiniais dažais.

Kadangi vaismedžių kamienai pavasarį kenčia nuo temperatūrų svyravimų, neskubėkite nuimti aprišimų. Aprišimai apsaugo kamienus ir storesnes šakas nuo tiesioginių saulės spindulių ir neleidžia žievei perkaisti ir suskeldėti. Taip pat aprišimai reikalingi, kad apsaugotų nuo kiškių ir stirnų, kurie pavasarį būna labai aktyvūs.

Prie vaismedžių kamienų pritvirtinkite iš gofruoto popieriaus pasidarytas žiedgraužių gaudymo juostas. Kas dvi savaites jas keiskite. Nuimtas juostas sudeginkite.

Kovo mėnesį braškyne išgrėbkite senus lapus, vėjo suneštas atliekas. Nuo krūmelių peiliu ar žirklėmis nupjaukite ir pašalinkite pageltusius ir ligotus braškių lapus. Tarpueilius tarp krūmelių supurenkite, įterpdami iš rudens paskleistą mulčią ar mėšlą.

Kovo mėnesio antroje pusėje išgenėkite agrastų ir serbentų krūmus, pašalinkite senus nederančius stiebus. Po genėjimo apibarstykite krūmus sausais medžio pelenais arba nupurkškite pelenų šarmu su muilu.

Kovo mėnesį būtina įkelti įsigytus ar pačių pagamintus inkilus paukšteliams. Inkilai keliami landomis į rytus ar pietryčius 4-5 metrų aukštyje. Jie tvirtinami ant karčių, pririšami ar pakabinami prie medžių, kalami prie pastato skliautų arba virš stogo kraigo. Prieš naudodami medines kopėčias, įsitikinkite jų patvarumu.

Rūsiuose patikrinkite, kaip išsilaikęs pernykštis derlius. Iš rūsio išneškite tuščią tarą. Jei ant rūsio sienų ir lubų kaupiasi drėgmė – susikaupusius vandens lašus nušluostykite kempine ar sausu audeklu.

Pasirūpinkite sodyboje turimos technikos būkle. Patikrinkite, priveržkite, sutepkite pagrindinius naudojamų transporto priemonių ir mechanizmų mazgus. Jei naudojamos technikos priemonės nėra saugios, jas suremontuokite arba įsigykite naujų.

Visas susidarančias organinės kilmės atliekas kompostuokite, o kitas – rūšiuokite ir priduokite surinkėjams.

Sėkmės darbuose!

Susiedo komanda

Įspėjame: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.